Висяща кошница за цветя от макраме – инструкции и съвети
Кратко съдържание на тази страница
- Висящите кошници с цветя са креативен способ да украсим четирите стени с растения.
- Специална разновидност е висящото макраме за саксия – стайното растение е стабилизирано с прежда, навързана на декоративни възли.
- Тук ще споделим много лесен и бърз урок „направи си сам“ за да направим първото макраме за саксия.
Какво е висяща кошница – и какво е макраме?
Висящата кошница е контейнер, в който се държи растение и който се окачва на тавана. Често ги наричат и висящи кошници или висящи саксии за растения. Тези висящи макрамета за саксия са изключително подходящи за отглеждане на растения. Тук можем да научим как се плете макраме за саксия. Макраме е арабска техника за плетене на възли. Усуканите нишки с ресни се свързват помежду си, за да образуват декоративни модели – една от разновидностите на този метод е цветето-висулка от макраме.
Комплект „Направи си сам“: Каква прежда да използваме за макраме?
Нуждаем се само от един тип материал за висящата кошница от макраме – въжета за връзване. Подходящи са здрави въжета от мека прежда за макраме, която може да се огъва. Ако обичаме да ни е цветно, можем да използваме въжета в различни цветове за окачване на макрамето на стена. Ако висящото растение цъфти, можем да изберем цвят на преждата за макраме, който да подхожда на цветята. За да изглеждаме в крак с модата, можем да изберем да окачим на стената и привличащ вниманието цвят, например ярко жълто или червено. Ако предпочитаме стила бохо, цветът на въжетата трябва да е естествен или бежов.
Прости и бързи инструкции за висяща кошница
За начинаещите в техниката за плетене на макраме, тук има подробни инструкции как се плете макраме.
Имаме нужда само от следното:
- Растение във висяща саксия от въже. Трябва да се уверим, че сме избрали подходящи висящи растения.
- Здрава и дебела прежда за макраме.
- Ножица.
Как да си изплетем макраме за саксии? Можем да започваме.
- Отрязваме четири парчета прежда с еднаква дължина. В зависимост от това колко голяма е висящата саксия от въже и колко високо или ниско трябва да виси растението, дължината варира. За ориентир можем да използваме 80 сантиметра.
- Събираме всички нишки на едно място, сякаш са дебели въжета и ги сгъваме наполовина – в този момент можем да направим прост възел с примка (наричан още „възел за чувал“ или „възел с примка“) – като следваме илюстрацията стъпка по стъпка. Затягаме възела така, че да остане една примка. По-късно можем да окачим растението на кука на тавана с помощта на тази примка.
- От примката трябва да висят осем нишки с приблизително еднаква дължина. Закачаме примката на кука или дръжка на вратата, за да се закрепи на следващото място за закачане. Оставяме около 30 сантиметра от примката.
- На тази височина връзваме двете въжета едно към друго с прост двоен възел, подобен на този, който завързваме, когато връзваме връзки на обувки. Когато завързваме възела трябва да се уверим, че разстоянията до примката са точно спазени и че възлите на въжетата вървят успоредно един на друг, тоест на една и съща височина.
- След като приключим, отново оставяме разстояние между редицата възли за макраме. Този път то е по-малко, около 10 см. Сега пред нас има четири чифта въжета. Взимаме две съседни двойки въжета и избираме вътрешното въже на всяка двойка въжета, т.е., непосредствените „съседи“ от двете двойки: Сега завързваме отново възел с примка на това място.
- После поставяме растението в мрежата от възли и събираме на едно място всички въжета. Ако саксията не пасва идеално, можем да коригираме втория ред възли по подходящ начин. След като саксията е добре закрепена, събираме всички краища на въжето, за предпочитане в средата на долната част на саксията.
- Накрая завързваме всички въжета с един последен възел и го затягаме добре. Макрамето е готово за окачване!
Декорация: Съвети за първата висяща кошница
Някои предпочитат по-семпли варианти, а други се увличат по малките детайли. Ако искаме да добавим малки елементи, които да привличат погледа към висулката с цвете от макраме, можем да украсим нишките с мъниста, дървени пръстени или пера. По този начин закачалката за растения придобива индивидуален вид. Щом овладеем техниката на плетене на макраме, ще можем за отрицателно време да се сдобием с подходящ готов подарък за приятелите ни. Ако използваме особено здрава прежда, можем да закрепим висящата си кошница и за тавана от външната страна на балкона.
Висяща зеленина: кои растения са подходящи за висящата кошница?
Не всяко растение се чувства удобно във висяща от тавана позиция. Какво да правим, ако не сме сигурни дали растението е подходящо за висяща кошница? За да намерим идеалното растение за проект „Направи си сам“, трябва предварително да се информираме за подходящите висящи растения.