Данните за филиала се зареждат.

Данните ти се зареждат.
Твоят Kaufland

Последно избирани филиали

Отбелязваме 147 години от Освобождението на България!

Братя!
...Сега, когато ви пиша това писмо, знамето се развява пред конака, пушките гърмят, придружени от ека на черковните камбани, и юнаците се целуват един други по улиците!... Ако вие, братя, сте били истински патриоти и апостоли на свободата, то последвайте нашия пример и в Панагюрище...1 Тодор Каблешков, 20 април 1876 г.

Тези редове, написани от копривщенеца Тодор Каблешков, поставят началото на Априлското въстание. То е организирано в четири революционни окръга: Първи – Търновски, Втори – Сливенски, Трети – Врачански, Четвърти – Пловдивски. Най-сериозна е организацията в Пловдивския революционен окръг начело с Панайот Волов и Георги Бенковски и техните помощници Захари Стоянов и Георги Икономов. Въстанието избухва на 20 април 1876 г. в Копривщица, където турски заптиета опитват неуспешно да арестуват Тодор Каблешков. Той и водачите на местната организация превземат конака, а Каблешков изпраща своето прочуто „Кърваво писмо“ призоваващо към начало на бунта. Панагюрище, Клисура, Стрелча и още десетки селища възстават. 

Въстанието е жестоко потушено, но става предпоставка за избухването на Руско-турската война от 1877 г.

...За нашия ум е тъмно онова, което би станало без Априлското въстание, което донесе свободата на България. Да си припомним това днес с чувство на дълбока признателност и на благоговейно почитание към благородните му борци, на които България дължи новия си политически живот и да извикаме: слава тям, вечна слава.3

Жестокото потушаване на Априлското въстание получава широк международен отзвук. Дипломатическите представители на чуждестранните държави в Османската империя дават сведения за действията на османските власти. Журналисти от различни европейски вестници пишат репортажи за потресаващото отношение към местното българско население след бунта. В защита на българите се обявяват личности като Виктор Юго, Уилям Гладстон, Джузепе Гарибалди, Джанюариъс Макгахан, Лев Николаевич Толстой и много други. 

В своите „Българските ужаси и Източният въпрос“ Гладстоун пише: ...По разпореждане на една държава, на която винаги сме давали най-силна нравствена и материална подкрепа, са извършени престъпления и злодеяния в такива огромни размери, за каквито няма примери в новата история. Те са толкова безумно гнусни и свирепи, че сърцето отказва да си ги представи, а езикът и перото не са в състояние да ги опишат в действителния им вид. Ето какво са българските ужаси!4

Общественото мнение в Англия, Франция и Русия, както и балканските държави, издига глас в защита на българското население. Това води до сериозен международен натиск и изостряне на Източната криза. Свиканата Цариградската мирна конференция в търсене на мирно решение не постига успех. Султанът дарява поданиците си с конституция, което обезмисля предложения от чуждестранните делегати проект за създаване на две автономни български области. Налага се убеждението, че кризата може да се реши единствено по военен път. Руската дипломация е особено активна и през януари 1877 г. подписва в Будапеща специална конвенция съгласно, която Австро-Унгария поема задължението в случай на руско-турска война да запази неутралитет, а в замяна Русия се съгласява с анексиране на Босна и Херцеговина и поема задължението да не създава голяма славянска държава на Балканите. 

На 12 април 1877 г. Русия обявява война на Османската империя. Тя завършва със сключването на Санстефанския мирен договор от 3 март 1878 г., който има предварителен характер. След пет столетия българската държава отново се поява на световната карта. 


Източници:
 
  1. Кървавото писмо на Тодор Каблешков и непотушеният дух на Априлското въстание, БНТ. 
  2. Колектив, История на българите, том II. Късно средновековие и Възраждане. 2003, изд. Труд. 
  3. Вазов, И.., Спомени, 2023, изд. SAGA Egmont. 
  4. Гладстон, У., Българските ужаси и Източният въпрос / Уроци по клане, 2023, изд. Българска история. 
  5. Стоянов, И., История на Българското възраждане, 1999, изд. Абагар.