Данните за филиала се зареждат.

Данните ти се зареждат.
Твоят Kaufland

Последно избирани филиали

Корен от магданоз: вкусна добавка

Коренът от магданоз представлява кореновата част на растението магданоз, което от своя страна принадлежи към семейство сенникови. Той е класически кореноплоден зеленчук, който има пикантен и леко тръпчив вкус.

Определение

Какво представлява коренът от магданоз?

Детайлно изображение на пресен корен от магданоз

Кореноплодният магданоз (Apiaceae), наричан още коренов магданоз или грудков магданоз е конусовиден корен с нееднородна повърхностна структура. Цветът му варира от охра до бяло, а дължината му е между 20 и 35 см. Зрелият кореноплоден магданоз достига тегло от 250 до 500 грама и често се използва за приготвянето на супа, особено в югоизточната част на Средиземноморието.


Произход

Откъде произхожда коренът от магданоз?

Кореноплодният магданоз произхожда от Източна и Северна Европа, където е популярна храна от хилядолетия. По време на Римската империя кореноплодният магданоз придобива популярност и в Южна Европа. Днес той се отглежда почти по цял свят, но най-вече в Германия, Полша, Италия и Турция.


Отглеждане и сезонност

Отглеждане и сезонност на корените от магданоз

Ще ти разкрием къде расте полезният зимен зеленчук.

Къде се отглежда кореноплодният магданоз?

Междувременно той се отглежда навсякъде, където климатът е умерен. Основните области, където се отглежда в Германия, са Северна Германия, Рейнланд-Пфалц и Баден-Вюртемберг.

Каква е сезонността на кореноплодния магданоз?

Растението обича умерения климат и активният му сезон е от октомври до януари. Поради това той се предлага в прясно състояние предимно през есенните и зимните месеци, докато консервираните варианти обикновено се предлагат през пролетните и летните месеци.


Разграничаване

Каква е разликата между корена от магданоз и пащърнака?

Пащърнакът може да бъде определен като по-финият близнак на кореноплодния магданоз – приличат си изключително много. Пащърнакът обаче има по-фин, сладникав вкус, напомня повече на моркови и селъри. За щастие има трик, който помага да се различат без да се опитват на вкус. Основата на листата на пащърнака е хлътнала, а тази на кореноплодния магданоз – изпъкнала.


Хранителни стойности

Ето какво съдържа коренът от магданоз: Калории, витамини и минерали

Детайлно изображение на пресен корен от магданоз

Зрелият кореноплоден магданоз съдържа голямо количество витамин С, което го прави идеално средство за укрепване на имунната система през есенните и зимните месеци. Съдържащите се в него витамини от група В осигуряват здравословен метаболизъм и функционираща нервна система. 

Хранителна стойност
 

Калории: 48 kcal

Въглехидрати: 6,05 g

Белтъчини: 2,88 g

Мазнини: 0,47 g

Витамини

 

Витамин А: 0 µg

Витамин B1: 0,1 mg

Витамин B2: 0,09 mg

Витамин B6: 0,23 mg

Витамин С: 41 mg

Витамин Е: 1,7 mg

 

Минерали

 

Калций: 39 mg

Желязо: 0,85 mg

Калий: 399 mg

Магнезий: 26 mg

Натрий: 12 mg


Здравни аспекти

Полезни ли са корените от магданоз?

Зимният зеленчук е пълен с витамини и минерали, затова е добре да присъства по-често в менюто, особено през студените месеци. Само хората с бъбречни заболявания трябва да избягват да го консумират, защото някои съставки на корена може да раздразнят бъбреците. Освен това експертите съветват бременните да не консумират големи количества, защото може да предизвика контракции. След като кореноплодният магданоз е цъфтял, повече не трябва да се консумира. Тогава той става не само по-влакнест, но и отровен поради високото съдържание на апиол.

Високо съдържание на витамин С в кореноплодния магданоз

Със своите 40 милиграма витамин С на 100 грама, той предлага прилична порция от антиоксиданта. За статистиката: Германското дружество по въпросите на храните препоръчва среден дневен прием от около 100 mg витамин С. Кореноплодният магданоз подсилва имунната система и помага за свързването на свободните радикали и с това предотвратява стареенето на кожата и клетките. Витамин С е незаменим и за усвояването на желязото. Тъй като витамин С е чувствителен към топлината, трябва от време на време да се яде и суров кореноплоден магданоз.

Коренът от магданоз стимулира храносмилането

Кореноплодният магданоз има сравнително високо съдържание на баластни вещества – почти двойно повече от моркова. Това му осигурява детоксикиращо действие, стимулира перисталтиката и освен това помага за оптималното усвояване на хранителните вещества. Най-ценно за храносмилането е баластното вещество инулин, който се грижи за здравето на чревните бактерии.


Купуване и съхранение

Купуване и правилно съхранение на корени от магданоз

Тук ще научиш всичко за купуването на корена, както и ще получиш ценни съвети за съхранението на зимния зеленчук.

Къде може да се купи корен от магданоз?

Кореноплодният магданоз се отглежда както на открито, така и в оранжерии, а освен това се съхранява лесно, затова се предлага през цялата година в търговската мрежа. Основният му сезон все пак са есенните и зимни месеци.

Купуване на корен от магданоз: Ето на какво да обърнеш внимание

Коренът от магданоз трябва да е твърд и свеж, да няма тъмни петна и да не е сбръчкан. Ако на корена има още от зелената част на растението, тя също помага да се оцени свежестта на зеленчука. Ако още е сочно зелена, тя може също да се използва точно както се използва магданоз. За салати и сурова консумация е по-добре да се купуват тънки корени от магданоз, обикновено те са по-меки на вкус и по малко жилави.

Съхранение на корени от магданоз: Ето как се прави

Коренът от магданоз може да се съхранява до половин година на хладно, сравнително влажно място, например в избата. В хладилника издържа минимум две седмици. За целта не трябва да се мие и зелената част трябва да се отстрани така, че малка част от нея да остане.

Може ли да се замразява коренът от магданоз?

Коренът от магданоз може да се замрази без проблеми, като по този начин издържа няколко месеца. Най-добре е предварително да се измие, нареже и бланшира, като накрая се изплакне с ледена вода. Това предотвратява загубата на витамини.


Приготвяне

Приготвяне на корени от магданоз: Ето как се прави

Корените от магданоз са популярна съставка за приготвяне на супи и яхнии. Освен това зрелите корени от магданоз служат като алтернатива на пастата, особено във веганската кухня. На тъмно и хладно те може да се съхраняват в хладилника до три седмици.

Какъв е вкусът на корена от магданоз?

Името помага да се отгатне: Коренът от магданоз има пикантен и интензивен вкус, напомнящ отчетливо на популярната зелена подправка.

Може ли коренът от магданоз да се консумира суров?

Суровите корени от магданоз са вкусни, хрупкави и пикантни. Те са подходящи като сурова закуска с дип или като интересна подправка в салатите. Тънките, малки коренчета са най-добри за сурова консумация.

Коренът от магданоз трябва ли да се бели?

Корените от магданоз от собствената градина или с био-качество не трябва да се белят. Достатъчно е да се измият добре.

Ядат ли се листата на корена от магданоз?

Ако листата още са свежи и зелени, те са много вкусни и могат да се използват без проблеми в супи, яхнии и салати. Те придават много приятен пикантен вкус на смутитата.

Ето как се готвят корени от магданоз

С тези указания може да се сварят корени от магданоз и след това да се пюрират на супа, да се сервират като гарнитура или да се подправи яхния с тях:

  • Отстранява се зелената част, която може да се остави настрани, за да се използва по-късно
  • Коренът се бели или се измива много добре
  • Нарязва се на кубчета
  • Пуска се в тенджера с вряща подсолена вода
  • Вари се докато може да се отхапе (вж. следващата точка)

Колко дълго трябва да се вари коренът от магданоз?

Корените са готови след 10-20 минути, в зависимост от големината. Ако не си сигурен, опитай да отхапеш.

Какво подхожда към корена от магданоз?

Често той е съставка на микса за супи. Това подсказва, че е чудесен за яхнии и супи от всякакъв вид. Коренът от магданоз предлага пикантен контраст на моркови, селъри, сладки и обикновени картофи. Подхожда също така на киселината на лимоните.


Рецепти

Вкусни рецепти с корени от магданоз, които можеш да изпробваш



Още интересни публикации