Данните за филиала се зареждат.

Данните ти се зареждат.
Твоят Kaufland

Последно избирани филиали

Свичкова – традиционни кнедли от Бохемия

Търсим обилно ястие с традиционен характер? Чешката класика със сигурност ще ни се услади. Тук можем да намерим цялата информация за култовото ястие Свичкова – от произхода до приготвянето му!

Лилава салфетка със сребърни прибори на светъл фон. До нея има зелена чиния с порция Свичкова.
© Kaufland

Кратко съдържание на тази страница

  • Ще научим откъде идва традиционното ястие Свичкова и как е получило името си.
  • Ето как можем да приготвим Свичкова – тук ще намерим рецептата стъпка по стъпка.
  • Можем да разберем и как да приготвим идеалното тесто с мая за гарнитурата „Бохемски кнедли“. 
Произход

Откъде произхожда Свичкова?

Ръка излива сос върху порция Свичкова с бохемски кнедли в чиния, поставена върху дървена маса.
© Kaufland Свичкова се придружава от характерния кремообразен сметанов сос.

Първоначално Свичкова е част от чешката кухня, чиито ястия все още са част от ежедневната хранителна култура на територията на бившето Бохемско кралство. Днес бившата Бохемия е част от Чешката република. Чешката кухня обаче е много популярна и в околните области, например в Силезия, Моравия и Лужица. По времето на Чешкото кралство за оригиналната Свичкова винаги се е използвало говеждо филе, а днес се използва предимно други видове печено говеждо месо. Коя е най-оригиналната рецепта, откъде точно произхожда и кой е нейния създател е нещо, за което чешките региони спорят помежду си от години и десетилетия. 

Днес в Чешката република съществува и вариант на ястието със свинско месо вместо говеждо, наречен „фалшиво филе“ (falešná svíčková). Свичкова обикновено се сервира с бохемски кнедли. Освен това особено кремообразният сметанов сос е характерен компонент на ястието. 

Забавен факт: Според легендата чешката дума за филе (Svíčková) произлиза от думата за свещ (Svíčka), тъй като Svíčková се е ядяла само вечер, когато светлината на свещите е осветявала трапезарията – ето това е романтика!


Рецепта

Как да приготвим перефктната Свичкова?

Ръка държи пинсета и вкарва нишки бекон в прободеното печено говеждо, поставено върху дървена дъска.
© Kaufland Печеното говеждо месо се покрива с лентички бекон с помощта на игла за покриване или пинсета.

Както при повечето специфични за страната ястия, които претендират за традиционност, така и при Свичкова има вариации в зависимост от региона. 

 

Оригинална свичкова рецепта за 4 порции:

  • 150 г моркови
  • 200 г целина
  • Лук
  • 1 дафинов лист
  • 1 ч.л. черен пипер на зърна
  • ½ ч.л. семена от бахар
  • 100 г бекон, прошарен
  • 1 кг печено говеждо месо
  • 1 супена лъжица пречистено масло
  • Сол
  • 1 л говежди бульон
  • 2 супени лъжици горчица
  • Захар
  • 50 мл бял винен оцет
  • 5 стръка мащерка
  • 150 г сметана (30 % масленост)
  1. Обелваме и нарязваме на едро морковите, целината и лука. Слагаме дафиновия лист, черния пипер и бахара в торбичка за чай и запечатваме отвора с канап. 
  2. Нарязваме бекона по дължина на ленти с широчина около 1 см. Пробиваме говеждото печено по влакната в центъра с много тесен и дълъг нож. Издърпваме лентите бекон през отвора с помощта на дълга пинсета или игла за вадене на сланина.
    Полезна информация: Процесът се нарича подмазване и предпазва печеното от изсушаване по време на готвене.
  3. Загряваме пречистеното масло в тиган за печене. Овкусяваме добре говеждото печено със сол и го запържваме за около 2 минути от всяка страна. Изваждаме печеното.
  4. Запържваме готовите зеленчуци в пречистеното масло за около 3 минути. Наливаме бульона, разбъркваме горчицата и подправяме със захар и оцет. Измиваме мащерката, изтръскваме я и я добавяме в тенджерата с печеното говеждо месо и пакетчето чай. Задушаваме печеното със затворен капак на слаб огън за не повече от 2 часа и половина.
  5. Изваждаме печеното от тенджерата, добавяме сметаната и пасираме всичко на ситно, подправяме със сол, захар и още оцет на вкус. Сосът е идеален, когато има пикантен и леко кисел вкус. Печеното се поднася заедно със соса. 

В допълнение към печеното и соса, Свичкова традиционно се приготвя с рецепта за бохемски кнедли, боровинки и резени лимон.


Гарнитура

Бохемски кнедли

Виждаме две нарязани бохемски кнедли в чиния, а до тях има вилица.
© Kaufland Оригиналните бохемски кнедли са с продълговата форма и се сервират нарязани на филийки.

Удоволствието от Свичкова няма как да е пълно без оригинална рецепта за бохемски кнедли като гарнитура. Кнедлите от брашно са идеални за пълно попиване на характерния за ястието сметанов сос, което позволява ароматът му да се развие напълно във вкусовите ни рецептори докато се храним. Чешките кнедли са подходящи не само за Свичкова, но също и за гулаш и други печени ястия. Рецептите за кнедлите (на чешки език – houskové knedlíky) са различни в отделните региони. Оригиналните чешки кнедли обаче винаги се приготвят на основата на хлебчета, оформят се на овални или продълговати кнедли и се сервират нарязани на филийки.

Оригинална рецепта за бохемски кнедли с тесто с мая – ето как се прави!

В наши дни бохемските кнедли понякога се приготвят с бакпулвер, но оригиналните бохемски кнедли се приготвят с мая. Съставки за два броя кнедли:

  • 1 руло, изсушено за 2-3 дни
  • 250 мл мляко
  • 10 г прясна мая (или 2 ч.л. суха мая)
  • 500 г пшенично брашно#1 яйце
  • ½ ч.л. сол
  • ½ ч.л. захар 
Покрита купа с тесто с мая върху решетката във фурната.
© Kaufland Толкова е лесно да оставим тестото с мая да втасва във фурната при 45°C!
  1. Нарязваме кифличките на кубчета с големина около 1 см.
  2. Внимателно загряваме млякото в тенджера (не го оставяме да заври) и в него разтваряме прясната мая, като разбъркваме непрекъснато. 
  3. Смесваме брашното, яйцето, солта и захарта в купа. 
  4. Добавяме млякото и разтворената мая и смесваме всички съставки. 
  5. Постепенно добавяме крутоните и ги разбъркваме. 
  6. Покриваме тестото в купа с кърпа и го оставяме да втаса на топло място в продължение на 45 минути.
    Съвет: Добре е да загреем фурната до температура 45°C от горната и долната страна.
  7. След това разделяме тестото на две половини и с ръце оформяме две продълговати рула за кнедли, всяко с дължина около 20 см и дебелина 10 см.
  8. Слагаме голямата тенджера с подсолена вода да заври и сваряваме кнедлите в нея в продължение на около 10 минути, обръщаме ги и ги варим още 10 минути.
  9. Внимателно изваждаме кнедлите от тенджерата и веднага ги набождаме няколко пъти с вилица, за да може да се излее парата. Нарязваме кнедлите с остър нож и сервираме.


Бохемски специалитети

Още бохемски рецепти