Сардини в олио в консерва – традиция
Независимо дали върху хляб, в пикантен сос със спагети или със сурова зеленчукова гарнитура – сардините в олио в консерва са популярен, вкусен и универсален продукт. Сардините в олио в консерва обикновено са прясно уловени, поставени в олио и след това в консерви като траен рибен продукт. Нека сега погледнем малко по-дълбоко в кутията с малки риби.
Сардините в олио в консерва притежават следните специални характеристики
Сардината е риба, която се чувства най-добре при температура на водата между 10 и 20 градуса. Затова сардините предпочитат да живеят в крайбрежни води с дълбочина между 15 и 60 метра. Сравнително тънката риба със синкав гръб има сребрист корем, а дължината ѝ достига до 20 см.
Как да съхраняваме сардините?
По време на обработката сардините обикновено се почистват от люспите, почистват се от люспите и се обезкостяват, за да могат да бъдат директно консервирани и готови за консумация. Съществуват и варианти с кости и кожа. Използваното олио е предимно италиански зехтин. Понякога се използва и слънчогледово олио. Преди консервирането сардините често се мариноват с различни подправки. За самото консервиране се ползват алуминиеви или ламаринени кутии. Сардините в олио се смятат за истински деликатес, особено във френско- и испаноговорящите страни.
Какъв е произходът на сардините в олио в консерва?
Един от видовете сардини, които често се преработват в консерви с олио, е европейската сардина, която принадлежи към семейството на херингите . Естествените ѝ риболовни райони се простират от северната част на Атлантическия океан през Северно и Балтийско море, чак до Средиземно море, където сардините се ловят главно в крайбрежните райони на португалската провинция Алгарве и по южното френско и италианско крайбрежие. По-нататъшна обработка се извършва в цяла Европа.
Кога е сезонът на сардините в олио в консерва?
Тъй като сардините в олио в консерва са вече преработена храна, за тях няма специален сезон. Производственият процес обаче е строго обвързан със съответните риболовни сезони на сардините. Сардините се ловят основно през месеците юли-август, т.е. през европейските летни месеци. Извън този период уловът на сардини е спорадичен или има строга забрана за риболов. Прясно уловените сардини първо се замразяват дълбоко, преди да бъдат преработени в консервирани сардини, така че да могат да бъдат консервирани през цялата година.
За какво може да се използват сардините в олио в консерва и как се съхраняват?
Сардини в олио в консерва се ценят като вкусна закуска между храненията, но служат и като отлична основа за приготвяне на рибни салати. Неотворените маслени сардини могат да се съхраняват в продължение на години. След отварянето им, те се съхраняват в хладилник в охладено състояние, за предпочитане затворени и се консумират в рамките на няколко дни.
Какво се съдържа в сардините в олио в консерва?
Олиото към сардините е с високо съдържание на ценни ненаситени мастни киселини.
ккал: 222 ккал
Въглехидрати: 0 гр
Протеини: 24,1 гр
Мазнини: 3,2 гр
Витамин А: 49 µg
Витамин B1: 0,04 мг
Витамин В2: 0,3 мг
Витамин В6: 0,22 мг
Витамин С: 0 мг
Витамин Е: 12,7 мг
Калций 330 мг
Желязо: 2,7 мг
Калий: 388 мг
Магнезий: 205 мг
Натрий 366 мг