Всеки може да стане барбекю майстор
Пържолата e прекалено суха, а пръстите ти мазни. Да не започваме с наденицата – наистина ли трябва да я режеш и с какво? Резачка може и да свърши работа... Истината е, че никой не е роден научен как да бъде перфектен барбекю майстор. С нашите съвети, вкусни рецепти и практични трикове, следващият път храната ще е по-добра, убедени сме.
Как свинското месо на скара да стане още по-вкусно
Свински врат, котлет, гърди – тези части от прасето са особено предпочитани за печене на барбекю. Свинското месо е предпочитано от тези, които застават за първи път зад барбекюто, тъй като, за разлика от телешкото и овчето, тук трудно нещо може да се сбърка. Изпеченото на барбекю свинско трябва да придобие розов цвят и мраморна структура, които са гаранция за неговата сочност.
По-мазните меса – от врата и гърдите, са перфектни за печене на скара. Всички парчета месо трябва да имат дебелина от около два сантиметра – така няма опасност да изсъхнат прекалено бързо на скарата.
Мариноване
Сладкият и пикантен вкус отиват перфектно на свинското месо. Идеални за марината се съставки като горчица, мед или бира. При подправките за препоръчване са розмарин, майорана, риган или салвия.
Начин на приготвяне
Въпреки че свинското месо може да издържи по-дълго на скарата, в сравнение с телешкото, не е зле да имаш часовник под ръка. Перфектно изпеченото парче свинско месо малко се свива при лек натиск.
Сурова наденица: 20 до 25 минути на средна температура
Варена наденица: 10 до 12 минути на средна температура
Котлети: 8 до 10 минути на средна температура
Как перфектно да приготвим телешкото месо на скара
За много от любители на месото телешкото на грил е истинска наслада за небцето. Вкусът и крехкостта зависят от това колко точно мускулни влакна има в парчето месо, а колкото те са по-малко, толкова по-добре.
Начин на приготвяне
Тънък слой мазнина върху месото предотвратява неговото изсъхване. Ако мазнината обаче е повече, по-добре не печи това месо на барбекю.
Извади месото от хладилника поне 30 минути преди да го печеш. Месото на стайна температура по-бързо се затопля отвътре и остава сочно.
Ако месото се пече по-дълго време на твърде силен огън, губи сочността си. Важно е да се разпознае точния момент, в който месото да се отстрани от скарата, а това най-лесно става с лек натиск върху него.
Месото се изпича най-добре, ако се остави без да се обръща. Изключение са парчетата месо, по-дебели от 2,5 сантиметра, които трябва да се обръщат често.
Доброто парче телешко месо не се нуждае от прекалено много подправки. Понякога щипка прясно смляна морска сол и пипер са повече от достатъчни.
Риба на грил? Защо пък не!
Признаваме си – приготвянето на наденички е по-лесно, но рибата на скара не е мисия невъзможна. Особено когато знаеш всички малки тънкости. С правилния вид риба и малко усет можеш да се насладиш на ароматна, сочна и чудесна лека храна, изпечена на дървени въглища.
Цяла риба на грил
Най-подходящи за печене на скара са по-мазните риби като сьомга, пъстърва, риба тон или лаврак. С тези два трика рибата ще остане сочна и цяла в чинията.
- Постави резени лимон от външната страна на рибата, като ги прикрепиш към нея с конец. Това позволява рибата да се постави директно на барбекюто, без кожата й да залепне по скарата.
- Печи рибата на затворено барбекю и непряк огън.
Тънкости при приготвянето на риба
Месото на рибата има различна структура от това на свинското или телешкото. Ето защо е достатъчно да го мариноваш около час преди да го метнеш на барбекюто. Също така, просто можеш да овкусиш рибата със сол, черен пипер, олио и малко лимонов сок.
Печи рибата винаги с кожата надолу
Често при печене, част от рибата залепва по скарата. За да избегнеш това, използвай повечко мазнина. Рибата, барбекюто и скарата за риба винаги трябва да са добре намаслени. Най-добрият начин за печене на филета на барбекю е винаги с кожата надолу. Силният огън гарантира, че кожата ще стане приятно хрупкава. За да избегнеш овъгляване обаче е добре да поставиш скарата по-високо, така че да има повече въздух между жаравата и рибата.
И още един трик: за да предпазиш рибените филета от прекомерно прегаряне, постави под тях филийка тиквичка или патладжан. Така филето ще остане сочно, а зеленчуците ще му предадат по-специален вкус.
А как да разбереш, че рибата е готова?
Когато печеш цяла риба, опитай да извадиш гръбната перка. Ако тя излиза лесно, рибата е готова. Ако с клечка за зъби лесно можеш да пробиеш и най-дебелата част от рибата, то тя може да се сервира. Като цяло, ако цветът на месото е еднакво белезникав, то може да се яде.
Морските дарове също са идеални за скарата
Скаридите са предпочитани, а и са най-лесни за приготвяне на шишчета. Мидите, омарите и раците също са подходящи за приготвяне на барбекю. Черупчестите мекотели трябва да се приготвят със защитната си черупка, тъй като това е най-добрият начин да се запази нежното месо и да не се изсуши. Калмарите, нарязани или цели, също могат да бъдат приготвени на скара.
Храна не само за вегетарианци
Зеленчуците са повече от гарнитура, плодовете са перфектен десерт. Този, който реши да изпече на скара малко зеленчуци и плодове, определено ще направи нещо добро както за холестерола, така и за фигурата си. Любителите на грила знаят, че зеленчуците и плодовете се изпичат особено бързо. С нашите съвети ще приготвиш вкусни гриловани зеленчуци - толкова добри, че няма нужда да се крият зад сочните пържоли и кюфтета, както и десерти, на които всяка добра домакиня може да завиди.
Гриловани зеленчуци
Зеленчуците са чувствителни по отношение на топлинната обработка. Препоръчително е те да не се пекат в средата на грила, където температурата е най-висока, а по-скоро в края на грил решетката. Температура до 140°С е препоръчителна за доброто приготвяне на зеленчуците.
Мариноване
Маринатата предпазва продуктите, които ще се пекат на грил, от изсъхване и им придава още по-добър вкус. Особено добра комбинация се получава при смесването на маслиново или орехово масло с оцет, зелени и сушени подправки, сред които мащерка, розмарин, майорана, чесън и лют пипер. Зеленчуците спокойно могат да престоят в марината няколко часа. И още нещо важно – сол се прибавя едва след като зеленчуците са преминали термичната обработка. В противен случай тя може само да ги изсуши допълнително.
Начин на приготвяне
Зеленчуковите шишчета изглеждат наистина вкусно, но имат и недостатък – различните зеленчуци се нуждаят от различно време за печене. Това може да бъде избегнато, като просто изберете зеленчуци със сравнително еднакво време за печене. Друг вариант е да опаковате шишчето в алуминиево фолио – така зеленчуците ще останат сочни. Така обаче ще липсва специфичният вкус, който скарата придава. Съществува и трети вариант – печене върху алуминиева тавичка за еднократна употреба. Така зеленчуците нямат пряк контакт със скарата, не могат да изгорят толкова бързо, но получават любимия вкус и аромат. И не забравяйте: при подготовка на зеленчуците е добре всички нарязани парчета да са еднакво големи, за да могат да се изпекат по едно и също време.
Плодови десерти на грил
Десертите на грил са изключително добра, вкусна и полезна идея. Ананас, манго или сливи – почти всички плодове могат да се изпекат на грил, а вкусът и ароматът им са наистина неустоими.
Разрежи по дължина един банан. Намажи го със смес от мед и лимонов сок, и запечи за около 10 минути на скарата. Прибави към изпечения плод топка ванилов сладолед и десертът е готов.
Не забравяй, че плодовете не могат да понесат прекалено висока температура и изсъхват бързо на скарата. За да избегнеш това, постави плодовете върху алуминиево фолио или тавичка.
Класически "участници" в плодовите салати са бананите, черешите или ягодите. За любителите на по-екзотичните вкусове има маракуя, авокадо или папая. Прибави към плодовете лек дресинг от кисело мляко и лимонов сок и десертът се превръща в сензацията на вечерта.
Добрите помощници на добрата храна
Let’s BBQ е собствената марка на Kaufland за всички любители на барбекюто. От сосове и наденички, през специални въглища, до барбекюта и всевъзможни аксесоари за тях – с Let’s BBQ ти си готов да твориш грил вкусотии по всяко време и навсякъде.