Разпознаване и бране на гъби за консумация
Кратко съдържание на тази страница
- От пачи крак до порцеланова копринка – можем да разгледаме краткото представяне на най-популярните ядливи гъби
- Тук ще научим важна информация за характеристиките на различните сортове и как да ги разпознаваме
- Гъбите внасят изключително разнообразие в кухнята – тук ще научим чудесни рецепти с гъби и съвети за тяхното приготвяне
Кога е най-подходящото време за бране на гъби?
През пролетта и лятото има един закон – да сме навън сред природата. Хубаво е, че брането на гъби също е в сезона си точно по това време на годината. По правило то се случва точно между април и септември. През пролетта поникват смръчкули и манатарки, а през летните месеци можем да намерим и гъби пачи крак, печурки и други популярни ядливи гъби. Съществуват много добри места за събиране на гъби – защото всяка гъба предпочита различни условия. Някои ядливи гъби са в симбиоза с други растения, т.е. взаимно се допълват и затова винаги се срещат в близост до тези растения (обикновено някои дървесни видове).
Разпознаване на гъби – вкусно горско разнообразие
Обикновените манатарки, гъбите пачи крак и печурките са сред най-известните ядливи гъби. Ако обаче отидем да търсим храна в гората, можем да намерим още повече ядливи гъби, които са идеални за добавяне към гъбени сосове, супи или песто. Разпознаването на гъбите и разграничаването на ядливите от отровните не е толкова трудно, ако при събирането им се вглеждаме в характерните белези. От гъбата пачи крак до канеленокафявата манатарка – тук ще намерим списък с ядливи гъби, които можем лесно да разпознаем и които са невероятно вкусни. Съвет – ако все още нямаме богат опит като гъбари, можем да потърсим най-близкия консултантски център, където експертите могат да проверят находката.
Обикновените манатарки са класика в жанра
Обикновените манатарки принадлежат към семейството на манатарките и на немски език името им идва от твърдата месеста част („Steinpilz“ или каменна гъба). Съществуват седем различни ядливи разновидности. Най-отличителната им черта е дебелото, луковично бяло стъбло и обикновено кафявата шапка. В Европа виреят най-вече обикновената манатарка, боровата или лятната манатарка или бронзовата манатарка, известна още като манатарка с черна качулка заради тъмната си шапка. Ароматът на манатарките е мек. Популярната ядлива гъба е вкусна не само когато е пържена или печена, но и когато е сурова. Нарязана на фини резени, тя се съчетава добре със салати.
Истинска вкусова експлозия в жълто – гъба пачи крак
Фуниевидната форма, жълтеникавият до оранжев цвят и неповторимият вкус правят т.нар. истински пачи крак много специален деликатес. Дръжката ѝ може да бъде понякога по-дебела, понякога по-тънка, а към шапката гъбата има фини ръбчета. Където и да забележим гъба пачи крак в гората, следващата гъбя обикновено не е далеч. Вероятно можем да съберем тази вкусна гъба в големи количества, ако оттам преди нас не е минавал друг. Причината за това е, че този вид гъби обикновено се колонизират на група. Не само цветът, но и мирисът и ароматът напомнят на яйца, съчетани със земна и дървесна нотка, поради което гъбата се съчетава отлично с дивеч.
Сърнела – истински ароматен чадър
Сърнелата е родствена на печурката и се нарича още чадъреста гъба. Причината за това е, че шапката на гъбата е с голям диаметър и през живота ѝ се сгъва напълно, като чадър. Характерна особеност на тази гъба е мекия кожест пръстен, разположен приблизително в средата на стъблото. Можем да разпознаем по-старите екземпляри по това, че вече са придобили известна крехкост – тези дървесни екземпляри не са негодни за консумация, но вече нямат добър вкус, затова можем да ги оставим. Заради своята форма сърнелата е идеална за печене на скара вместо питка и може да се използва в бургер като заместител на месо.
Красива шапка – канеленокафявата манатарка
Има няколко екземпляра, които опитните гъбари обичат да носят у дома. За да ги идентифицираме, трябва да разгледаме шапката им. При канеленокафявата манатарка, тя изглежда като оформена полусфера с кестеняво покритие. Долната страна се състои от гъсти жълтеникави тръбички. Съвет – ако упражним лек натиск с пръст върху тръбичките, те стават леко сини. Това е месеста гъба, която лесно можем да приготвим.
Най-добрият приятел на бора – обикновена млечница
Шапката на обикновената млечница е еднакво кръгла, с еднакви кръгове и оранжев цвят. Винаги можем да я намерим в близост до борови дървета, защото живее в симбиоза с тях. Впрочем не трябва да ни изненадва, ако урината ни стане червеникава след прием на млечница – това е нормален и безвреден страничен ефект. Гъбата не бива да се консумира сурова, защото може да предизвика гадене, но е вкусна и лесно смилаема, когато е пържена.
Ливадните гъби виреят сред зеленината
По принцип няма особена разлика във вкуса или външния вид между полските печурки и печурките в магазина. Печурките в природата са по-големи, а ламелите на младите екземпляри са червеникави и не толкова тъмни, колкото на гъбите, които редовно попадат в списъка за пазаруване. Отлични условия за отглеждането на тези гъби има в слабо наторени ливади, горски поляни, градини и паркове.
Подобно на брезата, брезовката има бяло-черно стъбло
Тя принадлежи към семейството на манатарките и се нарича още обикновена брезовка. Шапката ѝ има светлокафяв цвят и е полусферична докато гъбата е млада, а след това постепенно се сплесква. Както подсказва името, брезовата манатарка може да бъде намерена в близост до брези, тъй като живее в симбиоза с тези дървета. Визуално стъблото на ядливата гъба също много прилича на брезова кора – бялото стъбло е изпъстрено с черни петна. Не трябва да се изненадваме – при готвене твърдото месо на гъбите потъмнява, но това не влошава техния вкус.
Порцелановата копринка се сравнява с аспержите сред гъбите
Заради издължената си форма и външните люспи порцелановата копринка, която принадлежи към семейството на печурките, тя се нарича още аспержова гъба. В името ѝ се крие и друго значение. То подсказва, че гъбата е вкусна само когато е млада. Когато остарее, ядливата гъба потъмнява и се разтапя в подобна на мастило течност. При брането се вземат само младите гъби с овална форма. По-старите гъби не са отровни, но са негодни за консумация и започват да набъбват и потъмняват или „капят“, както казват познавачите.
Ядливата смръчкула е находка за истински ценители
Ако намерим тази гъба, ние сме големи щастливци. Ядливата смръчкула е най-скъпата от този вид и често се предлага изсушена или маринована. Тази ценна гъба е рядка и се намира трудно. В някои държави смръчкулите са защитени и затова могат да се събират само в малки количества за лична употреба. Можем да ги разпознаем по уникалните им деформирани шапки, които по структура наподобяват гъба за баня. Смръчкулите са особено популярни за направата на фини сосове с розово печено филе от говеждо или свинско месо.
Рецепти – можем да приготвяме ястия с гъби по много различни начини
Щом намерим гъби в гората и донесем вкъщи пълна кошница с тях, възниква и друг въпрос – какви вкусни неща можем да приготвим с него? Една от класическите рецепти с гъби е гъбен сметанов сос, който може да се приготвя от почти всички видове гъби и е популярен с кнедли, шпецле или юфка. Гъбите се използват често и в ризото като добавка към пица или като пълнеж в равиоли или лазаня. Тъй като гъбите имат твърда консистенция и интензивен вкус, те често се използват като заместител на месото във вегетарианска и веганска кухня. Любителите на шницели сред вегетарианците могат да преминат към ядливи гъби. Печурките са особено популярни при приготвянето на печени гъби. Подобно на месото във виенския шницел, те се панират и след това се пържат в гореща мазнина, докато изплуват. Сърнелата или порцелановата копринка също са идеални за пържене. Подходяща е за кисели сосове, кремове и дипове, например ремулада, билкова заквасена сметана, сос тартар или зелен сос.