Су вид без уред – инструкции
Кратко съдържание на страницата
- Не са необходими високи температури – су вид е щадящ метод за готвене на месо и други храни.
- Су вид за начинаещи – тук можем да разберем как се прилага – дори без специална готварска печка за су вид.
- От пържола до риба, плодове и зеленчуци – тук са описани идеалните рецепти, както и времето за приготвяне.
Су вид – какво означава това?
Терминът су вид (sous vide) идва от френски и означава „във вакуум“. Храната се затваря херметически в найлонов плик и се приготвя внимателно на водна баня. Температурата в нито един момент не надвишава 90°. Много хора препоръчват горещо су вид готвенето, защото дава по-добри резултати. Предимството на този метод – ако спазваме определени правила, можем да бъдем сигурни, че парчето месо ще бъде добре приготвено. Това обаче отнема време и съответно не е подходящо за гладни хора – в зависимост от ястието, популярната су вид технология може да отнеме няколко часа или дори цял ден. Чакането гарантирано си заслужава – месото и зеленчуците пристигат в чинията крехки, сочни и с допълнителен аромат.
Ето как се практикува щадящо готвене в обикновена тенджера
Готвенето по този начин е много по-лесно, отколкото би могло да се заключи по перфектния резултат. Специалните термизатори или су вид печки често са скъпи за закупуване и заемат доста място в кухнята. С помощта на правилния метод, обаче, е възможно да приготвим вкусна пържола по този метод су вид в домашни условия без скъпо оборудване. Затова нека подготвим списъка за пазаруване!
За приготвяне в тенджера се нуждаем от следното:
- зеленчуци, месо или риба по избор
- сол, черен пипер, подправки
- вакуумни пликове или пликове за фризер, устойчиви на топлина
- съд за готвене с вода
- термометър за печене или висящ термостат
Инструкции стъпка по стъпка
Стъпка 1
При готвене във вакуум месото или зеленчуците се приготвят и подправят внимателно. След това и двата вида продукти се поставят в пликовете на малки порции.
Стъпка 2
Сега храната трябва да се запечата херметически в плика. За целта не е задължително да разполагаме със су вид уред. Поставяме отвора на пълната торбичка до устата и вдишваме силно. Ако искаме да избегнем директен контакт с устата, можем да направим това и със сламка. Като следваща стъпка затваряме плика за фризер възможно най-плътно с парче тел или кламер.
Стъпка 3
След това поставяме плика в приготвения съд с вода. Той трябва да е напълно покрит с вода. Ако не сме сигурни, можем да извадим плика от тенджерата по средата на времето за приготвяне и да го отворим, за да проверим температурата в средната част на продукта с термометъра. По този начин ще разберем какво е су вид. Измервайте бързо и не проверявайте непрекъснато, защото температурата на готвене трябва да се запази колкото може по-постоянна. Времето за готвене зависи от размера и вида на храната.
Стъпка 4
В зависимост от вкуса, ястието се изважда от плика и се сервира веднага горещо или се запържва за кратко, за да се създаде аромат на печено. Това е особено подходящо за месо и риба. Когато приготвяте пържола, в плика може да се образува бульон, който е отличен като сос, така че той непременно трябва да попадне в чинията
Приготвянето в съдомиялната машина е лесно, макар и да звучи необичайно. Приготвените във вакуум месо и зеленчуци също могат просто да се поставят в машината, тъй като водата в съдомиялната машина е с постоянна температура между 55 и 75 °C по време на стандартната програма – идеална e за готвене.
Су вид – кое месо е подходящо за метода су вид?
По принцип всеки вид месо е подходящ. Говеждо, телешко, свинско, птиче и агнешко месо – всички разфасовки могат да се приготвят вкусно на водна баня. Колкото по-високо е качеството на продуктите, толкова по-добри ще са резултатите. Органичното качество и регионалното отглеждане предлагат най-добрите вкусови изживявания. Освен това рибата е идеална за този щадящ метод за готвене на водна баня. Както солената, така и сладководната риба се получава отлично и е особено сочна. Времето за готвене зависи от температурата и дебелината на филето.
Су вид проверка на различните времеви интервали за готвене
Правилната температура на вътрешната част е от решаващо значение за приготвянето на храната. За да постигнем винаги желаната температура на готвене, предлагаме списък с ориентировъчни стойности за готвене във вакуум.
Риба и морски дарове:
- Рибено филе: 30-90 минути
- Филе от сьомга су вид: 30-75 минути
- Скариди: 40 минути
- Миди: 30 минути
Температурата на водата е малко по-ниска, отколкото при месото.
- глазирано: 40°C
- крехко: 40-47°C
- твърдо: 45-55°C
- добре изпечено: 52-61°C
пилешки гърди: 170 минути
За да се изключи рискът от салмонела, температурата на вътрешната част трябва да е 70°C. Ако предпочитаме да готвим пилешките гърди на по-ниска температура, можем да ги запечем за кратко.
- слабо изпечено: 54°C
- между средно и слабо изпечено: 58°C
- средно изпечено: 60-65°C
- добре изпечено: 70°C
Пържола от говеждо филе: 50-55 минути
- слабо изпечено: 50-54°C
- между средно и слабо изпечено: 54-56°C
- средно изпечено: 56-60°C
- добре изпечено: 60-65°C
Пържола от свинско филе: 60-90 минути
- слабо изпечено: 52-55°C
- между средно и слабо изпечено: 55-60°C
- средно изпечено: 60-65°C
- добре изпечено: 65-70°C
пържола от агнешко филе: 40-50 минути
- слабо изпечено: 52-55°C
- между средно и слабо изпечено: 55-60°C
- средно изпечено: 60-65°C
- добре изпечено: 65-68°C
Важно за телешкото, свинското и агнешкото – времето за готвене варира много и зависи от вида на месото. Докато пържола от филе (приблизително 200 грама) се приготвя за около 50 минути на водна баня, за цяло говеждо филе (600 до 1000 грама) са необходими между един и половина и три часа на водна баня. За задушено парче месо, например говеждо, методът отнема дори и до 20 часа, докато месото стане хубаво и крехко. В общи линии важи следното – ориентировъчното време за готвене, което очакваме при задушаване на парче месо по традиционния начин, е значително по-дълго при техниката су вид. Опит да се ориентираме в обстановката – използваме това време за готвене за ориентир и изваждаме месото в определения момент, за да проверим до каква степен е готово.
Как да приготвяме зеленчуци по метода су вид?
При традиционното готвене клетъчните стени на зеленчуците се разкъсват. Това може бързо да ги направи с мека консистенция. Ако обичаме морковите добре сготвени, но все още хрупкави, можем да опитаме да ги приготвим внимателно в плика за гарнитури или в плика за вегетариански ястия. За целта загряваме водната баня до 85 градуса по Целзий. Най-дългото време за готвене на картофи и боб е два часа. За моркови, колраби, копър или тиква, трябва да предвидим час. Особено бързо се приготвят брюкселското зеле, ревенът и гъбите – тези зеленчуци могат да бъдат накиснати в продължение на максимум 30 минути.
Съвет – вакуумно сготвената храна може да се приготви няколко дни предварително. Ако ще имаме гости за вечеря и се прибираме у дома малко преди това, както и ако искаме да се подготвим за парти с приятели и семейство без излишен стрес, можем да бъдем възнаградени с отлично меню. Голямото предимство на готвенето по този метод су вид е, че по-ранното приготвяне не се отразява зле нито на вкуса, нито на външния вид на храната. Ако храната вече е била сготвена, тя може просто да се претопли за кратко няколко дни по-късно.
Чист аромат – как да подправяме храната, когато готвим по метода су вид?
Тъй като вкусовете и ароматите се развиват интензивно във вакуумния плик, при готвенето по този метод, подправките се използват пестеливо. Всяко небце има различно усещане за вкус. Ястията, приготвени по този метод, трябва добре да бъдат овкусени дори и при нагряване. Тези, които предпочитат да подправят преди готвене, трябва да подхождат внимателно. С малко опит, дори любителите готвачи ще усетят оптималното количество сол, черен пипер и билки още след първите няколко опита.
Рецепти за су вид, които да изпробваме
Както виждаме, методът е подходящ за всички вкусове и начини на хранене – не само любителите на месото, но и вегетарианците и веганите ще се убедят, че методът си заслужава. Готови ли сме за първия опит? Всичко, от което имаме нужда, е план и списък за пазаруване с всички съставки, необходими за нашето начинание. Независимо дали използваме уред за су вид, тук ще намерим селекция от вкусни су вид рецепти, с които да изпробваме този метод. От сочна патица до крехка пържола от свинско филе и ароматни круши – да кликнем върху нашите рецепти!