Храна за птици – как да си направим сами мастни топки за птици
Съдържанието на тази страница накратко
- С домашно приготвената храна за птици, подпомагаш на дивите птици в околността.
- Мастните топки за птици съдържат, необходимото за тях. Тук ще да научиш как да ги приготвяш лесно.
- Ще научиш също как да избереш подходящо място за хранене и други съвети.
Ето как правилно да приготвиш сам храна за птици
Приятно е около нас да пеят синигери, врабчета или червеношийки. Можем да им помогнем да преживеят годината, като им осигуряваме достатъчно храна и да я приготвяме сами. Предимството на това е, че знаем точно какво съдържа. Висококачествената храна за птици се приготвя много бързо, евтино и лесно! Но с какво всъщност се хранят птиците? Освен плодове и семена те ядат и насекоми, и червеи – в зависимост от това какво намират в околната среда. Тук идва твоята роля – можеш да предложиш на малките птички допълнителен източник на храна. Важно е да спазваш редовен график и да поддържаш хранилката за птици през цялата година. След като си започнал да храниш птиците в градината и на балкона през зимата, трябва да продължиш да го правиш през целия студен сезон. Те свикват с храната, която им се оставя, и започват да зависят от нея. Диетата на птиците включва зърнени храни, семена, ядки и мазнини, като например кокосово масло или лой. Подходяща идея е да оформиш висулки с мастните топки от зърно и мазнина.
Мастни топки за птици – с тази рецепта приготвянето им е лесно
Храненето на птици не е трудно с помощта на домашно приготвени мастни топки. Дори децата могат да помогнат. Така приготвянето им се превръща в чудесно занимание за цялото семейство. Ето и рецептата:
Съставки за няколко различни вида мастни топки за птици:
- 1 кг говежда лой или растителна мазнина, например кокосова
- малко течна растителна мазнина (рапично или слънчогледово олио);
- 1 кг различни семена и ядки, например слънчогледови, конопени или ленени семена;
- фъстъчени и лешникови трохи, просо, овесени ядки;
- голяма тенджера и лъжица за готвене;
- връв или въже;
- сусам;
- малки пръчици или съдове, като глинени гърнета, чаши, половинки от кокосови орехи, формички за печене.
Инструкции в четири стъпки
Растителната мазнина се слага в голяма тенджера. Затопля се на слаб огън. Важно е да не заври.
Добавя се един килограм семена и зърна към сместа. Разбърква се добре и се оставя да изстине. Сместа все още трябва да е лесна за оформяне.
Оформят се мастни топки от сместа. Всяка от тях се слага на конец, за да може да бъде лесно закачена. Чашите, гърнетата и формите за печене се напълват много плътно и заравняват. За да може птицата да се настани удобно, се забиват къси пръчици в топчетата, които след това скъсяваме до дължина от 10 см.
Сместа се оставя да стегне, мастните топки се окачат в градината на клон или на верандата. Съвет: Ако използваш форми за печене, загрей ги малко със запалка. Това улеснява изваждането на храната от тях.
По-добрата алтернатива на къщичка за птици – окачване на мастни топки
Къщичките за птици се предлагат в голямо разнообразие. Много от тях са с красив дизайн и цветове, което ги прави оригинална украса за градината. Но тук трябва да си предпазлив – колкото и красиви да са къщичките, те не са идеални за хранене на птици. Цапат се много бързо. По този начин болестите, причинени от бактерии, вируси и насекоми, се разпространяват лесно сред пернатите. Ако сложиш къщичка за птици, трябва да я почистваш на всеки няколко дни. Остатъците от храна и изпражненията трябва да се отстраняват, за да не замърсяват пространството. Освен това птиците лесно може да изхвърлят храната по погрешка от къщичката. Това е не само разточително, но остатъците по земята привличат други, нежелани животни, например плъхове и мишки.
Опасност! Мастни топки за птици в мрежа
Не е рядкост да се видят мастни топки за птици в мрежи, окачени по дърветата. Използването на мрежи за плодове и зеленчуци е много практично, поради което много любители на птиците избират да ги използват. Малцина обаче са наясно, че мрежите крият известна опасност. Например, птицата може да се заплете в пластмасовата мрежа с тънките си крачета, което може да я нарани. За някои животни тя дори се превръща в смъртоносен капан. Тази опасност се увеличава, ако празните мрежи не се изхвърлят, а останат да висят в градината. Ако в крайна сметка паднат на земята, в тях често се заплитат дребни гризачи като мишки или катерици.
Мастни топки в спирала за хранене
За щастие, съществуват добри алтернативи на мрежата. Те включват панделки, корда и пръти. Така наречената спирала за хранене също е много популярна. Поставяш мастните топки в спиралата и така птиците могат да си похапват. Кутиите за хранене се използват по подобен начин. Независимо дали става въпрос за спирала, или кутия – подобно на мастните топки за птици, можеш да окачиш и двете с мрежа на дърво или на перила. Така мастните топки остават на мястото си. Птиците могат да се хранят в безопасност, а ти можеш да им се радваш.
За какво трябва да внимаваме?
Златното правило за мастни топки за птици е да бъдат окачени. Ако просто бъдат оставени някъде, бързо ще привлекат неканени гости. Много животни обичат ароматните и богати на хранителни вещества лакомства – кучета, плъхове и хищници. Най-добрият начин да ги предпазиш от тези животни с дълги нокти, е да използваш споменатата по-горе метална спирала за хранене. Обикновено в нея се поставят по няколко мастни топки. Важно е също така спиралата да бъде окачена по такъв начин, че птицата да има видимост навсякъде. Така тя ще се чувства удобно и може бързо да забележи хищници. Като говорим за това – мастните топки трябва да висят по такъв начин, че котките да не могат да ги стигнат и да си играят с тях. Освен това трябва да са поставени на сенчесто място, така че през топлите дни да не се нагряват и да се разпадат.