Данните за филиала се зареждат.

Данните ти се зареждат.
Вашият Kaufland филиал

Последно избирани филиали

Стайни растения, които не изискват специални грижи и умения

Растенията правят дома ни наистина уютен, като в същото време подобряват въздуха в помещенията. И са популярен декоративен елемент, който хората често купуват спонтанно. За съжаление, нерядко умират също толкова бързо. Тук ще разбереш как стайните ти растения могат да запазят своята свежест и кои от тях се отглеждат лесно.

Можеш да видиш два стенни рафта, върху които са поставени различни зелени стайни растения в саксии.
© sonyachny – stock.adobe.com

Съдържание на тази страница накратко

  • Растенията са чудесна декорация за всяка стая. Не всяко растение обаче може да вирее при такива условия.
  • Тук предлагаме списък на стайни растения, изискващи минимални грижи.
  • Споделяме също и съвети за правилните начини на грижа. 
Преди да купиш

Кое растение е подходящо за теб и твоя дом? 

Подходящо стайно растение има за всеки апартамент и за всеки любител. Преди да го купим, е важно да помислим за неговите нужди и впоследствие да полагаме правилните грижи. Колко време можем да отделяме за стайното растение? На някои им е достатъчно да бъдат поливани само от време на време, докато други се нуждаят от малко повече внимание. Къде ще го поставим? Изборът ти на растение трябва да бъде съобразен със светлината и температурата на мястото, където ще бъде разположено. Искаш ли то да цъфти, или зеленината на листата му ти е достатъчна?


Местоположение

Правилното място за твоето стайно растение

Различните видове имат различни изисквания към околната среда. Ако те не бъдат изпълнени, растенията растат по-бавно или не растат изобщо, не им поникват нови листа и стават по-податливи на вредители и болести. Затова, когато избираме стайно растение, не трябва да мислим само за външния вид, но и за качествата, които то трябва да притежава, за да оцелее в новия си дом. Основното разграничение е между слънчеви, полусенчести и сенчести места. Цъфтящите стайни растения обикновено се чувстват по-добре в близост до прозорец, за разлика от зелените растения, които не изискват много грижи. Именно зелените са подходящи за тъмни и сенчести помещения.


Поддръжка

Правилно засаждане в саксия: доставка на хранителни вещества за стайните растения

В идеалния случай по-малките растения трябва да се пресаждат веднъж на една или две години. По-големите – на всеки четири години. Това гарантира, че растението може да развие достатъчно корени за усвояване на хранителните вещества. Когато избираме почва за саксии, трябва да търсим висококачествена специална почва. В зависимост от това за кое стайно растение е предназначена, ще имаме нужда от растителна и дворна почва или от такава за кактуси. Торовете също трябва да присъстват редовно в списъка с покупки. Дори стайните растения, които не изискват много грижи, ще бъдат щастливи, ако получават малко тор веднъж месечно. Практичен вариант са например торовите пръчки, които освобождават хранителни вещества в продължение на два до три месеца.


Сенчести растения

Стайни растения, които изискват малко светлина

Растение алое вера в розово-бяла саксия. До него има други видове сукуленти и папрат.
© tanya – stock.adobe.com Алое вера: популярен вид сукулент, който се справя с изключително малко вода.

Ако са внимателно подбрани, стайните растения могат да оцелеят и в коридори, бани без пряка дневна светлина, стълбища или стаи със северно изложение. Важно: Никое растение не може да живее на пълна тъмнина! Растенията се нуждаят от светлина, за да фотосинтезират. Тя е източник на енергия за тях и ако липсва, резултатът би бил забавен растеж или дори смърт. Популярни растения за тъмни помещения, наричани още тъмнолюбиви или сенчести стайни растения, са например коноп, бръшлян, монокот, дърво на желанията, зелена лилия, палма кенция и филодендрон. 

Ето какво означава информацията за местоположение върху етикета:

  • Светло: непосредствено до прозореца при около 2000 – 3000 лукса; 
  • Полусенчесто: на 1 до 1,5 м от прозореца при приблизително 1000 – 2000 лукса;
  • Сенчесто: на 2 до 3 м от прозореца при 500 – 1000 лукса.

Растения, които не изискват много грижи

Стайни растения, които изискват малко вода

Някои стайни растения се нуждаят от малко вода. Това, което не им харесва, е пълното засушаване и обезводняване, както и прекаленото поливане. Признак, че растението се нуждае от вода, са увисналите листа и стъбла. То може само да компенсира краткосрочния недостиг на вода, като черпи такава от клетките си. При продължителна липса обаче то може да загине. В зависимост от формата на листата и вида на корена растенията се нуждаят от различно поливане. Лесни за поддържане саксийни растения, които не изискват много вода, са например алое вера, ечеверия, слонски крак, дърво на желанията, кактуси, пеперудени орхидеи и палма юка.

Как да поливаме правилно

  • Трябва да поливаме на по-дълги интервали и винаги, когато почвата е изсъхнала.
  • Трябва да избягваме прекаленото овлажняване и час след поливането да проверяваме дали излишната вода е попила.
  • При ниски температури някои стайни растения се нуждаят от период на покой –през това време те или не се поливат, или се поливат минимално.

Ако не си поливал стайното си растение от дълго време, овлажни почвата с водна баня. За целта постави растението в саксия или в кофа, пълна с вода, и изчакай до появата на въздушни мехурчета. 

Сукулентите са изключително издръжливи.

Растенията, които могат да оцелеят в изключително сухи райони, често имат специална, по-месеста и сочна тъкан, а не обикновени листа. Тази тъкан играе ролята на резервоар за вода и се нарича сукуленция. Клетките на такива растения имат особено големи вакуоли (вътрешно пространство, изпълнено с клетъчен сок). В зависимост от това къде в растението се намират тези клетки, те могат да бъдат листни, стъблени или коренови сукуленти.

  • Листните сукуленти, като например алое вера и ечеверия, съхраняват вода в листата си. Те често са подредени във формата на розетки, за да се засенчват взаимно и да се намали изпарението от топлината.
  • Стъблените сукуленти, като например слонски крак и кактус, съхраняват вода в оста на леторастите. Често стъблото е по-дебело, а листата са съвсем малко.
  • Кореновите сукуленти, например щастливата детелина (четирилистен оксалис), съхраняват вода в корените си. Този вид сукулент се среща доста рядко.