Най-добрите съвети за новогодишна нощ с деца
Съдържание на тази страница от пръв поглед.
- Откога всъщност се празнува Нова година? Откъде е получил името си този празник? Всичко за произхода на новогодишната нощ.
- Тук ще научиш за какво да внимаваш при посрещането на новогодишна нощ с деца и ще намериш много чудесни идеи и полезни съвети за незабравима вечер с цялото семейство.
- Занаятчийство, украса, игра. Тук ще прочетеш с кои оригинални идеи за украса и забавни игри гарантирано ще се заредиш с настроение за новогодишната нощ.
Защо празнуваме новогодишната нощ?
Млади и стари се събират в последния ден на годината и с нетърпение очакват вечерта да празнуват заедно с цялото семейство и да вдигнат тост за Новата година. Наред с Коледа, това е един от най-важните празници през годината за мнозина. При все това малцина знаят защо съществува тази традиция и откъде денят получава името си. В древността не е имало големи фойерверки, но е имало малки огнени фестивали и силен камбанен звън в полунощ. Тези обичай са служили за прогонване на злите духове и за радостно честване на Новата година. После тази традиция започнала да се предава от поколение на поколение. Знаеш ли, че това, което днес празнуваме под името Нова година, води началото си от папа Силвестър I. Когато през XVI в. Юлианският календар бил заменен с Григорианския, началото на годината било изместено от днешната Бъдни вечер на 31 декември. Този ден получил името на папа Силвестър, който междувременно бил канонизиран.
Така посрещането на Нова година с децата ще бъде забавно
С увеличаването на семейството ежедневието се променя по много начини. Същото се отнася и за празниците. Вместо на новогодишно парти, обикновено края на годината се прекарва спокойно у дома с децата. За малките деца трябва да сме сигурни, че през тази дълга вечер те няма да се претоварят. Тук ще намериш най-добрите съвети за успешна новогодишна нощ с бебета и малки деца.
- Подготви децата. Децата бързо свикват с вечерния режим. Най-вълнуващото в новогодишната нощ, разбира се, е обратното броене в полунощ. Помисли си кога точно да сложиш детето да спи и предварително му обясни колко време може да остане будно. Малките деца обикновено и без това не успяват да останат будни до полунощ. При по-големите деца можеш с чиста съвест да направиш изключение.
- Внимавай за шума: Особено за хората без деца, оживеното новогодишно парти, където хората празнуват до късно през нощта и шумните фойерверки в полунощ са част от Новата година. Погрижи се предварително детето ти да може да спи възможно най-спокойно и без шум. Някои семейства с деца отиват на почивка по време на Нова година, за да се спасят от суматохата. Това също е възможност за спокойно посрещане на Новата година.
- Погрижи се за програмата: Планирай подходяща за децата новогодишна програма с чудесни игри, ритуали и занимания за времето, в което детето ти все още е будно. Останалата част от вечерта принадлежи на родителите. Какво мислиш за уютна филмова вечер за двама и чаша хубаво вино веднага щом децата си легнат? Наслади се на съвместното посрещане на Новата година и я започни по спокоен начин. Много семейства с деца празнуват заедно. Възрастните могат да прекарат вечерта в приятна раздумка, след като малчуганите си легнат. По този начин цялото семейство може пълноценно да се наслади на празника.
- Създай красиви спомени! Докато детето още е будно, можеш да запечаташ първата новогодишна нощ за цялата вечност. Снимките вече са изпитана класика и красив споделен спомен от всеки празник. Прави снимки със семейството си всяка новогодишна нощ. С течение на времето можеш да създадеш свой собствен семеен албум за новогодишната нощ. Поговори с детето си за това какво особено му е харесало през миналата година, какви добри намерения има за следващата година или какво иска да преживее. По-големите деца вече могат сами да напишат отговорите на малки листчета хартия. С по-малките деца родителите могат да поемат тази задача.
- Погрижи се за празнична храна, която да се услади на всички: Извади списъка за пазаруване и помисли за подходяща за децата храна за новогодишната нощ, на която всички да се насладят. Раклетът, например, е идеален, ако децата ти обичат сирене. Тук всеки може да организира храната както му харесва. Не забравяй да приготвиш и някои междинни закуски. Какво ще кажеш за тостове с пица? Децата със сигурност ги харесват и се приготвят бързо и лесно. За да могат малчуганите тържествено да се чукнат с родителите си в полунощ, можеш да приготвиш специална напитка за децата си.
Страхотни новогодишни декорации „направи си сам“
Новогодишната нощ е вълнуваща за децата. Те са по-щастливи когато украсиш дома си с подходящи декорации. Какво би бил един празник без украса? Ето няколко чудесни идеи за лесни новогодишни украси, които можеш да изработиш и подготвиш сам.
- Блестящи балони: Шарените балони създават добро настроение и не бива да липсват на никое парти! Особено в новогодишната нощ могат да са и повече. Страхотен съвет за специален ефект. Надуй балоните, намажи горната им половина с лепило и след това поръси отгоре брокат.
- Гирлянд от годишни числа. Изрежи от картон числото на предстоящата година. След това децата могат да я украсят с всичко, което намерят в кутията за занаяти. После я нанижи на конец, за да направиш гирлянд и го окачи над входната врата или над прозореца.
- Украса за маса от символи за късмет. Имаш ли някакво желание за Новата година? Изрежи четирилистни детелини, късметлийски прасета и подкови и постави по една в чинията на всеки член от семейството. С малко късмет желанията може и да се сбъднат.
- Домашни пиратки-бонбони. Накарай децата да направят свои собствени пиратки-бонбони от ролки кухненска или тоалетна хартия. Ролките се напълват с малки фигурки, конфети, бележки с вицове и бонбони, а след това се увиват с цветна креп хартия, като се завързват отстрани с панделка, за да се получат бонбони.
Най-добрите игри за новогодишното парти
За да не стане вечерта прекалено дълга, децата могат да прекарат времето си с различни игри. Тук ще намериш няколко добри идеи за разнообразна програма за новогодишна нощ с деца, така че забавлението у дома да не спира.
- Игра с балони. „Колко време остава до полунощ?“ Вероятно ще чуваш този въпрос често през цялата новогодишна нощ с деца. Можеш да ангажираш вниманието на децата по време на празника с малка игра с балони. Надувай по един балон за всеки час до полунощ. Разбира се, можеш да поставиш и етикети на отделните балони. Голяма тройка върху балона означава, че остават още три часа до полунощ. След това децата могат да пукат по един балон на всеки час.
- Фойерверки на маса. Този безвреден вариант на фойерверките може да се използва и на закрито и е много популярен сред децата. Настолните фойерверки обикновено се предлагат на много пазари малко след Коледа.
- Класически игри. Забавните раздвижени игри, например музикални статуи, танц с балони или вестници, грабване на претцели или сляпа баба са познати на повечето деца от рождените дни. Те обаче са също толкова подходящи и за новогодишно парти.
- Изненада за новогодишната нощ в полунощ: Тази страхотна идея за изненада за деца можеш лесно да изработиш и да подготвиш сам. Украси торбичка за сандвич или голям плик с опаковъчна хартия, печати и брокат. После напиши върху него с големи букви „Честита Нова година“ или „Новогодишна нощ“ и го напълни с подходящи за новогодишната нощ неща. Какво ще кажеш например за няколко пиратки, парти шапки, панделки, рога и конфети? Можеш да раздадеш торбичките на децата преди лягане или точно преди новогодишното отброяване. Така Новата година ще бъде хубава и незабравима за всички!