Данните за филиала се зареждат.

Данните ти се зареждат.
Вашият Kaufland филиал

Последно избирани филиали

Изграждане на повдигнати лехи: на какво да обърнеш внимание

Екологично отгледаната храна и балансираното хранене стават важни за все повече хора. Повдигнатата леха за билки и зеленчуци е особено практична и лесна за направа. Въпреки това трябва да следваш няколко съвета както за закупените, така и за ръчно изградените повдигнати лехи, за да си сигурен, че растенията ще виреят в тях. В тази статия ще разбереш какво е важно по отношение на местоположението, запълването и засаждането в такива лехи.

Можете да видите дървена повдигната леха, в която растат различни листни салати.
© Sonja Birkelbach - stock.adobe.com

Съдържание на тази страница накратко

  • Все повече хора решават да си направят повдигната леха в градината. Тук можеш да прочетеш кое разположение е подходящо за нея.
  • Какво ще съдържа лехата, е важно, затова ще маркираме факторите, които да вземеш предвид при запълването ѝ.
  • Също така ще научиш кои растения могат да растат заедно и кои – не. 
Материал

Правилните материали за повдигната леха

Независимо дали искаш да изградиш собствена повдигната леха, или да купиш готова, съществуват много различни видове конструкции и материали. Изборът на подходящия материал – дърво, пластмаса или метал – зависи преди всичко от желания дизайн, но също така и от местоположението на повдигнатата леха и какво ще засадим в нея. Много популярен материал за повдигнати лехи е дървото, тъй като стои естествено за пейзажа на открито. При него обаче трябва да се имат предвид атмосферните влияния. Ето защо повдигнатата леха от дърво винаги трябва да се облицова с фолио, преди да се запълни. При необходимост може да се използва и импрегнираща защита. В такъв случай обаче трябва да внимаваш импрегниращият продукт да не попадне в почвата, особено при отглеждането на зеленчуци. Някои видове дървесина са естествено по-подходящи от други: лиственицата например е много устойчива на атмосферни влияния поради високото си съдържание на смоли. 

Можеш да си направиш повдигнати лехи и от пластмаса. Тя обикновено е по-евтина от дървения или каменния материал. За разлика от дървените лехи, пластмасовите не се нуждаят от импрегниране и са по-лесни за поддържане. Дори те обаче може да се повредят или да станат чупливи. Предимствата при тези лехи са, че често са по-лесни за сглобяване, а някои предлагат двустенна конструкция за топлоизолация. 


Местоположение

Какво е значението на разположението?

Кое е идеалното място за повдигнатата леха? Хубавото на този тип леха е, че позволява да отглеждаш растения, дори да си нямаш градина – например на терасата или балкона. В такива случаи мястото трябва да е добре огрято от слънцето. За да се оползотвори максимално слънчевата светлина, най-успешно е ориентирането на повдигнатите лехи в посока север-юг.

След като избереш местоположението на лехата, трябва да помислиш какво искаш да засадиш в нея. Различните растения се нуждаят от различни условия: слънчевата стена на къщата например е подходяща за слънцелюбиви видове, докато покритата тераса е препоръчителна за сенчести или полусенчести. Много полезни са полупрозрачните навеси или тенти, които могат да се разтягат при необходимост. 


Запълване

Повдигнатата леха се нуждае от много различни слоеве

За да се осигурят оптимални условия за отглеждане на зеленчуци в домашни условия и да се предпази лехата от атмосферни влияния и вредители, тя трябва да се запълни правилно, при това на отделни слоеве. Това стимулира образуването на хумус, чрез който почвата се снабдява с хранителни вещества в продължение на няколко години. В същото време процесът на гниене създава топлина, т.е. естествена система за отопление, която осигурява ранна реколта. Заради комбинацията от тези фактори продукцията от повдигната леха по принцип е по-висока от тази от обикновена зеленчукова леха. Ето как да създадем оптимална среда за растенията:

  1. На земята под лехата трябва да се постави решетка, която да предпазва от мишки и други гризачи. 
  2. За първия слой трябва да сложиш едри резници от дървета или храсти с височина до около 25 см.
  3. Вторият слой трябва да бъде от нарязани клони и да е с височина 15 – 20 см. 
  4. Третият слой трябва да е съставен от едри дървени стърготини за градина или окосена трева (с височина 20 – 30 см).
  5. Накрая идва т.нар. растителен слой, за който може да се използва градинска почва – за него е напълно достатъчна височина от 30 см. 

Внимание: Вследствие на процеса на гниене с течение на времето пълнежът пропада по естествен път. Затова през пролетта след първото есенно засаждане трябва да се допълнят едри стърготини за градина, окосена трева и градинска почва. Обикновено компостирането на всички полезни вещества в лехата отнема между пет и седем години и след това тя трябва да се напълни отново.


Засаждане

Не всички растения са съвместими помежду си

За да осигуриш добра реколта, е необходимо да спазваш няколко правила – не само при запълването на лехата, но и при засаждането ѝ. Именно поради факта, че тя се засажда по-нагъсто от обичайното, трябва да се увериш, че растенията се допълват, а не се конкурират за хранителни вещества и не се засенчват взаимно. Това означава да поставиш по-високите култури зад по-ниските спрямо ориентацията на лехата. 

Първо трябва да помислиш какви билки и/или зеленчуци искаш да засадиш, като те трябва да си подхождат. Не всички растения са съвместими едно с друго. Те имат различни нужди и се засаждат по различно време. Начинаещите градинари най-често искат пъстра смесица от салати, зеленчуци и билки. Обикновено това е добро решение, особено в началото, тъй като микс от т.нар. слаби и силни растения (т.е. видове с ниски и високи изисквания към хранителните вещества) по принцип функционира успешно.

Кратък преглед на консумацията на хранителни вещества от популярните зеленчуци:

  • Високи изисквания за хранителни вещества: Краставици, праз, домати, броколи, чушки, картофи, тиквички.
  • Средни изисквания за хранителни вещества: Червено цвекло, спанак, копър, моркови, манголд.
  • Ниски изисквания за хранителни вещества: Зелена салата, репички, лук, грах, боб, билки.

Съвместими растения 

Подходящи съседи за смесени лехи с билки и зеленчуци са например магданоз, манголд, моркови, лук, зеле, целина. Можеш да добавиш ядливи цветя, например невен, за запълване на празнините и за красота. Ако обичаш средиземноморската кухня, можеш да сложим типични за нея зеленчуци и билки: босилек, риган, мащерка, градински чай, розмарин, патладжан и червен пипер. Да засадиш и домати, но трябва да имаш предвид, че за разлика от средиземноморските билки, те се нуждаят от много хранителни вещества. Ако смесваш средиземноморски билки и големи консуматори на хранителни вещества, е добре да наторяваш почвата или да я минерализираш с каменни фракции.

Съвети за по-голяма продукция

Ако си оформил по-голяма повдигната леха в градината и искаш да оптимизираш реколтата от зеленчуци, трябва да вземеш предвид последователността на избраните култури. Експертите препоръчват през първата година да се отглеждат растения с високи изисквания за хранителни вещества, защото при изобилие на хранителни вещества растенията с по-ниски изисквания, например репичките, ще израснат по-високи, вместо да образуват грудки. През втората година е препоръчително да се засаждат растения със средни изисквания, а тези с ниски да останат за третата година. 

Разбира се, за да има добра реколта, растенията се нуждаят и от достатъчно вода: при засушаване трябва редовно да поливаш лехата си. Плевелите обикновено се премахват в началото на сезона, т.е. през есента или пролетта. Поради гъстото засаждане на растенията обаче нежеланият растеж обикновено се ограничава от само себе си. Обичаш градинарството? Тогава научи повече за Countryside® – собствената ни марка за принадлежности за градината, балкона и терасата!