Рибата – от морета, реки и океани
Рибата, наред с месото и зърнените продукти, е една от основните храни на човека. Не всяка риба е подходяща за консумация, затова ядивните морски обитатели носят наименованието „риби, годни за консумация“. Допълнително разграничение се прави въз основа на тяхното местообитание. Някои годни за консумация риби живеят в сладка вода, а други – в солена.
Рибата притежава следните специални характеристики
Интересен факт е, че строгото разделение на сладководните и соленоводните риби е невъзможно, тъй като има видове, които се чувстват добре и в двата вида местообитание. Още един интересен факт е, че ядивните части на годната за консумация риба не се определят като месо, а общо като риба, за да бъдат разграничавани ясно при готвене и по дефиниция.
Полезна информация за морските риби
Морските риби обикновено се движат на големи пасажи в морето. Характерни за прясната риба са лъскавата и ярко оцветена кожа, покрита с прозрачна слуз, както и твърдите и лъскави черни очи с изпъкнали лещи. Хрилете трябва да са прилепнали, розови и без слуз, люспите да не се отделят лесно и трябва да миришат на море или на водорасли. Месото на рибата е синкаво, полупрозрачно и еластично. Следите от натиск с пръст се изравняват бързо.
Морската риба от стопански риболов се съхранява замразена цяла или филетирана при температура от -30 до -40 градуса и допълнително се покрива с лед или слой желе от натриев алгинат, за да се предпази от процесите на окисляване, протичащи въпреки охлаждането. По-стар метод на консервиране е осоляването. При него денатурирането на белтъците в рибата удължава срока на годност на морската риба.
Транспортиране на риба
За правилно транспортиране, прясната риба се поставя върху лед и се превозва в специални кутии. Най-лесният начин да проверим колко прясна е рибата е да погледнем очите ѝ. Ако те са ясни и не са замъглени, това е добър знак. Ако хрилете са още червени и в тях има кръв, а месото е еластично, то рибата е прясна и може да се консумира без притеснение.
Откъде произхожда рибата?
Рибите се делят основно на сладководни и соленоводни. Сладководните риби са само малка част от всички видове риби. По-голям дял имат соленоводните риби, с повече от 20 000 различни вида. При разграничаването на соленоводните от сладководните риби от решаващо значение е къде рибите хвърлят хайвера си, а не къде е основното им местообитание. Поради високото съдържание на белтъчини, рибата е важен компонент от балансираното хранене, затова присъства в традиционната кухня на много народи. Освен това рибата осигурява редките омега 3 мастни киселини и витамините A, D, B2 и B6.
Каква е сезонността на рибата?
Много видове риба се предлагат целогодишно, но въпреки това уловът им е сезонен:
Пролет
- Пъстърва
- Треска
- Скумрия
- Аншоа
- Сайда
Лято
- Морски дявол
- Писия
- Кралска скарида
- Омар
- Змиорка
Есен
- Ципура
- Пикша
- Бяла риба
- Черна морска мида
- Сьомга
- Лангуста
- Бяла риба
Зима
- Лаврак
- Морски костур
- Сьомга
- Атлантическа треска
За какво може да се използва рибата и как се съхранява?
Класическата годна за консумация риба може да се приготвя и сервира по много различни начини. Най-популярна е прясната риба. Тя не е обработена и може да се предлага известно време след улова, охладена до точката на замръзване. Рибата може да се сервира сурова, сготвена, пушена, пържена или задушена. Първата стъпка винаги е почистването, тоест премахването на люспите, перките и вътрешностите. След това обикновено се подправя с лимонов сок и сол и се приготвя, ако е необходимо. Рибата може да се консумира и сурова, предимно в японската кухня.
Ето какво съдържа рибата
Рибата е особено богата на белтъчини и се счита за ценна поради високото си съдържание на омега 3 мастни киселини. Освен това е добър източник на йод. Умерената консумация на риба се счита за подходящ източник на хранителни вещества.