Данните за филиала се зареждат.

Данните ти се зареждат.
Твоят Kaufland

Последно избирани филиали

Сок от целина – пълен детокс?

Тя е зелена и има остър вкус – сокът от целина е сред новите „модерни тенденции“. Смята се, че има детоксикиращ ефект и подобрява общото благосъстояние. Но доколко са полезни детоксикиращите лекарства с целина в действителност? Тук можем да научим всичко за този зеленчук и причината за популярността на сока от целина.

Светъл фон, целина, покрита със салфетка върху чиния. Многогодишното растение вече е нарязано на малки парченца в посока на стъблото.
© Kaufland

Кратко съдържание на страницата

  • Витамини, антиоксиданти и минерали – целината съдържа много хранителни вещества.
  • Искаме да си направим пресен сок от целина? Можем да го приготвим със или без сокоизстисквачка. Тук ще научим как става това. 
  • Освен това ще открием всичко, което трябва да знаем за детоксикацията, както и съвети за здравословен начин на живот. 
Определение

Целина – зеленчукът, който може всичко

Целината се отглежда в Европа още от Средновековието. Тя е алкална храна (тук можем да прочетем повече за киселинно-алкалния баланс), а зелените ѝ стръкове са твърди и хрупкави – истинска идеална закуска за междинни хранения.  В кухнята целината се използва по множество различни начини. Особено популярен е сокът от целина. Почитателите на гладуването разчитат на напитката заради много ниското ѝ съдържание на калории, а много последователи на детоксикацията ѝ приписват детоксикиращи свойства. Но дали това наистина е сок за детоксикация?  Можем да прочетем за хранителните вещества в зеленчука и неговия сок и как лесно и бързо сами да си направим сок от целина тук.


Хранителни вещества

Проверка на съставките – полезен ли е сокът от целина?

Можем редовно да добавяме целина в списъка си за пазаруване, защото тя е богата на хранителни вещества. Някои от тях могат да бъдат изгубени при готвене на пара или варене. От друга страна, така вкусът ѝ е по-слабо изразен. Особено в комбинация с други зеленчуци, тя придава специална ароматна нотка на обилните зеленчукови супи. Без значение дали я похапваме сурова, добавяме я в смути или просто пием сок, целината има много интензивен вкус. Този зеленчукът и напитката, която приготвяме от него, съдържат изключително ценни съставки, изброени по-долу.

Вторични растителни вещества

Вторичните растителни вещества изпълняват важни функции за растенията. Те придават цвят, аромат и мирис, привличат полезните насекоми или отблъскват вредителите. Именно на тях се дължи дължи наситения аромат на целината. Човешкият организъм също може да се възползва от тях – смята се, че те се борят с бактериите, подпомагат храносмилането и стимулират имунната система.

Минерали

Доказано е, че калият е важен за нормалното функциониране на мускулите и нервите. В същото време помага на бъбреците да изхвърлят водата, което може да има положителен ефект върху кръвното налягане. Зеленчукът е богат и на магнезий. Минералът е известен като средство за борба със стреса – помага за нервите като намалява равнището на адреналин и кортизол. Намалените нива на стрес подобряват общото благосъстояние и способността за концентрация.

Антиоксиданти

Антиоксидантите могат да имат положителен ефект върху клетките, като ги предпазват от замърсители, ултравиолетова радиация и изгорели газове от автомобили. Ето защо целината е една от храните, за които се твърди, че помага за предпазване от ракови заболявания. Все още липсват надеждни дългосрочни проучвания, поради което това твърдение трябва да се разглежда с повишено внимание.

Витамини

Витамин А осигурява растежа на клетките, а витамините от групата В подпомагат производството на енергия. Благодарение на особено високото съдържание на витамин С, зеленчукът може да стимулира производството на колаген. Колагенът от своя страна е от съществено значение за сияйния тен, тъй като подхранва кожата. Освен това поддържа здравето и на ставите.


Приготвяне

Да си направим сок от целина – бърза и лесна рецепта

Искаме да изпробваме положителното въздействие на сока от целина върху собствения организъм? Време е да започнем да изцеждаме сокове. Сокът от целина се получава от необработени и сурови зеленчуци. За да избегнем замърсяванията от синтетични торове, трябва да използваме биологично отгледана целина. Това гарантира, че всички полезни за здравето хранителни вещества се запазват в сока. Организмът ни може да ги усвои и да ги използва по най-добрия начин.

Ако разполагаме със сокоизстисквачка, лесно можем да си направим сок от целина у дома. Ако не разполагаме с такава, можем да пасираме зеленчуците с вода и след това да ги прецедим през сито. Можем също да пием малки парченца от растението под формата на смути. За да приготвим 350 милилитра сок са ни необходими около 400 грама прясна целина и сокоизстисквачка, блендер или ръчен пасатор.

Подготовката:

  • състои се в отразяване на дръжката и листата, без обаче да ги изхвърляме, тъй като все още можем да ги използваме. Можем да прочетем всичко за подхода „ядливи растения“ тук.
  • Измиваме пръстта с вода.
  • Нарязваме целината на парчета с дължина около два сантиметра. Ако разполагаме със сокоизстисквачка, парчетата могат да бъдат по-големи.
  • Смесваме всичко на най-висока степен с помощта на миксер, сокоизстисквачка или блендер. Ако желаем, можем да добавим до 100 милилитра вода.
  • Ако използваме миксер и блендер – прецеждаме пюрираната смес през филтърна кърпа или сито.
  • Зеленчуковият сок е готов за пиене!

Съвет – можем много сполучливо да овкусим чистия сок от целина и с други съставки. Някои храни се съчетават особено добре с целината, например лимони, цвекло, моркови, ябълки и пресен магданоз.

Интересуват ни суперхраните? С тези рецепти можем да включим и целината в диетата!


Здравословен аспект

Детоксикация – ефектът не е доказан

Целината е източник на многобройни хранителни вещества, които могат трайно да подобрят здравето. Това се дължи главно на съдържащите се в нея витамини, минерали и вторични растителни вещества. Целината също е отлична храна за отслабване, тъй като е с много ниско съдържание на калории – една порция от 100 грама съдържа само 15 калории. Възможно ли е смути, сок от целина или крем супа от целина действително да детоксикират или пречистват? Засега, въпреки всичко, което се говори за целината, емпирични доказателства за това няма. Можем само да изпробваме ефекта от зелената напитка върху здравето. Все пак трябва да бъдем внимателни – да започнем с огромна чаша фреш от целина или супа от целина не е добра идея; по-добре е с по-малки количества. Не всеки стомах е привикнал към суровите зеленчуци, а и може да се наложи първо да свикнем и със силния аромат на сока. Ако вкусът е твърде тръпчив, можем да добавим малко ябълков сок към напитката, за да ѝ придадем приятна сладост.


Детокс

Детокс – само мит?

Идеята за периодично пречистване на тялото от токсини се запазва във времето. Детоксът е на мода от години. Тези, които имат положителен опит с него, могат да продължат да изпробват различни рецепти за детокс лечение, за да подобрят здравето си. При все това няма доказателства, че детоксикиращите лекове реално премахват токсините от организма. Едно нещо е сигурно – целината се вписва идеално в хранителната концепция за чисто хранене, която подкрепя избягване на бързото хранене, захарта и изкуствените добавки и се фокусира върху пресните растителни храни. 

Според лекарите, здравословният начин на живот би трябвало автоматично да подпомага ежедневната детоксикация на организма. Причината за това е, че по този начин организмът може да се погрижи много добре за себе си. Черният дроб и бъбреците са измежду най-важните органи за детоксикация, тъй като премахват вредните вещества чрез отделяне в урината и червата. Освен това белите дробове отделят токсичен въглероден диоксид при дишане. Затова мотото е – цялостен здравословен начин на живот е по-добър от случайно избран ден за детоксикация на организма.

Съвети за естествена детоксикация на организма в ежедневието

  • Да се откажем от пушенето.
  • Да не пием алкохол или да пием много рядко.
  • Да се храним възможно най-разнообразно – тялото ни има нужда от много зеленчуци, плодове, ценни въглехидрати, мазнини и протеини.
  • Да сме активни и да спортуваме поне два пъти седмично.

Следователно няма научни доказателства, че сокът от целина е толкова полезен, че детоксикира организма. Едно нещо обаче е сигурно – дори зеленият сок от целина да не може да гарантира чудодейно лечение, той все пак може да допринесе за здравословното хранене. Ако нямаме проблем с толерантността към него и ни харесва, можем редовно да приготвяме пресен сок от целина под формата на обикновен сок или смути с целина.