Какво е чугунена тенджера? Всичко, което трябва да знаете?
Съдържанието на страницата накратко
- Чугунената тенджера е съд за готвене с капак. С нея може да се готви на фурна, на огън или директно върху дървени въглища или брикети.
- Преди първото използване чугунената тенджера трябва да се обгори. Почистването и грижата за нея са много лесни, ако спазваш няколко правила.
- Искаш да готвиш с чугунена тенджера? Ето една бърза, лесна и много вкусна рецепта за обилен гулаш.
Какво е чугунена тенджера?
Чугунената тенджера представлява традиционен чугунен съд за готвене с капак и крачета. Историците предполагат, че е изобретена в началото на XVIII век. Името ѝ на английски език е съставено от думите Dutch („холандски“) и Oven („фурна“), защото е създадена по специален холандски метод. Приготвените на огън ястия стават неизменен спътник на първите заселници и колонизатори в САЩ. В наши дни използването на чугунени съдове за готвене вече е широко разпространено.
Преди първото готвене – обгори
За приготвяне на вкусни ястия в чугунен съд е от съществено значение така нареченото изпичане или обгаряне. Това е единственият начин за създаване на високоефективен защитен слой, наречен патина, който предпазва от прегаряне на храната. Обгарянето на чугунения съд за готвене е много проста процедура. Най-добре е да отидеш на открито, тъй като ще има доста дим. Идеално решение е да поставиш готварския съд в грил-котел. Ето и най-важните стъпки:
- Намазваш добре чугуна отвътре и отвън със слънчогледово или рапично олио.
- Поставяш отворената тенджера върху запалената скара.
- Оставяш я на огъня в продължение на един до два часа при температура най-малко 200°C.
- Щом се образува черна патина, внимателно отстраняваме чугунената тенджера от огъня.
- Оставяш я да изстине добре, за да не се изгориш.
- Ако е необходимо, нанасяш втори запечатващ слой олио.
- Отстраняваш всички остатъци от мазнина по повърхността.
Внимание: Зехтинът не е подходящ за обгаряне, тъй като не може да издържи на висока температура за толкова дълъг период от време. Той изгаря, отлага се върху съда и може да придаде кисел или горчив привкус на храната. Трябва да повтаряш процеса на обгаряне на равни интервали от време, за да възстановявиш защитния слой. Обгаряне може да се наложи и след неправилно почистване на готварския съд, например с препарат за миене на съдове.
Как правилно да почистиш чугунената тенджера?
Почистването на чугуна е много лесно, ако имаш предвид няколко подробности. Можеш да измиеш чугунения съд и капака на ръка, без да използваш силни и груби почистващи средства като препарат за миене на съдове и метални гъби. Това може да повреди патината. Почистването става най-добре, докато чугунената тенджера е още топла. Горещата вода и меката, неабразивна гъба обикновено са достатъчни, за да се отстранят остатъците от храна без проблем. Упоритите замърсявания могат да бъдат премахнати с пластмасова стъргалка или с почистващ препарат за бижута. След почистването трябва веднага да подсушиш внимателно чугунения съд, защото в противен случай може да се образува ръжда. За тази цел можеш да използваш кухненска хартия или кърпа за съдове, напоена със слънчогледово или рапично масло.
Коя тенджера е подходяща за теб?
При чугунената тенджера са важни два основни елемента – стената да бъде еднакво дебела навсякъде и капакът да пасва идеално на съда и да се затваря плътно, тъй като вътре се образува гореща пара. Впрочем има повдигачи за капак, специално пригодени за чугунена тенджера. Това позволява безопасно да вдигаш и сваляш капака, без да се притесняваш, че ще се изгориш. За начинаещи най-подходящите размери на чугунената тенджера са тези с диаметър на основата около 25 см и обем 5,5 или 7,5 л. Те са достатъчно големи, за да се приготвят вкусни ястия за цялото семейство. Има и по-големи размери – с обем от 10 л, с които може да се сготви храна върху грил за до 20 души. Друг важен критерий, що се отнася до избора на тенджера, е какво ще се готви в нея. Ако обичаш да приготвяш ястия при много високи температури, плоските съдове са най-подходящи. В тях топлината се разпределя по-добре. Дълбоките тенджери са препоръчителни за приготвяне на ястия при по-ниски температури или в случай че топлината в горната част на съда трябва да бъде ограничена.
На какво трябва да обърнеш внимание?
За правилно съхранение на тенджерата капакът трябва да е леко отворен, за да се осигури постоянна циркулация на въздуха. За целта просто поставяш парче сгъната кухненска хартия между съда и капака. Ако го затвориш, полезният слой мазнина отвътре може да се разложи, което ще съсипе следващото ти ястие. Щом олиото започне да гранясва, е необходимо повторно обгаряне. Затова е много важно да се грижиш правилно за чугунения съд. Ето още няколко важни съвета за използването на такава тенджера:
- Не трябва да оставяш чугунената тенджера във вода, тъй като това ще доведе до бързото ѝ ръждясване.
- Не трябва да използваш препарат за съдове, тъй като той разрушава патината и се налага повторно обгаряне.
- Не трябва да оставяш празна чугунена тенджера на огъня за дълго време, тъй като това може да повреди материала.
- Не трябва да наливаш студена течност в гореща чугунена тенджера, защото спадът в температурата може да доведе до счупване на чугуна.
Чугунената тенджера е наистина универсален уред
Този традиционен готварски съд може да се използва за приготвянето на най-различни ястия. Готвенето на открит огън е чудесно решение, ако обичаш да готвиш по интересен и естествен начин. А ето и един специален начин на готвене – сложи въглища или брикети и отдолу, и отгоре. За някои ястия професионалистите не използват въглища или брикети само за огъня, но поставят от тях и върху капака на съда. По този начин тенджерата се нагрява и отдолу, и отгоре. Съдовете за готвене на огън могат да се използват и за готвене на фурна благодарение на крачетата им.
Когато готвиш на открит огън, имаш много по-малък контрол върху процеса на готвене, отколкото когато приготвяш храната в тиган на котлона или във фурната. За контрол на температурата съдът се прикрепва към въртяща се рамка на скара или се закача на верига. Ако свалиш тенджерата ниско над огъня, температурата става изключително висока; ако издърпаш веригата нагоре, температурата намалява. За този тип готвене трябва да си в настроение да експериментираш. Това е причината задушените ястия с месо да са особено популярни сред начинаещите. При тях точната температура или времето за готвене не са от значение. Най-добрите рецепти за чугунена тенджера са същински класики, например гулаш, месо на пластове или чили кон карне. Както и при тенджерите под налягане, парата осигурява бързо достигане на температурата за готвене и запазване на сочността на храната.
Как да приготвиш гулаш в чугунена тенджера на открит огън?
Вкусният гулаш е идеалното ястие, с което да изпробваш чугунената тенджера на директен огън. За него са ти нужни класически съставки: в съда се слагат говеждо месо, лук и чушки и други вкусни зеленчуци като целина и моркови. За аромат се добавят и скилидки чесън, телешки бульон и доматено пюре. Освен това не бива да забравяш типичните подправки като червен пипер на прах и дафинов лист, както и черен пипер и сол. Съвет: Ако ти допада типичният селски вкус, можеш да добавиш щипка майорана и смлян кимион. Хубавото на гулаша е, че няма точно определено време за готвене или температура. Щом поставишчугунената тенджера на огъня, си готов да започваш. С тази рецепта със сигурност ще получиш чудно ястие. Остава само да му се насладиш!