Козе сирене – възхитително вкусово преживяване
Гамата на предлаганите кози сирена е богата. Те са особено популярни във Франция, Испания и Италия, където има над 100 вида в най-разнообразни форми. Норвегия обаче е създала истинско национално сирене със своето „Ekte Geitost“ („Истинско козе сирене“).
Козето сирене притежава следните специални качества
Козето сирене се предлага като прясно, меко или сирене с плесен, както и като полутвърдо или твърдо сирене, в зависимост от съдържанието на вода. Колкото по-младо е козето сирене, толкова по-мек е вкусът му. Добавянето на различни подправки прави възможно получаването на различни видове козе сирене – от леко кремообразно до силно ароматно.
Ето защо сиренето от козе мляко е ослепително бяло.
Козето мляко съдържа по-малко холестерол от кравето мляко. Освен това сиренето от козе мляко е много по-бяло от съответното сирене, произведено от краве мляко. Това се дължи на факта, че съдържащият се в него провитамин А вече е наличен във форма, която може да се използва директно от организма. Донякъде острият кози вкус на силно узрялото сирене от козе мляко е до голяма степен елиминиран при съвременните хигиенни условия на доене и съвременни методи на производство. Козето сирене естествено не съдържа почти никаква лактоза. То е богато на витамин В12 и съдържа 515 мг натрий, 158 мг калий, 298 мг калций, 1464 мг витамин А, 0,2 µg витамин В12 и 1,6 гр желязо.
Откъде произхожда козето сирене?
Историята на козето сирене датира отпреди 7000 години. Находките от гробниците в Месопотамия и Египет, както и древните изображения и картини показват, че козето сирене се е произвеждало още в ранната античност. Това го прави най-старото сирене в света. В европейската история, козето сирене се появява много по-късно. Там тя се е установила най-рано между 3000 и 1000 години преди Новата ера.
Кога е сезонът на козето сирене?
Козето сирене е продукт, който се предлага през цялата година.
За какво може да се използва козето сирене?
Най-простото приложение на козето сирене е като добавка към хляба. Въпреки това козето сирене може да се пържи и да се гарнира например със смокини към салата. Прясното козе сирене е отлично за приготвяне на кремообразни сосове. Неотвореното козе сирене може да се съхранява в хладилник съобразно неговия срок на годност. След отваряне трябва да се консумира в рамките на една седмица.
Какво съдържа козето сирене?
Козето сирене е богато на витамини и минерали и с ниско съдържание на лактоза, тоест, представлява интерес за хора с непоносимост към лактоза.
ккал: 329 ккал
Въглехидрати: 0 гр
Белтъчини: 21,6 гр
Мазнини: 27 гр
Витамин А: 330 µg
Витамин B1: 0,06 мг
Витамин В2: 0,31 мг
Витамин В6: 0,03 мг
Витамин С: 0 мг
Витамин Е: 0 мг
Калций: 700 мг
Желязо: 0,5 мг
Калий: 290 мг
Магнезий: 43 мг
Натрий: 600 мг