Данните за филиала се зареждат.

Данните ти се зареждат.
Твоят Kaufland

Последно избирани филиали

Какво трябва да знаем за скаридите

Те са малки, вкусни и богати на протеини. Скаридите са истински дар в кухнята! Съществуват разлики между различните видове – кралски, коктейлни и джъмбо скариди. Тук ще разберем как да разпознаваме кралските скариди, защо скаридите са толкова здравословна храна и как да ги приготвяме.

Много скариди в сива правоъгълна купа, поставени върху раирана кухненска кърпа.
© Kaufland

Съдържание на тази страница накратко

  • Какви са разликите между кралските скариди и скампи? Научете се как да различавате раците и ракообразните.
  • Изключително важно е да бъдат приготвени правилно, за да не станат твърди.
  • Ще научим не само как, но и с какво да ги приготвяме. 
Определение

Кралски скариди, ракообразни, гамбас, коктейлни скариди: това скариди ли са или нещо друго? 

Започваме с кратко обяснение на различните видове, „Скариди“ е общо наименование за обитаващи дъното или свободно плуващи ракообразни . Те са малки, с крехко месо и са известни с много имена. Когато говорим за „раци“ или „северноморски раци“, всъщност имаме предвид скариди, а не истински раци. Затова в ежедневието думите „раци“ и „скариди“ често се използват като синоними. В търговската мрежа те се продават и под наименованията скариди, кралски скариди или джъмбо скариди Джъмбо скаридите или кралските скариди са големи скариди. В тази категория влизат и черните тигрови или само тигрови скариди, които са с произход от азиатски ферми. От друга страна, те не включват морските животни с щипки, а именно омари, лангустини и скампи.


Наличност

Къде мога да купя скариди? 

Ракообразни и други продукти, масло и билки върху подложка.
© Kaufland Ракообразните се предлагат с или без черупки, сурови или предварително приготвени, пресни или замразени.

От доста време вече са достъпни не само в избрани ресторанти или на специализиран рибен пазар, а се продават замразени в супермаркета. Търсенето расте, съответно голяма част от предлагането идва от скариди, отглеждани като аквакултури. Контролът по отглеждането им е стриктен, а във вкусово отношение те по нищо не отстъпват на свободно живеещите.

Богатите на хранителни вещества ракообразни се предлагат с или без черупки, сурови или предварително приготвени, пресни или замразени. Ако ги купите с черупка, те се запазват хубави и сочни отвътре след печене на скара или във фурна. Черупките могат да се използват и за приготвяне на бульон, например за рибена супа, ако ги сварите за известно време във вода. Тези от нас, които искат да си спестят чистенето и махането на черупки, предпочитат да ги купят обелени и изчистени. В този вид са готови за тигана за паста или ориз.


Приготвяне

Какво трябва да знам когато готвя скариди?

Всъщност има само едно нещо, което може да се обърка в приготвянето им, а именно степента на приготвяне. Нужни са само няколко минути. Добавете ги към останалите съставки едва накрая. Ако се приготвят прекалено дълго, те придобиват консистенция на гума. Не понасят много топлина, а месото им бързо става сухо и твърдо. Ограничете времето за приготвяне до няколко минути – месото трябва да изглежда леко глазирано. Признак че са готови е порозовяване и появата на бели люспи от протеин.


Въздействие върху здравето

Здравословни ли са скаридите?

Витамините и минералите, които съдържат, ги прави изключително здравословна храна: Освен всичко друго, те съдържат витамини А, В, С, D, Е и К, както и фолиева киселина. Съдържат и други полезни вещества, например желязо, йод, калций и магнезий. Това е храна с високо съдържание на протеини и малко калории. Комбинацията от ниско съдържание на мазнини и високо съдържание на протеини превръща тази храна в идеалната съставка за хора, които спазват нисковъглехидратен режим на хранене. 


Съхранение и срок на годност

Как да ги съхранявам?

Те доста бързо се развалят, именно поради високото си съдържание на протеини. Препоръчваме да ги купувате пресни точно в деня, в който искате да ги приготвите и консумирате. Веднъж размразени, те не трябва да се замразяват повторно. По-добре се откажете от идеята да ги претоплите. При размразяване и повторно замразяване те губят не само вкусовите си качества, а годността си за консумация.


Рецепти

Рецепти със скариди: Какво се съчетава добре с тях? 

Вижда се купа с ориз със скариди и зеленчуци, включително грах, боб и пипер.
© Kaufland Скаридите могат да се приготвят по много начини – например както е показано тук, в испанска паеля.

Тези морски дарове се вписват идеално в балансирано хранене и предоставят изключително многообразие от начини на приготвяне. Пържени или приготвени на скара, варени или задушени – рецептите с тях винаги са добри. Подобно на рибата, ракообразните се съчетават добре със зеленчуци, ориз, паста и салата. Например пържени скариди с гъбено ризото са вкусна рецепта, която се приготвя бързо и лесно. Друга класика е испанска паеля. Ако обичате азиатска храна, опитайте рецептата за известната тайландска Том-ха-Кунг – кокосова супа, поднесена със скариди. Те са деликатес и сурови, например поднесени с лек коктейлен сос. Леко бяло вино се препоръчва като напитка, която добре подхожда на ракообразните 

Да добавим специална подправка към тях

Съчетават се чудесно с подправки като чили, къри или ванилия. Ако искате да добавите аромат на билки, най-добрите варианти са мента, кориандър или босилек. Червеният лук също върви добре с тях. Сокът от лимон или лайм им придава приятна свежест. Те са вкусни в зеленчукови ястия с чесън, тиквички или чушки. Съчетанието със сладки плодове като ананас, личи или манго също е екзотично. Много хора обичат скариди с птиче месо, например на шишчета за барбекю с прясна салата. Можете да ги комбинирате и с бекон. 

Вкусни рецепти, които можеш да изпробваш