Направете свои собствени игри за деца
Съдържание на тази страница от пръв поглед.
- Най-страхотните игри често са много прости – някои от тях дори можеш да направиш сам.
- От улавяне на чаши през хвърляне на пръстени до фабрика за приказки. Тези идеи са подходящи за цял ден игра у дома със семейството или за следващия детски рожден ден.
- Възможно е материалите за това да са налични у дома. Ще получиш три инструкции за изработка и съвети как да адаптираш някои идеи детски игри към съответната възраст на децата.
Страхотни идеи за игра на закрито
Децата обичат да играят навън, но има моменти, когато лудуването на открито не е възможно. Родителите добре знаят какво най-често казват децата тогава: „Скучно ми е!“ Предложението да рисувате или да играете заедно на карти не винаги се приема добре. За да не се изчерпят идеите, ето трите най-добри идеи за да направите свои собствени игри. Дори изработването се превръща в забавна част от програмата, тъй като е ценно занимание, от което децата могат да извлекат много ползи. От една страна е забавно. От друга – насърчава творчеството, способността за концентрация и фината моторика. Направете свои собствени игри има и друго предимство. Децата могат да използват точно онези цветове и модели, които най-много им харесват. Това прави тяхната игра истински индивидуална. Освен това е чудесно да държиш собствената игра в ръцете си. В тази статия ще получиш три прости инструкции стъпка по стъпка, за да направите свои собствени игри с предмети от бита.
Как да си направим крокодил-ловец от бутилка
Само с няколко стъпки можеш да направиш детска игра от пластмасова бутилка. Изключително бързо можеш да създадеш крокодилче, което се опитва да захапе ананас. Страхотното в случая е, че всяко дете може да си направи крокодилче и да се упражнява да го хваща. Чашата за улавяне е и добро средство за справяне със скуката, когато наоколо няма други деца, защото тази игра е и добър начин да се занимаваш дълго време сам.
Необходими са:
- Празна пластмасова бутилка с дръжка, например от течен перилен препарат или друга пластмасова бутилка.
- Пластмасова капсула от шоколадово яйце
- Черен и бял флумастер
- Връвчица или панделка
- Ножица или ножче за рязане
- Лепило
- Готови лепящи се очи; като алтернатива – бяла хартия и флумастер
- Плътна зелена хартия
Кои естествени материали са подходящи за изработка?
Изработването на игри от естествени материали предлага почти неограничени възможности. Повечето от нещата, които малките харесват и събират по пътя, могат да обработят сами.
Няколко примера за вдъхновение:
- Дървесни плодове като жълъди и семена
- Малки клони, клончета и пръчки
- Шишарки от бор, смърч или ела
- Камъни
- Листа
- Ядки:
- Цветя
- Миди
- Пясък
- Кора
- Пера
Направи чаша за улавяне – подход
- Измий пластмасовата бутилка много добре няколко пъти с гореща вода и отстрани етикетите. За зъбите нарисувай крокодилска муцуна на дъното на бутилката, както е показано на изображението, после внимателно изрежи зъбче по зъбче с ножче или ножица. След като изрежеш, изплакни отново бутилката. Съвет – според възрастта на детето, ако е необходимо, нарисувай и изрежи зъбите в заоблена форма, за да не се нарани никой по време на игра.
- Идва ред на проектирането на крокодила. Оцвети зъбите в бяло отвън и отвътре. Изрежи триъгълници от гланцирана хартия. Прегъни ги малко в долната част, намажи ги с малко лепило и ги прикрепи към „гърба“ на крокодила. За очите използвай или готови лепящи се очи, или нарисувай очи на бял лист хартия и ги изрежи. Пробий малка дупка в капака с ножицата, прокарай през нея връвчицата и я завържи на възел в края.
- За „уловения ананас“ пробий малка дупка в горната част на пластмасовата капсула и залепи малко зелена гланцирана хартия за листа. Ако обичаш да рисуваш, можеш да нарисуваш типичната ананасова шарка върху яйцето с черен флумастер.
- След това направи малка дупка в долната част на ананаса, прокарай през нея връвчицата и я завържи на възел. Въженцето не трябва да е по-дълго от протегнатата ръка.
Правила на играта:
Опитай се да хванеш ананаса с крокодилската муцуна, като я размахваш и правиш ловки движения. Играта печели този, който успее да направи това най-много пъти в рамките на определеното от него време.
Подходящи и за големи групи: Хвърляне на пръстени
Игра, която може да се играе с произволен брой играчи, е хвърлянето на пръстени. Затова си струва да започнеш с тренировките отрано! Тази идея за игра е една от особено забавните игри за цялото семейство, защото да уцелят не е лесно нито за децата, нито за възрастните. Съвет – според възрастта и уменията нивото на трудност може лесно да се промени, като се определи по-късо или по-дълго разстояние за хвърляне. Широки помещения с много свободно пространство са подходящи за игрално поле.
Необходими са:
- Празна ролка от кухненска хартия
- Хартиени чинии (поне по една на играч)
- Различни цветове за рисуване (напр. акрилни или акварелни бои)
- Четка
- Ножица
- Занаятчийско лепило
- Цветна хартия (напр. пергамент или гланцова хартия)
Изработване на пръстени за хвърляне Подход
- За пръстените за хвърляне вземи две хартиени чинии, обърни ги и внимателно изрежи средния кръг на чинията.
- След това боядисай гърба на хартиените чинии и остави да изсъхне.
- Изрежи тънки лентички от пергаментова или гланцирана хартия и ги залепи по вътрешния ръб на една от чиниите. След това залепи отгоре втората чиния.
- Използвай още две хартиени чинии и празна кухненска ролка за поставка. Боядисай хартиеното руло и го остави да изсъхне.
- За основа на стойката изрежи звезда в средата на хартиена чиния и залепи втората чиния отгоре. Огъни зъбците нагоре и ги намажи с лепило. Сега закрепи хартиеното руло между зъбците.
Правила на играта:
Разпредели различните пръстени за хвърляне между играчите, по три на човек.
Постави стойката за мишена и маркирай мястото, откъдето ще се хвърля.
Всички се редуват да хвърлят поред. Победител е онзи, който е успял да хвърли най-много пръстени върху стойката на мишената.
Така холът се превръща във фабрика за приказки
Не е задължително страхотните идеи да са сложни. Фабриката за приказки е чудесна игра, която ще вдъхнови особено творчески настроените деца в начална училищна възраст. За тази бърза идея за игра „направи си сам“ със сигурност имаш всичко у дома.
Необходими са:
- Малки парчета хартия
- Нещо за писане
- Три красиви съда, например кадифени торбички, дървени купички или малки картонени кутии.
Ето как се прави.
- Всички играчи сядат заедно на една маса. Всеки човек взема по девет бележки. Без останалите да могат да ги прочетат, всеки мисли в продължение на пет минути и след това започва да пише.
- На три листа хартия трябва да се запише едно същество. Всичко е възможно – от татко до Мики Маус и морско чудовище.
- На три листчета хартия се отбелязват места, като например лагуна, супермаркет или планински връх.
- На последните три листчета се написват предмети – ананас, ботуш или може би дори карта на съкровище?
Правила на играта:
Внимавай да не се смесят различните категории и ги постави в три купчинки. След това смачкай листчетата хартия на топки. В първия съд се поставят съществата, във втория – местата, а в третия – предметите. Сега играта може да започне. Първият играч тегли по едно топче от всяка категория и има три минути да разкаже история. Трите записани понятия трябва да се появят в някакъв момент от историята, но, разбира се, може да се случи и много повече. Редувайте се, докато не останат повече листчета. Можете да се споразумеете за конкретна тема за фабриката за приказки. В зависимост от сезона, настроението и възрастта на детето, подходящи са забавни или мистериозни истории; на Хелоуин страшните истории са идеални за игра на фабрика за приказки.
Съвет – можеш да направиш карти от по-здрав материал, вместо хартиени топчета. В този случай се правят три купчинки и от всяка се взема по една картичка. По този начин можеш да използваш играта отново и отново.