Данните за филиала се зареждат.

Данните ти се зареждат.
Вашият Kaufland филиал

Последно избирани филиали

Ябълков оцет: стимулира ли храносмилането?

Твърди се, че ябълковият оцет помага за по-чиста кожа, здравословно храносмилане и отслабване. Приложението му е много просто: пийте ябълков оцет с топла вода и мед сутрин на гладно и скоро ще получите желания ефект. Звучи твърде хубаво, за да е истина, нали?

Можете да видите бутилка с ябълков оцет, ябълки и чаша с ябълков оцет.
© mizina - stock.adobe.com

Съдържание на тази страница накратко

  • Ябълковият оцет е популярна част от салатения дресинг. 
  • Някои хора го приемат сутрин, за да подобрят храносмилането си, но доколко е полезно това? Ще ви разкрием тайната.
  • Съществуват много начини за подобряване на храносмилането. Тази статия съдържа пет полезни съвета.
  • Когато купувате домашен ябълков оцет, трябва да знаете какво точно търсите.
Определение

Какво представлява ябълковият оцет?

Рецептата за ябълков оцет включва ябълков сайдер, т.е. ферментирал сок от ябълки. След добавянето на кислород и оцетни бактерии, виното ферментира и продуктът от ферментацията му е оцет. Ябълковият оцет съдържа същите съставки, които първоначално се съдържат и в ябълките. Те включват калий, калций, магнезий, натрий, фосфор, желязо, мед, флуор, цинк, витамин В1, В2, В6 и Е, флавоноиди, аминокиселини и ензими. Ябълковият оцет не съдържа много витамини и минерали. Съдържанието им не е по-високо, отколкото в ябълковия сок. Съдържанието на калций, калий и магнезий също не е високо. Защо тогава се твърди, че ябълковият оцет се използва за отслабване или за подобряване на храносмилането?


Здраве

Ябълков оцет: Какво се случва в червата?

Бутилка с ябълков оцет и ябълки с листа върху бежова ленена кърпа.
© Natalia Klenova – stock.adobe.com Органичният ябълков оцет се пресова директно от пресни ябълки и съдържа повече витамини и микроелементи от стандартния оцет.

Някои малки проучвания с достатъчен брой участници позволяват да се стигне до заключението, че равнището на кръвната захар се влияе от приема на ябълков оцет. Този ефект обаче е доста променлив. При определени хора оцетът има едно действие, а при други – съвсем друго. Това не доказва нищо. Изследванията обаче със сигурност показват следното: оцетната киселина съдържа молекула, която се произвежда в червата ни при прием и на други храни. Няма значение дали приемаме ябълков оцет или не. Оцетната киселина в червата води до редуциране на определени възпалителни процеси и подобряване на инсулиновата зависимост. Това обаче са количества, които директно се произвеждат в червата и очевидно надхвърлят количествата оцетна киселина, която се приема с една до две супени лъжици ябълков оцет.

Други потенциални приложения: За кожата и косата

Твърди се, че ябълковият оцет има благоприятен ефект и върху кожата и косата. Но в този случай оцетът не се пие, а се прилага външно. Изглежда тинктурата от ябълков оцет или компрес с ябълков оцет имат успокояващо, болкоуспокояващо и отпушващо действие върху кожата. Тя действа особено добре при отоци, натъртвания, контузии, обриви и леки слънчеви изгаряния. Разреден с вода, ябълковият оцет може да се използва и за изплакване на косата. Нанесете върху косата, разтрийте добре и го оставете да изсъхне. Миризмата на оцет изчезва само след няколко минути.


Храносмилане

Липса на ефект върху храносмилането, тъй като стомашната киселина разгражда оцетната киселина

Въпреки това, нали киселината винаги има антибактериален ефект? Не следва ли от това, че ябълковият оцет би трябвало да подобрява чревната флора? Пиенето на ябълков оцет не може да навреди на организма, стига да го приемаме в препоръчваното умерено количество. Стомахът ни, по-точно стомашните ни киселини, имат много висока киселинност – значително по-висока от тази на оцета. Полезните бактерии, които се съдържат се в оцетната киселина, не могат да имат допълнителен ефект върху киселинността на стомаха. Те често не достигат дори до чревната флора, откъдето могат да повлияят положително на метаболизма. Ябълковият оцет е домашно лекарство и съдържащите се в него киселини не оказват влияние върху храносмилането.

Какво се случва в червата

Обикновено дебелото черво се изпразва само до една трета при изхождане и отново се напълва на следващия ден. Ако се полагат грижи за червата, те много по-добре и по-бързо са способни да изхвърлят токсичните вещества. След това до повторното напълване и до започване на следващото пречистване с ябълков оцет могат да минат до три дни. Ако не ходите до тоалетна в продължение на ден или два, това далеч не означава, че страдате от проблеми с храносмилането.


Приложение

Една чаша ябълков оцет и вода преди хранене

Ако искате да опитате сами, смесете две-три супени лъжици естествено мътен, непастьоризиран, органичен домашен ябълков оцет с 200 до 300 милилитра хладка вода и към ябълковия оцет добавете няколко капки мед или малко сок за вкус. Приемайте ябълков оцет сутрин на гладно около 15 минути преди закуска. Не е гарантирано, че ще почувствате положителни промени в кожата или тялото си. Приложим е добре познатият принцип: приемането на ябълков оцет не е нито здравословно, нито нездравословно. Съществуват много по-ефективни начини да подобрите храносмилането и общото си здраве. Например чрез здравословна, балансирана диета и достатъчно физически упражнения. 

Важно е да се вземе предвид:

Киселината от оцета е вредна за зъбите ви в дългосрочен план. Ето защо ако редовно приемате ябълков оцет, трябва после добре да изплаквате устата си с вода.


Набавяне

Кой ябълков оцет е най-добър?

Ако искате да приемате редовно ябълков оцет в чист вид, трябва да купувате естествено мътния, непастьоризиран, натурален ябълков оцет. Био ябълковият оцет се произвежда директно от пресни ябълки и съдържа повече витамини и микроелементи от обикновения ябълков оцет, който често се произвежда от пресоване на ябълкови остатъци. След това допълнително се добавят липсващите витамини. Ето защо се уверете, че на етикета е написано „произведено от цели ябълки“. Естествено мътният ябълков оцет не се обработва допълнително. Така се избягва загубата на допълнителни витамини.


Начин на живот

Съвети за здравословно храносмилане

Накратко: Честотата на изхождане е напълно индивидуална. Нормална честота може да бъде от три пъти на ден до три пъти седмично. Ако ходите до тоалетна по-рядко, това означава, че е възможно да страдате от запек. Потенциалните причини за това са доста различни – от различни видове заболявания до безвредни причини, например потискане движението на червата. Ето как можете да помогнете на стомашно-чревния си тракт:

Храни с високо съдържание на фибри

Тези храни са с високо съдържание на фибри:

  • Пълнозърнести продукти
  • Ядки
  • Шушулкови плодове
  • Зеленчуци
  • Плодове (особено горски и сушени плодове)

Експертите по хранене препоръчват прием на минимум 30 грама фибри дневно за възрастни.

Прием на много течности

Течностите омекотяват и подобряват консистенцията на изпражненията и позволяват на фибрите да се разтворят в стомаха и червата. Това увеличава обема на изпражненията и стимулира дейността на червата. Препоръчва се пиенето на минимум 1,5 до 2 литра вода или неподсладен чай дневно.

Движение

Добавете малко настроение към ежедневието си, стимулирайте червата си с разходка или упражнения.

Зехтин

Домашните лекове засилват секрецията на жлъчката и улесняват храносмилателния процес. Дори три супени лъжици студено пресовани растителни масла дневно, например в салати или дипове могат да имат ефект върху храносмилането.

Естествени слабителни средства

Това включва сок от сини сливи, сушени смокини, кисело зеле или ябълки, както и кофеин и теин. Лекарствата, шоколадът, белият хляб и бананите забавят храносмилането.


Искате ли да сте в крак с новостите в областта на здравословното хранене? Абонирайте се за нашия Kaufland нюзлетър.