Данните за филиала се зареждат.

Данните ти се зареждат.
Твоят Kaufland

Последно избирани филиали

Подобряване на храносмилането – помага при проблем с червата

Дискомфорт, коремни болки, леки или никакви движения на червата – проблемите с червата могат да се дължат на множество различни причини и това може да доведе до запек. Тук ще се научим как да стимулираме храносмилането и какво може да причини запек.

Показана е жена (детайл от долната част на гърдите до таза) в риза с цвят пепел от рози и бял панталон. Ризата е вдигната нагоре над корема, дясната ръка е поставена върху голия корем.
© Lars Zahner – stock.adobe.com

Съдържание на тази страница накратко

  • Съществуват множество потенциални причини за запек. Една от тях е твърде небалансираната диета.
  • Ще се научим как да разпознаем симптомите на запек, както и какво можем да направим, за да се справим с проблема.
  • Ще получим и съвети как да променим диетата и да стимулираме храносмилането. 
Значение

Стимулиране на храносмилането – защо това е важно

При него една от задачите на червата е да филтрират важните хранителни вещества от храната. След приключването на този процес, от неизползвания химус се освобождава цялата течност. Остатъците се сгъстяват и се отделят чрез движението на червата. Ако по някаква причина това не може да се осъществи, например забавен процес на храносмилане, като в резултат изпражненията престоят твърде продължително в дебелото черво, те изсъхват и се втвърдяват. Това затруднява работата на червата и може да причини запек.


Определение

Стимулиране на храносмилането – как да разпознаем запека?

Показана е бяла купа с яхния, състояща се от праз, моркови, целина и бяла риба.
© Kaufland Храни като напр. зеленчуци, бяло месо или нискокалорична риба са богати на хранителни вещества и не причиняват запек, червата могат лесно да ги усвояват.

Честотата на освобождаване на червата е напълно индивидуална. При някои хора е три пъти дневно, при други – три пъти седмично. Въпреки това по-рядкото ходене до тоалетна означава, че е възможно да страдате от запек. Запекът причинява усещане за тежест, болки в корема, общ дискомфорт и подут корем – за съжаление движението на червата понякога може да бъде малко болезнено. Възможно е да не чувствате пълно облекчение. Ако страдате от тези симптоми редовно или за по-дълъг период от време, консултирайте се с лекар, за да изясните причината за потенциалния запек.


Причина

Стимулиране на храносмилането – какво причинява запека?

Много причини могат да доведат до това. Някои са сериозни, други са безобидни. Проблемите с червата често водят до запек. В допълнение към дехидратацията и диетата с ниско съдържание на фибри, липсата на движение също е един от факторите, които допринасят за проблеми със стомаха. Възможно е храносмилателният тракт може да реагира чувствително на най-малките промени в средата. Това означава, че ако отидете на почивка, пътувате или бъдете подложени на стрес, стомахът може да спре да работи нормално за известно време. За щастие в такива случаи има много начини и домашни средства за подпомагане на храносмилането и облекчаване или предотвратяване на запек. 

Пет съвета: За да избегнете запека, стимулирайте храносмилането си

Докато сте здрави и няма заболяване, което да причини проблем с червата, този проблем може да бъде неудобен, но не и опасен. Предимно здравословният начин на живот може да помогне да възстановите функцията на червата си и да предотвратите възникването на запек. Петте съвета са:

1. Прием на много течности

Пийте много течности. Опитайте да достигнете дневен прием на вода между литър и половина и два литра. Най-добри за целта са напитките без захар, като например вода или неподсладен чай. Пиенето на повече течности може да подобри консистенцията на изпражненията. Съвет за сутринта: Започнете с чаша хладка вода на празен стомах, чаша билков чай (мента, копър или лайка) или кафе с кофеин, за да стимулирате храносмилането.

2. Балансирано хранене и избор на правилните храни

Много природни помощници и домашни средства имат слабително действие и по този начин подпомагат изпразването на червата. Хранете се достатъчно разнообразно. Какво означава това? Включете изобилие от зеленчуци и плодове в храненията си, защото фибрите също могат да подпомогнат храносмилането. Ябълки, круши, горски плодове, банани, череши, киви, сливи и цитрусови плодове съдържат много фибри. Същото важи за зеле, моркови и картофи, праз, цвекло, бобови растения и пълнозърнести продукти. Известно е също, че плодовите сокове и сушените плодове и други храни стимулират червата. Същото важи и за ядки като бадеми, ленено семе и люспи от псилиум. Приемането на супена лъжица висококачествен зехтин (най-добре студено пресован) преди или след хранене също подпомага дейността на червата. Като алтернатива можете да използвате ленено масло. Храни като шоколад, бял хляб или банани могат да доведат до запек. 

3. Много движение

Тъй като честото и продължително седене забавя движението на червата, опитайте да практикувате повече спорт. Всеки вид движение стимулира храносмилането. Изберете спорт, който можете да практикувате редовно и който лесно можете да интегрирате в ежедневието си, като напр. тичане, колоездене или плуване. Положителните страни: дори малките промени могат да доведат до съществена разлика. Например, да се качите по стълбите, вместо с асансьора. Можете да слезете от метрото една станция по–рано и да изминете останалите метри пеша. Ето още един съвет – опитвали ли сте някога онлайн тренировки? Половин час йога преди работа или пилатес у дома също ще ви раздвижи и ще ви даде повече сила и енергия за деня.

4. Масаж на корема

Не само отвътре, но и отвън – може да подейства добре на стомаха. Например чрез гореща водна бутилка или лек масаж. Двата варианта помагат за стимулиране на чревната дейност. По време на масаж легнете по гръб, отпуснете се и леко притиснете стомаха с върха на пръстите си. Масажирайте кожата си с кръгови движения в посока на часовниковата стрелка, за да насърчите движението на червата.

5. Избягване на стрес

Опитвайте да избягвате стрес. Отделяйте достатъчно време за хранене. Яжте и дъвчете бавно, за да не попадне въздух в стомаха ви и червата да преработят храната по-лесно. Далеч от масата за хранене, медитацията или автогенната тренировка също могат да ви помогнат да се съсредоточите и да се отпуснете повече. Това е добре и за червата ви!


Здраве

Стимулиране на храносмилането – с химически лаксативи?

Преди да прибегнете до химически лаксативи или лекарства, опитайте се да се справите със запека с естествени средства и домашни лекове. Ако се грижите за червата си, пиете много течности, приемате достатъчно фибри и все още страдате от запек, посетете лекар.  Особено ако страдате от постоянни проблеми със стомаха. Ако е необходимо, лекарят може да препоръча подходящо лечение и да диагностицира проблема. Лаксативи трябва да се използват само за кратко време. Искате да научите повече за храната, здравословното хранене и новите рецепти? Абонирайте се за нашия бюлетин на Kaufland.