Данните за филиала се зареждат.

Данните ти се зареждат.
Твоят Kaufland

Последно избирани филиали

Рагу Болонезе – оригинална рецепта от прекрасната Италия

Спагети Болонезе? В Италия няма такива. Тук ще научим кой вид паста трябва да използваме вместо рагу Болонезе и как да приготвяме оригиналното италианско Болонезе. Една баба от Болоня, родното място на рагу Болонезе, ни сподели как да приготвим Болонезето „перфетто“.

Черна салфетка лежи на светъл фон. Върху него има чиния с Болонезе.
© Kaufland

Кратко съдържание на тази страница

  • Тук можем да разберем какъв е произходът на рагу Болонезе.

  • Ще покажем какви съставки са необходими за италианското Болонезе и как се приготвя.

  • Ще споделим и защо не трябва да се наричат спагети Болонезе, а талиатели Болонезе.

  • В края на статията ще споделим най-добрите регионални варианти и рецепти за Болонезе. 

 

Основна рецепта

Рагу Болонезе – оригиналната рецепта

Мляно месо, поставено върху черен лист хартия върху дървена дъска. На дървената дъска има и няколко листа магданоз и малка черна купичка с черен пипер.
© Kaufland В италианското Болонезе се използва смес от смляно свинско и говеждо месо.

Оригиналното Болонезе е едно от най-традиционните ястия в италианската кухня, което се приготвя в Северна Италия от XIX век насам. Както подсказва името, то идва от Болоня – столицата на областта Емилия-Романя. 

Защо рагуто се нарича по този начин? Името произхожда от френската дума „ragoût“, която означава „стимулиране на апетита“. Смятаме, че това е доста подходящо име за този италиански специалитет! Преди векове оригиналната дума „ragoût“ има значението на задушено месо, поднесено с хляб или картофи. В Италия оригиналното рагу с времето се превръща в рагу, което се сервира с паста – именно в този вариант то произхожда от Болоня и става световноизвестно.

Рагуто е най-хубавата неделна вечеря в Северна Италия. По традиция жените в семейството – майката или бабата – приготвят пресни талиатели и започват да правят рагуто рано сутринта, за да е напълно готово до около 13-14 часа. В Италия хората се хранят сравнително късно. Обядът се сервира най-рано в 13:00 ч., а вечерята – не преди 20:00 или 21:00 ч.

От 1982 г. насам оригиналното Болонезе дори е защитено от Италианската кулинарна академия – подобно на рецептата за талиатели, рецептата му е строго защитена, така че да се запазят гастрономичните традиции на региона Емилия-Романя. 

Какво месо да изберем за рагу Болонезе?

Италианското Болонезе се приготвя от мляно месо и панчета. По традиция то се приготвя от смесено мляно месо – свинско и говеждо. По-високото съдържание на мазнини в свинската кайма прави Болонезето по-мазно, а говеждата кайма му придава по-наситен вкус.

Рагу Болонезе – приготвяне 

Класическото италианско рагу Болонезе се състои от панчета, кайма, целина, моркови, лук, зехтин, сол, черен пипер и доматено пюре. Освен това има регионални и дори специфични за семейството вариации, например с бяло или червено вино, прецедени домати, дафинов лист и много други.

За рагу Болонезе запържваме панчетата и зеленчуците в зехтин, след това добавяме мляното месо и сотираме, така че да придобие вкус на печено.  Тъй като говеждата кайма изсъхва по-бързо от по-мазната свинска кайма, свинската кайма винаги трябва да се запържва първа. Затова мляното говеждо месо се добавя към соса Болонезе след запържване на свинското. Овкусяваме всичко със сол и черен пипер, след това добавяме доматеното пюре и заливаме с вода. След това оставяме Болонезето да къкри на слаб огън поне два часа. Някои италиански домакини оставят рагуто да къкри до шест часа – така ароматът става още по-наситен, а месото – още по-крехко. Съвет – можем също така да приготвим рагуто ден по-рано; така готвенето става много по-бързо в деня, в който искаме да сервираме рагу Болонезе. Както често се случва с месните сосове, яхниите или лазанята, рагу Болонезе е още по-вкусно на следващия ден! 

 

Основна рецепта за 4 порции:

 - 100 г панчета

 - 0,25 целина

 -1 морков

 -2 глави лук

 - 3 ч.л. зехтин

 - 200 г смесено мляно месо

 - Сол и черен пипер

 - 2 с.л. доматено пюре 

 - 300 мл вода

 - 300 г талиатели

 - 2 стръка босилек 

  1. Нарязваме панчетата на ситни парчета. Измиваме и белим целината и моркова, след което ги нарязваме на малки кубчета. Белим лука и го нарязваме на малки кубчета.
  2. Загряваме зехтина в тенджера и запържваме панчетата. Добавяме целината, морковите и лука и ги задушаваме. Добавяме каймата и я запържваме в продължение на около 10 минути, подправяме със сол и черен пипер. Добавяме доматеното пюре, заливаме с вода и оставяме да къкри на среден огън в продължение на около 2 часа.
  3. През това време приготвяме талиателите във вряща подсолена вода според указанията на опаковката. Измиваме босилека, подсушаваме го и откъсваме листата. Поднасяме пастата с рагу Болонезе и по желание украсяваме с босилек.

Замразяване на рагу Болонезе 

За да не се налага да приготвяме италианското Болонезе всеки път, можем да го замразим и да го съхраняваме във фризера. Оставяме рагуто да се охлади, поставяме го в съдове за съхранение във фризера и го замразяваме в херметически затворен съд. По този начин то може да се съхранява няколко месеца.  За да го затоплим отново, загряваме в микровълнова фурна или леко в тенджера. 


Правилната паста

Коя паста е най-подходяща за рагу Болонезе?

Черна купа, поставена върху кръгла дървена дъска. Върху дъската и в купата има малки гнезда от несварени талиатели. До нея се вижда синя карирана кърпа за чай и солница.
© Kaufland Всичко идва от пастата – в Италия рагу Болонезе се сервира с талиатели, а не със спагети.

Италианското Болонезе се сервира само с един вид паста в Италия – талиатели. Определено не се сервира със спагети! Сос Болонезе прилепва много по-добре към дългите и тънки талиатели, направени от тесто за паста с яйца, отколкото към гладките спагети. Затова подходящата паста за оригинално Болонезе винаги е талиатели!

Ако не искаме паста, можем да сервираме италианското Болонезе с бял хляб. Чабата или фокача, например, също са много подходящи за соленото рагу – в Италия белият хляб често се сервира с паста Болонезе, за да се получи „ла скарпетта“. Сосът Болонезе върви добре с хляб.


Варианти

Рагу Болонезе и спагети Болонезе – каква е разликата 

Различните видове макаронени изделия се поставят един до друг върху дървена дъска или в купички. Дъската е поставена на светъл фон
© Kaufland Спагети, фузили, талиатели – за всяко италианско ястие си има идеален вид паста, с който то може да бъде поднесено.

Най-голямата разлика между рагу Болонезе и спагети Болонезе е видът на пастата. Докато в Италия рагу Болонезе винаги се сервира с талиатели, в Германия класическата гарнитура към Болонезе са спагетите. Спагетите са дълги и тънки нудли, приготвени само от грис от твърда пшеница и вода, докато талиателите се приготвят от яйчено тесто и затова са по-жълтеникави. 

В Италия всеки сос се придружава от определен вид паста, която не се комбинира без причина. За италианците спагетите са прекалено гладки и тънки за гъст и богат сос като този за рагу Болонезе. Талиателите са идеални за това, тъй като сосът прилепва добре към по-широката, леко грапава повърхност, което улеснява навиването на оригиналното Болонезе – без лъжица, разбира се, защото в Италия хората не ядат паста с лъжица!

Като алтернатива на талиателите, рагу Болонезе може да се сервира и с други видове паста, приготвена от яйчено тесто – например дебелите папардели или фетучини. Основното съображение е да не се използват фини и тънки нудли, като например спагетите!

Регионални варианти

В Италия съществуват няколко варианта на популярното рагу. Класиката е и си остава рагу Болонезе, но за специалитет се смятат също и рагу Наполетано от Неапол, рагу ди Чингиале от Тоскана или рагу д’анатра ала Венета. 

В Неапол приготвят рагу Наполетано, което за разлика от Болонезе не се приготвя от кайма, а от парчета месо, подобни на гулаш, които се задушават – за предпочитане поне половин ден! Освен това рагу Наполетано се приготвя като ястие „2 в 1“, така да се каже. Течната част на соса се сервира с пастата, а парчетата месо се поднасят отделно като основно ястие. 

В Тоскана има много диви свине. Затова не е чудно, че там се приготвя традиционното рагу ал Чингиале (рагу от диво прасе). Както и в Неапол, в Тоскана не се използва мляно месо, а по-скоро едри парчета месо. Рагу ди Чингиале се сервира с прясна паста, например широки спагети, както и с червено вино от региона. 

Патешкото рагу от северноиталианската област Венето е отражение на растителността, горите и езерата в този регион. За рагу Ал’анатра нарязваме на ситно месото от дива патица и го задушаваме с моркови, лук и целина. Освен това се добавят пресни или сушени гъби, в зависимост от сезона. Близостта на региона Венето с Емилия-Романя се проявява най-вече в избора на тестени изделия, с които се сервира рагуто – папардели или талиатели!