Папая: сладкият и сочен плод от тропиците
Растението папая е от семейство карикови и е право дърво, което напомня на тревистите растения, но достига до осем метра височина. Дървото на папаята се нарича още пъпешово дърво.
Папаята има следните специални качества
Папаята е тропически плод с много положителни свойства по отношение на здравето. То е вкусно допълнение към балансираната диета. Крушовидните плодове на папаята, които спадат към ягодоплодните, израстват от белите цветове на дървото папая. Плодовете на папаята са продълговати до овални и според произхода си могат да имат размер между петнадесет и четиридесет сантиметра и тегло до пет килограма. Кората е зелена до жълта според степента на зрялост. Месестата част на плода е оранжева до червеникава, а във вътрешността на плода се намират множество черни, топчести семена. Освен кората всички съставни части на плода могат да се използват.
Какъв е вкусът на папаята?
Месестата част на зрялата папая има мек, сладък вкус, наподобяващ пъпеш. Неузрелите плодове са много твърди и имат горчив вкус.
Ботаническо описание и произход на папаята
Папаята е тропически плод, който е популярен по целия свят заради сладкия си вкус и ползите за здравето. Папаята произхожда от Централна и Южна Америка и днес се отглежда в много части на света. Освен това тя има изумително ботаническо устройство, което ще разгледаме подробно по-долу.
Ботаническо описание на папаята
Папаята (Carica papaya) е тропическо растение, което принадлежи към семейство карикови (Caricaceae) и може да достигне височина десет метра. Папаята е известна с големите си,овални плодове с оранжева месеста част и черни семена. Листата на папаята са големи, длановидни, със седем дяла. Растението може да е еднодомно или двудомно, което означава, че може да има мъжки, женски или двуполови цветове на едно и също растение. Цветовете са жълтозелени и имат приятен аромат. Папаята е бързорастящо растение, което може да даде плод още след девет месеца. За да вирее са ѝ необходими топъл климат и висока влажност. Предпочита песъчливи почви и не понася преовлажняване. Размножаването е със семена, които могат да се извадят от плода.
Откъде произхожда папаята?
Папаята произхожда от южната част на Мексико и Централна Америка. Днес диви дървета папая растат в южната част на Мексико и в Коста Рика. За сметка на това култивираната папая се среща навсякъде в тропиците и там е важна селскостопанска култура. Предпочитаните райони на отглеждане са Бразилия, Коста Рика, Перу, Куба, Кения, Мексико, Австралия, Индонезия и Индия.
Каква е сезонността на папаята?
Сезонността на папаята варира според района на отглеждане и климата. В тропическите региони като Централна и Южна Америка, Азия и Африка папаята може да се бере през цялата година. В умерените климатични пояси папаята обикновено се бере през лятото и есента, когато времето е по-топло и слънчево. При нас папая се предлага в търговската мрежа през цялата година.
Ето какво съдържа папаята: Калории, витамини и минерали
Папаята е пълна с важни витамини и минерали. Съдържа много витамин С, А и Е, както и бета каротин, който поддържа нашата имунна система. Освен това плодът е богат на магнезий, калий и калций. Съдържащите се в нея витамини от група В укрепват нервите.
Калории: 32 kcal
Въглехидрати: 7,1 g
Белтъчини: 0,5 g
Мазнини: 0,1 g
Витамин А: 9,2 µg
Витамин B1: 0,03 mg
Витамин B2: 0,04 mg
Витамин B6: 0,03 mg
Витамин С: 80,9 mg
Витамин Е: 0,7 mg
Калций: 28 mg
Желязо: 0,3 mg
Калий: 191 mg
Магнезий: 41 mg
Натрий: 3 mg
Полезна ли е папаята?
Папаята е отличен източник на важни витамини и минерали. Екзотичният плод може да се включи в балансираната диета, за да се постигнат множество различни ползи за здравето.
Витамин С в папаята
Папаята е екзотичен плод, богат на витамин С. Витамин С, познат още като аскорбинова киселина, е водоразтворим витамин, който се среща в много видове плодове и зеленчуци и играе важна роля в организма на човека. Папаята е истинска бомба с витамин С. Средноголям плод съдържа повече витамин С, отколкото е необходим на организма за ден. Витамин С подсилва имунната система, стимулира заздравяването на раните и подобрява усвояването на желязо в организма.
Папаята съдържа важни минерали
Папаята е истинско съкровище от жизненоважни минерали, които са от значение за балансираната диета. Тя е отличен източник на калий, незаменим минерал, който допринася за поддържането на нормално кръвно налягане. Калият също така е важен за регулирането на мускулните съкращения и помага за поддържането на нормален сърдечен ритъм. Папаята съдържа и калций, който допринася за поддържането на доброто здраве на костите. Магнезият е минерал, който участва в множество важни метаболитни процеси в организма. Той поддържа нормалната функция на мускулите и нервите, допринася за производството на енергия и помага при регулирането на кръвната захар. Папаята съдържа и магнезий, който допринася за здравословните ползи от екзотичния плод. Високата концентрация на тези важни минерали и витамини прави папаята здравословен избор за балансирана диета и може да допринесе за подобряване на здравето и благосъстоянието.
Папая и суперензимът
Тайната за полезните свойства на папаята се крие в нейната активна съставка папаин. Папаинът е ензим, който се среща във висока концентрация в папаята. Той подпомага храносмилането, като го улеснява при разграждането на протеините. По този начин месестата част на папаята става по-лесно смилаема, което води до по-добро усвояване на хранителните вещества.
Купуване и съхранение на папая: Съвети
Папаята е екзотичен плод, известен със своята сочна сладост и полезни свойства. Ако искаш да купиш папая, е важно да знаеш на какво да обърнеш внимание, за да избереш перфектния плод. Правилното съхранение на папаята също е решаващо за запазването на нейната свежест и трайност. В тази част ще ти дадем полезни съвети за купуването и съхранението на папая.
Къде може да се купи папая?
Можеш да купиш плодове от папая в хранителните магазини, например в твоя Kaufland.
Кога папаята е зряла?
Първи признак за това дали папаята е узряла, е цветът ѝ. Зрялата папая трябва да има наситено жълта до оранжева кора. Зелената кора показва, че папаята още не е узряла. По принцип, колкото по-ярък е цветът на кората, толкова по-зряла е папаята. Друг индикатор за зрялост е текстурата на папаята. Зрялата папая трябва да се усеща на допир като зряло авокадо – да поддава леко, но да не е твърде мека. Ако леко натиснеш папаята и тя поддава, по принцип е зряла. Напротив, ако е твърда, значи още не е узряла, а ако е разкашкана вероятно е презряла. Ароматът на папаята може също да подскаже степента на зрялост. Зрялата папая разпръсква приятен сладникав аромат, а незрялата има много слаб или никакъв аромат. Ако усещаш аромата на папаята, значи тя е зряла или почти зряла.
Важно е също така да се има предвид, че плодовете на папаята продължават да зреят, след като бъдат обрани. Ако купиш недоузрял плод, можеш да го съхраняваш на стайна температура, за да го оставиш да доузрее. За да ускориш процеса на зреене, можеш да сложиш папаята в хартиена торбичка, тъй като тя улавя газа етилен, който ускорява процеса на зреене.
Така плодовете на папаята остават пресни
Плодовете на папаята са чувствителни и могат лесно да се развалят. Трябва да се съхраняват на сухо място без светлина. Освен това са чувствителни към студ. Зрелите плодове трябва да се съхраняват в хладилник, при температура над седем градуса Целзий. Папаята може да е и дълбоко замразена или захаросана на парченца или резени. В този вид тя има по-висока трайност.
Приготвяне и консумация на папая: Ето как се прави
Ако кората на папаята има жълтеникави ивици или петна, плодът може още да зрее. От друга страна неузрелите плодове на папаята могат да се използват като зеленчук за сосове и ястия. В азиатската кухня от неузрели плодове се прави салата. Зрелите плодове на папаята имат много сладка месеста част. Заедно с лимонов сок или джинджифил техният вкус става още по-интензивен. Семките на папаята също могат да се ядат. Те обаче имат остър вкус.
Може ли да се яде неузряла папая?
По принцип неузрелите плодове на папаята не са толкова вкусни колкото зрелите, защото често имат горчив вкус и плътна консистенция. Все пак има някои възможности за приготвяне на неузрелите плодове, които могат да ги направят годни за консумация. Важно е да се има предвид, че неузрелите плодове на папаята съдържат папаин – ензим, който не се препоръчва за консумация в големи количества, тъй като може да предизвика стомашно неразположение. Затова неузрелите плодове на папаята трябва да се консумират с мярка и след внимателна подготовка.
Как се яде папая?
Месестата част на папаята е сочна и има мека текстура. Можеш да я изгребеш с лъжица от кората или да я нарежеш на парченца и да я използваш в зеленчукови и плодови салати, смутита и други ястия. Популярен съвет е месестата част на плода да се поръси с няколко капки лимонов сок, за да се подсили вкуса. Със сладкия си вкус, сочната текстура и полезните хранителни вещества, папаята е многообразна и вкусна и може да се използва в множество ястия и да се приготвя по различни начини. Опитай и остави разнообразието на папаята да те вдъхнови!
Как се бели папаята?
Ако искаш да ядеш папая, трябва да знаеш как правилно да я обелиш. Ето как се бели папая в няколко прости стъпки:
- Папаята се измива внимателно със студена вода, за да се премахнат всички замърсявания и бактерии от кората.
- С остър кухненски нож се отрязва краят на папаята.
- С белачка или остър нож внимателно се обелва кората на папаята, като се извършват леки движения от горе надолу.
- Внимавай да не белиш прекалено надълбоко, за да не нараниш сочния плод.
- След като отстраниш кората, може да разполовиш папаята и да изгребеш с лъжица черните семки от вътрешността.
Съвет: Ако папаята още не е узряла съвсем, кората може да е твърда. В такъв случай може да оставиш папаята за няколко дни на стайна температура, за да доузрее, след което да я обелиш и да ѝ се насладиш.
Как правилно се реже папаята?
Рязането на папая може в началото да изглежда сложно, но всъщност е съвсем просто, стига да знаеш как се прави. Ето указания за правилно рязане на папая:
- Папаята се измива внимателно със студена вода, за да се премахнат всички замърсявания и бактерии от кората.
- С остър нож се отрязват двата края на плода.
- Папаята се разполовява с нож по дължина, така че да се виждат черните семена във вътрешността на плода.
- С лъжица се изгребват семената от папаята.
- Двете половинки се нарязват на тънки резени или кубчета, според желания начин на сервиране.
- Също така може с лъжица да се изгребе месестата част на плода от кората и след това да се нареже на парчета по желание.
- Месестата част на папаята може да се нареже на кръст с нож без да се отстранява кората, след което това да се изгребе с лъжица.
Може ли да се ядат семената на папаята?
Да, семената на папаята са ядливи и могат да се използват по различни начини. Те могат да се оползотворят пресни, сушени или смлени. Може да се използват като подправка в сосове, дресинги, маринати или като добавка към смутита, салати или печива. За смилането на семената на папаята, те първо трябва да се извадят от плода и да се оставят да изсъхнат на въздух. След това може да се смелят на фин прах в хаванче или мелничка за подправки.
Съвет: Препоръчително е семената на папаята да се консумират с мярка, тъй като имат силен вкус и в големи количества може да доведат до стомашни неразположения. Бременни, кърмещи жени и хора с алергии или чувствителен стомах трябва да се консултират с лекар преди да консумират семена от папая.
Ето какво можеш да приготвиш със зелена папая
Зелената папая, или иначе казано неузрялата папая, е многообразна съставка, която може да се използва в множество ястия. С правилната техника на приготвяне можеш да се насладиш на уникалния вкус и текстура на зелената папая в кухнята. Ето указания за приготвяне на зелена папая и кои ястия може да се сготвят с нея:
- Папаята се изплаква внимателно със студена течаща вода и се бели с белачка или остър нож. Папаята се разделя на две половини и семената се отстраняват.
- Зелената папая се реже на тънки ивички или лентички с остър нож или резачка за зеленчуци. Може да се нареже и в други форми в зависимост от начина, по който ще се използва.
- За по-мека текстура ивичките или пръчиците от папая може да се бланшират за 1-2 минути във вряща вода и след това да се изплакнат със студена вода.
- Зелената папая може да се маринова в марината от лимонов сок, сок от лайм, оцет или сос за риба, за да се подсили ароматът ѝ и да се направи по-мека.
- Зелената папая се използва често в екзотични салати като тайландската „Сом там" или виетнамската „Гой ду ду". Може да се използва и в супи, ястия с къри или като съставка в пролетни рулца или рап сандвичи.
Съвет: Може да се направи ферментирала зелена папая, като се маринова със сол и подправки и се остави за няколко дни на хладно място. По този начин се разгръща интересен кисел вкус и папаята омеква.