Деца в градината – наистина е забавно
Съдържание на тази страница накратко
- Игра, грижа, събиране на реколтата – всичко по темата за градината и как тя да се превърне в любимото място за децата.
- Тук ще намериш предложения за градински проекти, които са приятни както за малките, така и за големите.
- Нямаш собствена градина? Няма проблем! В тази статия са събрани най-добрите идеи за балкон и зелен дом.
Градината – място за почивка, игра и откривателство
Къде може да има красиво цвете? Как ухае розата? Какъв е вкусът на домашно отгледаните зеленчуци? Малките деца са любопитни по природа. Те обичат да изследват заобикалящата ги среда с всички свои сетива. Наличието на собствен зелен оазис неимоверно много обогатява живота им. Никъде другаде не е по-лесно и безопасно да изследваме природата, отколкото в своята градина. Защо не излезете заедно навън и не видите какво ще открием в цветната леха? Малчуганите ще научат кои растения и насекоми живеят в градината. Друга хубава идея – заедно да съберете паднали клони или разхвърляни камъни или да разровим пръстта. Така най-малките ще усетят колко разнообразна може да бъде работата в градината. Освен че ще имат най-различни обекти за наблюдение, децата ще научат и как да се отнасят отговорно към растенията. Поливането, плевенето, събирането на листата – задачи, които трябва да се изпълняват редовно. В тази статия ще научиш какви са ползите от градината за семейството и как децата могат да се занимават в нея.
Как да направим градината подходяща за деца?
Красивите градини са толкова разнообразни, колкото са и собствениците им. Някои хора ценят добре поддържаните тревни площи и прецизно подрязаните живи плетове, други искат големи дървета и многогодишни цветни градини или оставят природата да се развива сама. Трети експериментират и оформят лехи с всякакви форми и размери. Всички идеи за градини имат своите предимства, но не всички растения и градинарски проекти са подходящи за деца. Същото се отнася и за балконите, които могат да бъдат чудесно творческо пространство за зелени проекти. Що се отнася до децата, най-важното при тях е, че те имат нужда да лудуват и да играят на чист въздух. Те се радват на детските съоръжения като люлки и пясъчници, но също така обичат да изследват. Ако имаш удоволствието да създаваш нова градина, тя трябва да е подходяща за най-малките. Ако градината или балконът вече са готови, трябва отново да се увериш, че са безопасни.
Когато създавате градината, трябва да имаш предвид следното:
- Отровни растения: Някои видове растения, например мечи нокът, есенен минзухар и беладона, са силно отровни, съответно те са табу в градината.
- Водни източници: Трябва да обезопасиш малките езерца и фонтани, за да се сведе до минимум опасността за малките изследователи.
- Градинска ограда: Не трябва да използваш остри дървени летви, върху които малките откриватели могат да се наранят.
- Обща безопасност: Трябва да обезопасиш всички дървета или зидове, по които децата могат да се катерят или да играят.
- Разчистване: Ако сме работили в градината, не бива да забравяш да прибереш инструментите, за да избегнеш инциденти с децата. Това се отнася както за всякакви гребла, ножици и др., така и за тор и различни химикали.
Как да помагат безопасно най-малките
Работата в градината или на балкона със собствени инструменти доставя изключително удоволствие. В списъка за пазаруване можеш направо да включиш различни видове лопати, гребло и т.н. Тези инструменти се предлагат и в детски варианти. Когато купуваш инструменти, трябва да се увериш, че те подпомагат устойчивото развитие – като например да избягваш пластмасови изделия.
Внимание: Детските инструменти все пак са истински инструменти. Не бива да забравяш предварително да научиш децата си как да ги използват правилно, иначе могат да се наранят. Малчуганите трябва да работят с инструменти само в присъствието на възрастен.
Така създаването на градина се превръща в истинско преживяване
Решили сме да превърнем градината си в творческо пространство за цялото семейство? Място, където всеки може да даде своя принос, където всеки си има отговорности. И най-важното – където всички се чувстват добре заедно. Тук ще намерим няколко чудесни идеи, много от които са подходящи и за балкона.
- Свежа закуска: Малките откриватели на света обичат да похапват. Добра идея е да засадиш плодове, зеленчуци и билки, които скоро ще са готови за консумация. Съвет: При избора трябва да обърнеш внимание на сезона. Чудесно ще е, ако винаги имаш подръка готови за бране вкусотии. Ягодите например растат през пролетта и лятото, а силният сезон на доматите е от началото на лятото до есента. Кресонът расте през цялата година и може да се отглежда и на закрито.
- Собствен градински кът: Децата се радват, когато родителите им възлагат отговорности – можеш да ги зарадваме с една миниградина. В нея те могат да работят самостоятелно: да засяват семена, които те са избрали, и сами да се грижат за тях. Това може да е кътче до пясъчника, което малчуганите така или иначе вече смятат за своя територия, а може и да е съвсем ново място.
- Кътове, близки до природата: Понякога по-малкото е повече! Нека част от градината да се доближава максимално до природата. От катерицата на дървото до пеперудата на цветето. Така заедно можете да наблюдавате как животните живеят напълно необезпокоявани и без ограничения.
- Цветя за бране: Брането на букети е приятна игра дори за най-малките. Подходящите цветя могат да се намерят не само по ливадите и полята, но и в собствената градина. Подходящи за това са маргаритките и незабравките.
- Детска къща за игра на дърво или в градината: Ако разполагаме с достатъчно място в градината, можеш да зарадваш децата си с детска къща за игра. Независимо дали ще е на земята, или на дървото – не всеки си има такова убежище!
Най-хубавите градинарски проекти за малки градинари
Докато най-малките деца могат да се задоволят с наблюдение на природата и проучвателни обиколки из зеленината, по-големите обичат да се включват в работата на родителите си. Има всякакви градинарски проекти в зависимост от интересите и възрастта на децата. Родителите със сигурност с радост помагат на малчуганите.
- Повдигнати лехи: Всичко, от което имате нужда, е стара щайга за вино или дървен сандък. Боядисвате го в ярки цветове и го украсявате. След това го изолирате с вата, закрепявате я с телбод и го напълваш с пръст. Накрая засаждате любимите си цветя или пък плодове и зеленчуци.
- Изработване на бомбички със семена: Нужни са семена, глинена мазилка или глинен прах, почва и вода. Децата ще се забавляват, докато омесват твърдите съставки. Важно: Постепенно се добавя вода, за да може сместа да се оформи лесно. Правят се топчета с диаметър около 3 см и се оставят да изсъхнат в продължение на ден-два. След това бомбичките се засаждат до половина в почвата и през първите няколко дни се поддържат добре овлажнени.
- Изплитане на венци от цветя: На следващата разходка (или ако имате – в собствената градина) децата получават задачата да съберат цветя, например глухарчета, лютичета или маргаритки. Дръжките се отрязват с еднаква дължина и се сплитат. Завързват се с тел и след това се добавят още цветя. Трябва да внимавате плитката да остане кръгла. Продължаваме така, докато се получи хубав пълен венец. Накрая закрепвате всичко с тел и можете да се окичите с творението си. В купа с вода венецът може да издържи дори до два дни.
Най-добрите съвети за цялата година
Независимо дали в градината, на балкона, или на перваза на прозореца, целогодишно можете да се занимаваш с градинарство. Разбира се, можете да включиш и децата. Тук ще намериш няколко чудесни творчески идеи и вдъхновение за всеки сезон.
Пролет – градинарски проекти в началото на годината
Пролетта е свързана с подготовка. След зимата градината и растенията в къщата трябва отново да се освежат. Сега можете да сеем първите семена.
- Оформяне на повдигнати лехи: В зависимост от възрастта, децата могат да помагат при изграждането или пълненето.
- Отглеждане на растения: Можете да отглеждаме домати, тикви, физалис и цариградско грозде на перваза на прозореца.
- Сеитба: Ранно цъфтящите и луковичните растения вече могат да се садят.
- Окопаване на лехите: Страхотно занимание, особено за малко по-големи деца.
- Бране на глухарчета: Листата на глухарчето са особено вкусни в салатата.
Лято – времето за реколта
Лятото е натоварено време в градината. За радост на децата, вече могат да берат какво ли не. Това предлага чудесни възможности за включване на цялото семейство. Задачи като събиране на реколтата или поливане могат да се изпълняват също на балкона или перваза на прозореца.
- Бране на горски плодове и салати: Брането на горски плодове, съчетано с похапване, е особено забавно за децата.
- Пресаждане: След първата реколта можете да пресадите марули или моркови.
- Обработка на реколтата: Независимо дали ще направите плодов сладкиш, мармалад, или пастет, всичко, което сме набрали, трябва да бъде оползотворено. В кухнята можете да реализиратее малки и големи готварски проекти.
- Косене на тревата: Ако са достатъчно големи, децата могат да помагат при косенето. Те могат да косят тревата сами или да помагат за подрязването на растенията.
- Поливане: Снабдени със собствена лейка, дори и най-малките с удоволствие помагат в тази задача.
Есен – градинарски проекти за златния сезон
През есента почиствате градината заедно с децата, зазимявате я и започвате със засяването за следващата година. На балкона на дневен ред е голямото почистване и подготвянето на сандъчета за растения. Няколко неща трябва да се приберат на склад до следващата пролет.
- Засаждане: Ранните цветя и луковици можете да засадите още наесен за следващата година. Това се отнася и за саксиите с цветя на балкона.
- Тикви: Те вече са готови за бране. Освен това са идеални за изработване на украса за Хелоуин заедно с децата.
- Измитане на листата: Освен да ровичкате заедно в листата, можем и да ги изметем заедно.
- Подготвяне на лехите: Всичко старо трябва да се махне и земята да се прекопае.
- Събиране на семена: Някои летни цветя цъфтят само една година. Ако искаш да им се радвате и през следващата година, можеш да събереш семена за пролетта заедно с децата.
Зима – така градината преживява по-лесно студа
Въпреки че през зимата градината е в покой, по това време на годината в нея могат да се правят различни неща, които са много забавни за малчуганите. Дори да има сняг, пак може да се лудее навън. Любителите, които отглеждат зеленчукови и плодови растения на перваза на прозореца си, може да го правят и през зимата, например като отглеждат малки дръвчета авокадо или цитруси.
- Зареждане на къщичката за птици: Децата могат да помогнат за зареждането на къщичката за птици с храна или да окачат нови топки за синигери, както и нови хранилки.
- Отглеждане на кресон: Кресонът е идеален за градинарство както на закрито, така и на открито – дори през зимата.
- Засаждане на студени кълнове: Т.нар. студени кълнове, например лешник или божур и циклама, могат да се засадят през зимата.
- Бране на зимни зеленчуци: Зелето е зимен зеленчук и може да се бере и през студения сезон. Бяло, червено или брюкселско зеле – има по нещо за всеки.
- Направи си сам снежен човек: Ако има достатъчно сняг, можем да си направим страхотен снежен човек.
Нямаме градина? Няма проблем!
Не е задължително да имаме градина, за да сме градинари. Балконът също може да се превърне в зелен рай за децата. Дори в къщата или апартамента е възможно да се развихрим, като си вземем много стайни растения в дома си. Важното е да изберем правилното място за тях. Орхидеите например се чувстват най-добре на полусянка, а зелените лилии са подходящи за перваза на прозореца. Там впрочем можем да отглеждаме и билки. Доматите, марулята и дори лукът също могат да се отглеждат на закрито вкъщи. На балкона се чувстват добре растенията, които нямат нужда да разпростират корените си твърде дълбоко под земята. Заедно с децата можем да направим малки повдигнати лехи в сандъчета или да използваме саксии за цветя за отглеждане на зеленчуци. Ако предпочитаме големи растения, трябва да им осигурим защита от вятъра или пък да посадим пълзящи растения.