Кисело мляко – плодова кремообразна наслада
Киселото мляко се получава чрез сгъстяване на краве, овче или козе прясно мляко. Предлага се „натурално“ и с различни вкусове – често с добавка на плодове, шоколад, ядки или зърнени храни.
Киселото мляко притежава следните специални характеристики
За приготвянето на кисело мляко към млякото се добавят млечнокисели бактерии, след което се нагряват в продължение на няколко часа. През това време млякото се вкисва и сгъстява. Може да се направи разграничение между твърдо и кремообразно кисело мляко – твърдите разновидности зреят директно в съдовете и се оформят там. Кремообразните разновидности зреят в резервоара и се разбъркват преди пълнене. Те не се различават по отношение на вкус.
Откъде произхожда киселото мляко?
Не е известно кой е изобретил киселото мляко. Вероятно се е появило по чиста случайност преди хиляди години. Може би се е появило за първи път сред номадските тюркски народи, но вероятно и на Балканите или в Китай. Напълно възможно е също така да е бил изобретено независимо във всеки от споменатите региони. Единственото доказателство за това е, че през 1905 г. българският лекар и микробиолог Стамен Григоров открива в киселото мляко бактерия, която според него причинява ферментацията на млякото и неговото сгъстяване, и я нарича „bacillicus bulgaris“.
Ето защо киселото мляко е толкова лесно смилаемо
Междувременно са открити и други подобни млечнокисели бактерии. Едва тогава киселото мляко става обект на задълбочени европейски изследвания и учените установяват, че по време на ферментацията му, за разлика от вкисналото прясно мляко или изварата, млякото не само се съсирва, но и се разгражда на съставките си и се образува съвсем малко количество млечна киселина. Ето защо киселото мляко до известна степен е вече предварително усвоено и особено лесно смилаемо дори за много чувствителни стомаси. Освен това повечето от бактериите, съдържащи се в киселото мляко, оцеляват след преминаването през стомаха и попадат в червата, където се размножават и оказват изключително положително въздействие върху чревната флора.
Кога е сезонът на киселото мляко?
Киселото мляко е пресен продукт, който се предлага през цялата година.
За какво може да се използва киселото мляко?
Киселото мляко има малко калории и е подходящо за закуска между храненията. Освен това е много вкусно и може да се комбинира с много сладки и солени ястия. Промишлено произведеното кисело мляко може да се съхранява в хладилник за известно време преди да бъде отворено. Очевидният мухъл и неприятната миризма са тревожни признаци. Подобно кисело мляко определено трябва да се изхвърли. Ако съдът с киселото мляко вече е отворен, то трябва да се консумира в рамките на два до три дни. Същото важи и за ястията, приготвени с кисело мляко.
Какво съдържа киселото мляко?
Киселото мляко е много полезно. То осигурява много витамини, хранителни и жизненоважни вещества, полезно е за храносмилането, може да намали апетита и допринася за здравето на костите Освен това то има положителен ефект и върху сърдечносъдовата система и помага за регулиране на кръвното налягане. Киселото мляко се предлага като нискомаслено кисело мляко с 1.5% масленост, 3.5% и 10% масленост като сметанов йогурт. Натуралното кисело мляко обикновено е с мек, леко кисел вкус.
ккал: 47 ккал
Въглехидрати: 4,1 гр
Белтъчини: 3,4 гр
Мазнини: 1,5 гр
Витамин А: 13 µg
Витамин B1: 0,03 мг
Витамин В2: 0,18 мг
Витамин В6: 0,05 мг
Витамин С: 1 мг
Витамин Е: 0 мг
Калций: 123 мг
Желязо: 0,1 мг
Калий: 155 мг
Магнезий: 14 мг
Натрий: 49 мг