Бодлива круша: сладост в бодлива обелка
Бодливите круши са плодовете на бодливата круша (Opunta ficus-indica) и по всички данни произходът е Мексико. Междувременно са се разпространили и растат диво в Южна Америка, Австралия и Средиземноморието. Най-общо растението вирее в тропическите и субтропическите региони.
Бодливата круша има следните специални качества
Бодливата круша е от семейството на кактусовите. Нейното растение може да достигне височина от няколко метра. Издънките, покрити с тръни, складират вода за сухи периоди. Големите жълто-червени цветчета са отстрани. Те се опрашват от насекоми и образуват нови бодливи круши. Зрелите бодливи круши имат мека обелка и сочна месеста част. Вкусът е сладко-кисел и наподобява този на смокините.
Така расте бодливата круша
Бодливата круша е подобно на храст кактусово растение, което достига височина от един до шест метра. От единичното стъбло се разклоняват зелени издънки, които най-често имат елипсовидна форма. Цветчетата на това растение са жълти до червени, плодовете са оранжеви или червени и частично покрити с бодли.
Откъде произхожда бодливата круша?
Произходът на бодливата круша е Мексико. Това е страна износител номер 1. Оттам идва и в Европа. Плодът обаче се нуждае от тропически, респективно субтропически климат. Други държави на отглеждане са:
- Австралия
- ЮАР
- Страните от Средиземноморието
Каква е сезонността на бодливата круша?
Бодливата круша се внася най-често от юли до септември от Италия и от август до ноември от Испания.
За какво може да се използва бодливата круша и как се съхранява?
Бодливата круша е най-вкусна в чиста форма за изгребване с лъжица. Обелката е бодлива и не може да се яде. Бодливите круши могат да се готвят и на мармалад или служат като съставка за ликьор и напитки с бира. Преди консумация бодливата круша може да се съхранява няколко дни в хладилник. Трябва да се има предвид, че плодът не доузрява.
Ето какво съдържа бодливата круша*
Наред с глюкоза и фруктоза бодливата круша съдържа многообразие от минерали като калий, калций и магнезий, както и висок процент витамин С.
kcal: 38 kcal
Въглехидрати: 7,1 g
Белтъчини: 0,8 g
Мазнини: 0,7 g
Витамин А: 9 µg
Витамин В1: 0,01 mg
Витамин В2: 0,03 mg
Витамин В6: 0,11 mg
Витамин С: 25 mg
Витамин Е: 0,5 mg
Калций: 28 mg
Желязо: 0,3 mg
Калий: 90 mg
Магнезий: 85 mg
Натрий: 4 mg