Най-популярните висящи саксии
Кратко съдържание на страницата
- Някои растения най-много предпочитат да се катерят и да висят – подходящото място за това е във висящи саксии за цветя или на някоя етажерка.
- Тук ще намерим списък с шестте най-популярни висящи стайни растения
- Ще намерим също съвети как да торим, прикрепваме, подрязваме и да се грижим за висящите растения.
Спестяват място, внасят уют – висящите растения са истинска модна тенденция
Висящите стайни растения са тенденция в съвременния бит. Тя помага да намерим място за растения дори в най-малките жилища, без да заемаме рафтове. Таванът или горните рафтове са точно толкова достъпни, колкото пода, перваза на прозореца или скрина, независимо дали ще изберем плетена саксия тип „направи си сам“, висящи кошници или висящи саксии за цветя. Висящият „магнит“, който привлича погледите, идва в различни стилове и с различни стайни растения. Така можем да превърнем дома си в истинска градска джунгла за много кратко време. Висящите стайни растения изглеждат чудесно в банята, в спалнята или на терасата.
Можем просто да ги окачим по системата на светофара
Рафтовете са най-лесният начин за поставяне на цветя за висящи кошници. Други често срещани наименования са висящи кошници, кошници за растения или закачалки за растения. Това са висящи саксии, които могат да бъдат прикрепени към тавана с дълги въжета или с пластмасова конструкция. Можем сами да закупим или измайсторим готова висяща кошница. Висящите саксии и саксиите с висящи кошници се предлагат в голямо разнообразие от цветове, форми и материали – като плетена от ракита торба, както и керамична или метална кошница. Предлагат се възможности за всеки вкус и интериорен стил. Ако използваме метални висящи поставки за саксии, преди засаждане можем да поставим водонепропускливо уплътнение. В противен случай след поливане върху пода ще тече вода.
Висяща кошница за цветя от макраме – съд за растениякойто можем да изплетем
Висящата кошница-макраме е декоративна висяща кошница. Това ръчно изделие е изключително популярно в момента. За направата му се използва стара арабска техника за плетене на възли, а саксията се стабилизира с памучни въжета или друга здрава прежда, която се плете на възли по определени модели. Най-хубавият момент е, че независимо от диаметъра на висящата саксия, този похват ни позволява да я закрепим по оптимален начин. Плетенето на висящите поставки за саксии е забавно, а резултатът – впечатляващ. Тук можем да научим как да направим такова макраме без предварителни знания.
Шестте най-популярни висящи растения
Трудно се справяме с големия избор от стайни растения, подходящи за окачване? Изпитваме затруднения с отглеждането на висящи саксийни цветя? Проблемът е решен! Лесните за поддържане стайни растения са подходящи за начинаещи, те за съвсем кратко добавят красиви цветя за висящи кошници към интериора.
Пълзящият филодендрон обича полусянка
Пълзящият филодендрон вероятно ни е познат като стайно растение, което расте увито около пръчка. Щом махнем пръчката, то се превръща в отлично висящо растение. Със своите твърди, сърцевидни листа, които могат да достигнат до 30 см на височина, то играе ролята на естествена висяща декорация. Освен това е изключително устойчиво. Грижите за него включват малко поливане, малко тор и периодично почистване на листата – това е повече от достатъчно. То се чувства идеално в топла и светла или полусенчеста стая. През зимата пълзящият филодендрон може да издържи на малко по-хладно.
Бръшлянът също се чувства като у дома си на закрито
Обикновено расте навън по фасадите на къщите или по дърветата. Обикновеният бръшлян обаче се чувства много добре и като висящо стайно растение. Той е много подходящ, най-вече поради своята устойчивост. Тъмните помещения и рядкото поливане не го притесняват. Трябва обаче да внимаваме, тъй като бръшлянът е леко отровен и може да причини дразнене на кожата при допир. Поради това той по-скоро не е подходящ за домакинства с деца или животни.
Бръшлянът е две в едно – класическо растение и средство за пречистване на въздуха.
Това растение е класика сред увивните си събратя, но е подходящо и за висящо растение. Във висящи саксии бръшлянът образува плътна завеса от листа, която може да се използва като декоративна преграда в стаята и същевременно има пречистващо въздуха действие. Бръшлянът филтрира отработените газове и цигарения дим от въздуха – по този начин той подобрява качеството на въздуха в дома ни. Ако зеленият вариант е твърде скучен, можем просто да изберем бръшлян с бели, кремави или жълти шарени листа. Вечнозеленото растение обича топли пространства с температура, около 20 градуса Целзий. През зимата температурата трябва да бъде не по-ниска от 16 градуса Целзий. Трябва да поддържаме субстрата, в който сме засадили бръшляна влажен и да подхранваме растението веднъж на седмица или две докато е в растеж.
Зелената лилия непрекъснато пуска издънки
Зелената лилия се чувства у дома си при температури над 10 градуса по Целзий, много вода и на място с много светлина. С гъстите си листа и дълги висящи цветни стръкове, тя пречиства замърсения въздух в помещенията и подобрява микроклимата. Малко след цъфтежа, цветята за висящи кошници дават нови издънки. Достатъчно е да ги отрежем и да ги пресадим и така ще се сдобием с домашно отгледана зелена лилия, която да подарим. Дори пряката слънчева светлина не пречи на растението. Зелената лилия обича да прекарва лятото на открито. От пролетта до края на лятото, това стайно растение обича обилното поливане. Трябва обаче да се стараем да избягваме прекомерното овлажняване. През зимата зелената лилия има нужда от много малко вода.
Кораловият кактус е очарователен и екзотичен вид
Може и да не прилича на кактус, но е точно това – впрочем е също толкова лесен за отглеждане. Това прави кораловия кактус идеалното растение за начинаещи домашни градинари. Изглежда добре както в саксия, така и във висяща кошница. На топло, полусенчесто място, то се нуждае от поливане само веднъж седмично и от наторяване веднъж месечно. Декоративните стайни растения с обилни листа не обичат обедното слънце и се чувстват най-добре при температура около 20 градуса Целзий през цялата година.
Със симпатичните си грахчета, растението сенецио образува истинска броеница от малки „мъниста“, които привличат вниманието.
Не напразно го наричат още и перлено колие или броеница. Сенецио дължи името си на дългите си филизи, които достигат до земята, както и на малките заоблени листа, които растат по тях. Това го прави леко екстравагантно на вид, но растението е изключително лесно за поддържане. Нуждае се от вода само когато субстратът му е напълно изсъхнал.
Засаждане на висящи кошници – съвети и трикове
Смесица от пълзящи и висящи растения е особено подходяща за засаждане на висяща кошница. По този начин както висящите саксии, така и висящите поставки за саксии могат да бъдат изцяло покрити със зеленина. Сами можем лесно да определим растежа или посоката на растеж. Така например, можем да прикрепим дългите леторасти на увивните растения към висящи саксии с помощта на зелена рафия. По този начин можем деликатно да ги насочим в желаната посока. Правилното място за висящата кошница зависи от избрания метод на засаждане. Места на прозорци с южно изложение, балкони или светли помещения са подходящи за слънцелюбиви и топлолюбиви растения. Можем също така да окачим висящи саксии със сенколюбиви растения на прозорци с източно, северозападно или дори северно изложение на балкони и в тъмни стаи.
Подрязване на висящите растения
Висящите растения растат здрави, причудливите им издънки радостно се извиват нагоре или някои от тях почти достигат земята? Особено през месеците с малко светлина и топъл въздух за отопление, много стайни растения развиват твърде дълги и твърде слаби леторасти. Това е моментът за подрязването им. Това е единственият начин растението да продължи да расте силно и гъсто. За подрязването е необходим остър нож или остри ножици за цветя с прави остриета. Подрязването на стайното растение зависи от неговия ритъм на растеж. Правилото за растения с увиснали леторасти е следното – можем да съкратите дългите и слаби издънки между една трета и една втора от дължината им. Най-добре е винаги да режем до основата на листата. По този начин не остават стъбла, които могат да изсъхнат. От 10 до 14 дни след като подрязването на растението можем да го пресадим в свежа почва с тор с бавно освобождаване. Принципно, обаче, пресаждането е необходимо само на всеки две години.