Данните за филиала се зареждат.

Данните ти се зареждат.
Твоят Kaufland

Последно избирани филиали

Целина: ароматна подправка

Под целина се има предвид коренът на растението целина, който представлява хранителна култура, отглеждана от хората стотици години. Растящият под земята корен целина принадлежи към рода на цвеклото, въпреки че самата целина принадлежи към семейство Сенникови. 

Определение

Какво представлява коренът от целина?

Прясна целина в близък план

Характерно за корена целина е голямата колкото юмрук грудка с груба, кафява кора. Вътрешността на грудката е бяла, твърда и влакнеста, а стъблото и дръжката са зелени на цвят. Целината достига до 60 см височина, а максималното ѝ тегло е 600 грама. Вкусът на целината е тръпчив, но пикантен, което се дължи на големия брой съдържащи се в нея етерични масла. Освен грудката, стъблото на целината също може да се консумира.


Ботаническо описание и произход

Ботаническо описание и произход на кореновата целина

Самата целина е позната в кухнята като корен от целина или целина на стъбла. Двете разновидности се различават не само по външен вид, но и по произход и предназначение. Нека разгледаме корена от целина по-отблизо.

Ботаническо описание на корена от целина: Корен от целина

Коренът от целина (Apium graveolens var. rapaceum), наричан още кореноплодна целина, принадлежи към кореноплодните зеленчуци. Това е и единственият вид целина, който образува дебела месеста грудка в почвата. Въпреки че коренът от целина се консумира предимно като грудка, зелените листа също могат да се берат и да се използват като подправка за супа.

Откъде произхожда коренът от целина?

Коренът от целина произхожда от региона на Южното Средиземноморие, основно от Египет. Там той дълго време е популярен дар в погребално-обредната дейност. През вековете коренът от целина се разпространява по цял свят. Днес се отглежда почти навсякъде. Основните региони на отглеждане са в Централна и Източна Европа, например Германия, Полша и Унгария.


Отглеждане и сезонност

Отглеждане и сезонност на кореновата целина

Къде се отглежда коренът от целина?

Въпреки че самото растение целина произхожда от средиземноморския регион, различните сортове целина днес се отглеждат главно в Германия, Франция и държавите от Бенелюкс.

Какъв е сезонът на корена от целина?

Целината се събира от октомври до март, което я прави класически зимен зеленчук. Тъй като се отглежда почти в цял свят, прясната целина се предлага през почти цялата година. След прибирането на реколтата, тя се продава в необработен вид, маринова се или се преработва и от нея се произвеждат целина на прах и сосове.

Отглеждане на корен от целина в градината

Кореновата целина предпочита максимално слънчеви или полусенчести места. Почвата да е богата на хумус и хранителни вещества, както и умерено влажна.

Обичайно кореновата целина се отглежда чрез разсад. Това обикновено става в оранжерия, а на по-късен етап се пресажда на открито. Отглеждането може да започне още през март и отнема от шест до осем седмици. Добре е да се има предвид, че семената се посипват само с тънък слой почва или пясък. Целината не е много водолюбива. След приключване на късните слани и превръщане на разсада в добре вкоренени млади растения, растението може да бъде засадено в лехата на открито. В лехата растенията се засаждат на разстояние 40 см едно от друго. Важно е също младите растения да бъдат засадени колкото е възможно най-плитко в почвата. Ако бъдат засадени твърде дълбоко, корените на растението могат да се деформират.


Класификация

Каква е разликата между целината на стъбла и кореновата целина?

Двата сорта целина са подвидове на растението целина. Както подсказва името, коренът от целина (главеста целина) се консумира главно заради светлата си, пикантна месеста част. Дръжковата целина обикновено образува по-малки грудки, но има силни листни стъбла с нежни листа. Тези листни стъбла се отличават с по-мек вкус и в суров вид са идеални за лека закуска. Дръжковата целина е известна и като селъри.


Хранителни стойности

Ето какво съдържа коренът от целина: Калории, витамини и минерали

Целината е с много ниско съдържание на калории. Освен това тя е богата на баластни и други жизненоважни вещества и минерали. Укрепва имунната система на организма. Наред с това тя съдържа различни витамини от група В, особено витамин В6, както и витамин Е. Съдържа и важни минерали като калий, желязо и калций. Затова целината е идеална за здравословно хранене и осигурява много важни хранителни вещества.

Хранителна стойност
 

Калории: 27 kcal

Въглехидрати: 2,25 g

Белтъчини: 1,55 g

Мазнини: 0,33 g

Витамини

 

Витамин А: 0 µg

Витамин B1: 0,04 mg

Витамин В2: 0,07 mg

Витамин В6: 0,2 mg

Витамин С: 8,25 mg

Витамин Е: 0,5 mg

 

Минерали

 

Калций: 50 mg

Желязо: 0,44 mg

Калий: 414 mg

Магнезий: 14 mg

Натрий: 77 mg


Здравни аспекти

Полезен ли е коренът от целина?

Коренът от целина съдържа редица жизненоважни вещества и минерали. Те включват множество витамини и баластни вещества. Коренът от целина съдържа и етерични масла, които могат да имат благоприятен ефект върху кръвоносните съдове и кръвоснабдяването. С тяхна помощ артериите се поддържат чисти и може да се понижи кръвното налягане. Тези етерични масла могат да успокоят раздразнения стомах, като неутрализират излишната стомашна киселина, както и да стимулират храносмилането. Целината е изключително здравословна. Препоръчва се като редовна част от хранителния режим, освен при хората, които имат нетолерантност към нея.

Антиоксиданти в корена от целина

Коренът от целина е богат на антиоксиданти. Тези вещества предпазват клетките на организма от вредните свободни радикали, например цигарен дим, ултравиолетова радиация или токсини от околната среда. Целината съдържа и апигенин – светложълто растително вещество от семейството на флавоноидите. Апигенинът има антиоксидантно и противовъзпалително действие, следователно може да предпази нервните клетки от стрес и увреждания, причинени от стареенето.

Коренова целина и метеоризъм

Всеки, който често страда от метеоризъм, може да се отърве от неприятните усещания с помощта на целината. Яденето на целина стимулира червата, което може да облекчи спазмите или да ги освободи от излишното количество въздух. За оптимален ефект може да се приготви чай от корен от целина, заедно с малко джинджифил и лимон.


Купуване и съхранение

Закупуване и правилно съхранение на корен от целина

Коренът от целина е универсално средство за приготвяне на супи, салати и други ястия. Той е неразделна част от всяка кухня. Поради тази причина е полезно да знаем най-добрите начини за съхраняване на корена от целина, както и на какво да обръщаме внимание при закупуване. Коренът от целина се съхранява най-добре на хладно и тъмно място. Грудката се съхранява без корен и листа. Този класически кореноплоден зеленчук се събира от месец октомври и е наличен целогодишно.

Купуване на целина: Ето на какво да обърнеш внимание

При купуване на целина е добре да се внимава коренът да е твърд и сух на пипане и да не поддава на натиск с пръст. Важно е също по грудката да няма тъмнокафяви петна. Препоръчително е да не се купува омекнала целина. Може да се направи тест с почукване по грудката. Ако грудката звучи сякаш е куха, то коренът от целина е стар и с пореста вътрешност. Препоръчително е да не се купува.

Колко време се съхранява в хладилника?

Може да се съхранява в отделението за зеленчуци в хладилника до две седмици. Отрязаните участъци се покриват с фолио, за да се предотврати изсъхването на грудката. Ненарязаната целина остава свежа по-дълго. Освен това е препоръчително коренът от целина да не се съхранява в непосредствена близост до плодове, тъй като това може да доведе до по-бързото му разваляне.

Може ли коренът от целина да се замрази?

Суровият корен от целина може да се замрази безпроблемно и да се съхранява до шест месеца. Грудката се обелва, нарязва се на кубчета или ленти и се поставя в кутия или друг съд във фризера. Впрочем сварената целина се съхранява във фризера само около три месеца.


Приготвяне

Приготвяне на корен от целина Ето как става

Целината е класическа съставка на комплекта зелени подправки за приготвяне на супи и задушени ястия. Ароматният корен от целина е също така популярна подправка за пикантни ястия и салати. Тя се консумира сурова, варена, пържена или задушена.

Какъв е вкусът на корена от целина?

Коренът от целина се отличава с доста пикантен и землист вкус. В сравнение с целината на стъбла вкусът е малко по-мек, почти сладникав.

Може ли коренът от целина да се консумира суров?

Въпреки че е по-известен като съставна част на комплекта за супа, може да се консумира и суров. Малките грудки често са по-крехки и по-малко влакнести. Те са отлични за настъргване в ароматни салати.

Необходимо ли е да се обели коренът от целина?

Преди използването на корен от целина в дадена рецепта, той задължително се бели. За целта първо грудката се измива добре под течаща вода и с остър нож се отрязва от основата на листата. След това кафявата на цвят кора може лесно да се отстрани с белачка за зеленчуци.

Подготовка на корена от целина

След като е достатъчно добре почистен и обелен, коренът от целина може да бъде нарязан на парчета с желаните размери и форма. В зависимост от рецептата може да се нареже на шайби, лентички или кубчета. При някои видове целина светлата месеста част на корена бързо придобива кафяв цвят след разрязване или при готвене поради окисляването. Това лесно може да се предотврати, като по време на готвенето към месестата част на целината се добави малко лимонов сок или малко оцет.

Как се готви корен от целина

След като се нареже и обели се потапя в студена вода и се сварява. Целината се вари докато е готова, но не дотолкова, че да се разпада. За сваряване на цяла грудка са необходими около 50 минути. Нарязаният на шайби корен от целина се нуждае само от около 15 минути в тенджерата.

Може ли коренът от целина да се използва като подправка?

Не само месестата част на грудката на целината е подходяща за различни пикантни рецепти. Зелените листа също могат да се използват като подправка. Силният им аромат се усеща добре не само в супи, но и в сосове или маринати. Зелените листа се измиват, подсушават, нарязват на ситно и се използват за овкусяване по желание. По-младите зелени листа са с малко по-мек вкус от по-старите, затова е добре предварително да се провери колко интензивен е вкусът.

С щипка сол и черен пипер може да се направи шарена сол с помощта на зелените листа на целината.


Рецепти

Вкусни рецепти, които можеш да изпробваш



Още интересни статии