Козе мляко – алтернатива за храносмилането
От няколко години насам козето мляко все по-често се споменава като алтернатива на кравето мляко. Същевременно то е известно и със сравнително наситения си вкус и мирис. Това се дължи на факта, че козето мляко особено бързо абсорбира външните миризми. Ето защо има репутацията на „конюшня“ по отношение на мирис и вкус. Съвременните хигиенни стандарти обаче не позволяват това.
Козето мляко притежава следните специални характеристики
В сравнение с кравето мляко, козето е много лесно смилаемо, тъй като мазнините и протеините се усвояват по-лесно. Освен това козето мляко съдържа повече витамин А и D, но по-малко фолиева киселина и витамин В12. Съдържанието на калций е приблизително еднакво и в двата вида мляко.
Помощ при алергия към краве мляко
Козето мляко естествено съдържа по-малко лактоза, поради което се счита за подходяща алтернатива, особено в случаите на непоносимост към краве мляко или лактоза. Поради различния протеинов състав, козето мляко може да се понася добре въпреки алергията към кравето мляко.
Откъде произхожда козето мляко?
Козата е опитомена в Близкия изток преди около 9000 години. Първоначално целта е била предимно козе месо и в много по-малка степен козе мляко. Фактът, че днес козето мляко все още не е широко разпространено, означава, че за разлика от кравето мляко, при него няма стандартизация на съдържанието на мазнини. Поради това съдържанието на мазнини варира в зависимост от сезона, храната и други фактори.
Кога е сезонът на козето мляко?
Козето мляко е продукт, който се предлага през цялата година.
За какво може да се използва козето мляко и как се съхранява?
Вероятно най-известният продукт от козе мляко е козето сирене, което се предлага в голямо разнообразие от форми. Продуктовата гама варира от прясно сирене до Фета и твърдо сирене. В Близкия изток козето мляко се използва и за производството на „Лабан“, млечен продукт, подобен на кисело мляко, чийто дехидратиран вариант се нарича „Лабне“. И двете са популярни като част от арабското предястие, известно като мезе. Козето мляко обаче е подходящо не само за храна, но и за производството на особено кремообразен и приятен за кожата сапун.
Трайност на козето мляко
Срокът на годност на козето мляко е по-кратък от този на кравето мляко. То обаче се предлага и под формата на трайно мляко на прах. Веднъж отворено, козето мляко трябва да се консумира за по-малко от седмица и е най-добре да се съхранява в хладилник.
Какво съдържа козето мляко?
Козето мляко е истинска алтернатива на кравето мляко. Богато е на витамини А, В1, В2, В6, В12, С и витамин D. Козето мляко съдържа и изненадващо високо ниво на коензим Q10, който се счита за средство против стареене. Една чаша козе мляко покрива 30% от дневната нужда от калций. Козето мляко се понася особено добре от хора с непоносимост към лактоза.
ккал: 69 ккал
Въглехидрати: 4,8 гр
Белтъчини: 3,7 гр
Мазнини: 3,9 гр
Витамин А: 73 µg
Витамин B1: 0,05 мг
Витамин В2: 0,15 мг
Витамин В6: 0,03 мг
Витамин С: 2 мг
Витамин Е: 0,1 мг
Калций: 123 мг
Желязо: 0,1 мг
Калий: 177 мг
Магнезий: 13 мг
Натрий: 42 мг