Медузите – суперхрана от морето
Бърз преглед на съдържанието на тази страница
- Медузите са богата на протеини алтернатива.
- Екологичните предизвикателства определят медузите като храна на бъдещето.
- Новата суперхрана може да бъде включена във вкусни ястия по различни начини.
Медузи и други природни източници на протеин
До каква степен ще се промени храненето през следващите десетилетия? Вече все повече заместители на месо с продукти на растителна основа попадат в нашето меню. От известно време експертите говорят и за използването на насекоми като алтернатива на месото, богата на протеини. Най-новата тенденция са медузите. В някои крайбрежни райони те са многобройни, много от видовете са годни за консумация. В някои части на Азия те вече са част от менюто като деликатес. Един ден медузите могат да се превърнат в реална алтернатива на застрашените морски обитатели, като рибата тон в световен мащаб.
Какво прави медузите специални?
Не са редки случаите, когато ги наричат „страшилището на морското къпане“ или „досада“ – репутацията на медузите не е особено добра. Тези животни обаче имат огромен потенциал по отношение на храненето – в бъдеще те могат да се превърнат в реално средство за решаване на проблеми. Медузите са интригуващи – те са по-древни от динозаврите, нямат сърце, мозък или кръв. Състоят се от над 90 процента вода. Това са само някои от причините, поради които тези животни са особено атрактивни. Защото медузите са и нискокалорична суперхрана! Те съдържат ценни хранителни вещества – осигуряват на организма голямо количество аминокиселини, т.е. протеини, но също така и минерали като магнезий, калций и калий. Поради високото съдържание на натрий, ракообразните имат леко солен вкус. Те съдържат малко, но ценни мазнини под формата на ненаситени мастни киселини. Смята се, че имат дори антиоксидантни свойства. Сред ядливите видове са ушатата медуза (Stomolophus meleagris), синята медуза (Catostylus mosaicus) или огнената медуза (Rhopilema esculentum).
Изобилието от медузи
Докато популацията на много риби в естествената им среда намалява, популацията на медузите се увеличава бързо; на някои места те са смятани за напаст. Причините за пролетното пренасищане са различни. Медузите се размножават в по-топли води при условия, които са опасни за други морски животни, например рибите. При съвременното земеделие продължава отделянето на торове в морето. Това води до образуване на много микроводорасли в морската среда, които са добър източник на храна за медузите. Прекомерният риболов лишава медузите и от техните естествени хищници. Медузите са изключително устойчиви създания. Затоплянето на морето поради последиците от изменението на климата ги засяга в много по-малка степен, отколкото другите морски обитатели. Това ги прави привлекателни кандидати за екологично чисти храни за бъдещето. Консумирането на медузи може да допринесе за изхранването на нарастващия брой хора на планетата в дългосрочен план.
Какво се приготвя от медузи и какъв е вкусът им?
Най-важният факт при храненето с медузи – яде се само тялото на медузата, т.нар. камбанка. Отровните пипала се отстраняват. В Азия месото на мешестите същества се използва по много различни начини. Искате да научите повече за приготвянето на медузи? Ето няколко примера от азиатската кухня, които ще ви дадат представа:
- Чипс от медузи: сушените чадърчета сами по себе си имат хрупкава текстура. С малко подправки, напр. сол и малко зехтин, те се превръщат в алтернатива на класическия чипс, приготвен от картофи или зеленчуци.
- Шишчета от медузи – на уличните пазари за храна в азиатския регион, месото от медузи се предлага печено на скара.
- Салата от медузи – накиснатите и филетирани парчета медузи често се сервират със салата и дресинг или сотирани със зеленчуци.
- Котлети от медузи – изсушеното животно, омекнало отново във вода, може да се приготви като котлет с обилна панировка.
- Супи от медузи – варените медузи се консумират и като съставка в супи.
Вкусът на медузите е по-скоро неутрален, така че те нямат почти никакъв собствен аромат. Поради това те могат да бъдат панирани или пържени и да се комбинират със силни подправки и сосове.