Възможен ли е живот с деца без пластмаса?
Съдържание на тази страница от пръв поглед
- Желаещите да живеят по-устойчиво могат да дадат своя принос, например като избягват употребата на пластмаса.
- Тук ще научиш как да се откажеш от пластмасата, пластмасовите отпадъци и опаковки в много области на живота.
- В тази статия има много съвети как стъпка по стъпка да осъществиш прехода към живот без пластмаса, например в домакинството или при пазаруване.
Как да създаващ по-малко пластмасови отпадъци като семейство? Възможно е!
Темата за околната среда и какво може да се направи за нея занимава много хора. Това, разбира се, включва родителите. Мнозина смятат, че животът с деца без пластмаса е особено труден за постигане. Често съществуват устойчиви алтернативи. В зависимост от възрастта, можете добре да обясните този преход на потомството си.
Без пластмаса в кухнята и домакинството
Устойчивият начин на живот без пластмаса започва с начина, по който се храним. Ако ти и семейството искате да направите услуга на околната среда, има определени неща, които можете да направите:
- Можете да използвате стъклени бебешки шишета вместо пластмасови бутилки. По-късно, когато детето порасне, може да премине към бутилки от неръждаема стомана.
- Пластмасата често се използва за детски съдове, защото не се чупи толкова бързо. Ако искате да избегнете боклука, можете да използвате дървени дъски и купички от маслиново дърво или черупки от кокосов орех. Съществуват и чудесни порцеланови съдове с детски мотиви.
- Лесно можеш да избегнеш пластмасата когато пазаруваш. Ако имаш избор, не вземай отделно опакованите в пластмаса продукти, а избирай насипни и неопаковани плодове и зеленчуци. Пластмасовите торбички също могат да бъдат избегнати, ако вземаш със себе си памучна торба или кошница за пазаруване. Кауфланд предлага като алтернатива и торбички за многократна употреба. Ако се спреш на този вариант, винаги дръж торбичката за многократна употреба в кошницата за пазаруване, за да е под ръка по всяко време. Носи си и собствена торбичка за тестени изделия.
Живот и празници без пластмаса
В дома също има много възможности да се избегне или поне да се намали употребата на пластмаса. Има и различни начини да отпразнуваш следващия детски рожден ден без пластмаса. Ето няколко съвета:
- Дървените играчки са хубава алтернатива на пластмасовите, а играта с тях е също толкова забавна. Добавянето на вече използвани, но добри находки към кутията с играчки също е добра идея.
- В дома можеш да редуцираш използването на пластмаса като избереш мебели или тъкани, изработени от естествени материали. За украса използвай и устойчиви материали, като дърво или стъкло. Същото важи, разбира се, за детската стая.
- Рожденият ден също може да се празнува без пластмаса. Можеш да използваш сламки от стъкло или от неръждаема стомана, салфетки от плат и бамбукови прибори за хранене. А защо не изработиш нещо от естествени материали, заедно с всички малки гости? Съществуват много устойчиви идеи за изработка с листа или кестени през есента.
- Домашно приготвените подаръци не само опазват околната среда, но създават и радост – при това на принципа на нулевия отпадък. Какво ще кажеш, например, за красив стрък от някое от стайните растения, засаден в тенджера, от която вече нямаш нужда? Може да подариш посещение в зоологическата градина, приготвяне на пица у дома заедно или търсене на следи в гората? По този начин се спестяват отпадъци и се гарантира, че подаръкът ще допринесе за един незабравим ден.
- Подари подарък без отпадъци от опаковки. Опаковъчната хартия създава отпадъци и може лесно да бъде избегната с помощта на алтернативи. Използвай, например, стари вестници. Съвет: Запази използваната опаковъчна хартия, дори и да е смачкана или залепена с тиксо тук и там. Ако я обърнеш откъм бялата страна, можеш да я оцветиш заедно с децата и да създадеш своя собствена хартия за опаковане на подаръци.
Без пластмаса в банята
Живот без пластмаса не се постига толкова трудно. Има много начини да помислиш съзнателно за околната среда и при обзавеждането на банята. Що се отнася до хигиенните продукти, вече има много алтернативи за намаляване на употребата на пластмаса. Ето няколко прости съвета за ежедневието.
- Ако искаш да намалиш отпадъците от пелени, може да преминеш към пелени от плат.
- Що се отнася до подложките за кърмене, има широка гама от измиващи се подложки и подложки за многократна употреба, които са добра алтернатива на тези за еднократна употреба.
- Съществуват и четки за зъби, изработени от възобновяеми източници, напр. бамбук, които могат да се компостират напълно след употреба.
- Вместо душ-гел от пластмасови опаковки, може да се използва твърд сапун. Твърдият сапун се разпенва също толкова добре, колкото и обикновените душ гелове. Шампоаните и балсамите междувременно също вече се предлагат и под формата на сапун. Приготвянето на собствен сапун също е начин да спестиш от отпадъците.
Без пластмаса на път
Когато си на път, също можеш да се справиш без пластмаса. Ако планираш пикник, излет или туристически поход, използвай за храната си буркани с винтови капачки или кутии за обяд.
- Опаковъчната восъчна хартия трябва да бъде в списъка с покупки, ако у дома все още нямаш такава. Тя е също толкова подходяща, колкото и торбичките за хляб за еднократна употреба, с оглед на безопасното и хигиенично съхранение на закуската. Вкъщи тази хартия може лесно да се почисти и отново да е готова за следващото използване.
- Вземи със себе си обикновени прибори за хранене или алтернативни, изработени от дърво вместо от пластмаса. Съществуват дори специални прибори за пътуване, които са леки, лесни за съхранение и за многократна употреба.
- Избери бутилки за многократна употреба от стъкло или неръждаема стомана, които да вземеш със себе си на път. Повечето от тях дори могат да се мият в съдомиялна машина, което улеснява почистването.
- Сладолед от фунийка – отбиваш се в магазин за сладолед със семейството? Разхлаждащото лакомство можеш да вземеш във фунийка, а не в чаша, за да избегнеш отпадъците. Разбира се, при по-малките деца трябва да се прецени дали ще се получи или сладоледът ще се окаже върху тениските им.
Още съвети за ежедневие без пластмаса
В живота малките неща водят до големи промени, а това е особено валидно за темата за избягването на пластмаса. Устойчивостта означава да работиш върху собствената си нагласа и да променяш поведението си с малки стъпки. Това е възможно в различни ситуации.
- Създай си обичайни практики. Обичаш да пиеш кафе? Създай си навик винаги да си носиш чаша за кафе за многократна употреба, за да избегнеш ненужните отпадъци. Това поведение не се усвоява от днес за утре. Новите навици стават втора природа само при честото им повтаряне.
- За съжаление доставчиците предпочитат пластмасовите опаковки. Затова трябва да се замислиш дали не си струва да се лишаваш от услугата за доставка понякога Някои ресторанти предлагат храна за вкъщи в собствена опаковка. Може би това се предлага и в твоя район и е чудесна алтернатива за теб.
- Определи си ден без пластмаса. Обяви в семейството петък за ден без пластмаса. Всеки член на семейството се опитва в петък да не използва пластмаса. Как се получават нещата при теб? За кого е лесно и за кого – не? Къде са спънките?
Най-важният съвет – напрежението не е препоръчително. Разбира се, че бихме искали да живеем изцяло без пластмаса, дори това да не може да се случи отведнъж. Ако целта е все повече да намалим използването на пластмаса, важно е тежестта да не стане твърде голяма твърде рано. Опитай се да правиш промени с малки стъпки. Пластмасата е толкова трайно вкоренена в ежедневието ни, че промяната обикновено не е лесна. Не е нужно да сме прекалено строги към себе си, ако използваме пластмаса просто защото е удобно или защото няма друг начин Ако децата са на гости при приятели или ако използваш пластмаса, когато си на път, това също е окей. Ще забележиш, че преходът ще става на малки стъпки и с времето ще се справяш все по-добре.