Къпините: цветни, сочни, ароматни
Знаеш ли, че къпините не цъфтят само веднъж? Храстите могат да цъфтят от пролетта до зимата. Междувременно си правят почивки, след което отново разцъфват китно. При нас хората това би се наричало креативна творческа пауза. Ще ти разкрием още интересни неща за вкусното плодче.
Къпините имат следните специални качества
Къпиновите храсти могат да се открият на голи склонове, сметища, крайпътни насипи и просеки. Поради различните цветчета къпиновият храст има както зрели, така и незрели плодове. Относително необичайно е, когато храстът често пъти цъфти при първи сняг. Цветът и вкусът на плодовете може да варират, защото има много подвидове къпини. Листата на къпиновия храст са овални и леко назъбени.
Откъде произхождат къпините?
Произходът на къпините е от Евразия и Северна Америка. Днес те се откриват както диворастящи, така и в нашите градини. Къпините спадат към групата на розоцветните и латинското им наименование е Rubus Fruticosus AGG.
Каква е сезонността на къпините?
Къпините зреят от юни до октомври.
За какво може да се използват къпините и как се съхраняват?
Къпините имат широко приложение. Те могат да се добавят в плодов сладкиш, десерти, сладолед, кисело мляко или плодови шейкове. Домашният конфитюр от пресни къпини също е чудесна идея.
Така къпините остават пресни
Пресните къпини са чувствителни плодове и неохладени не могат да се съхраняват за дълго. Ето защо е добре да ги оставим в отделението за пресни продукти на хладилника и то за максимален период от една седмица. Замразените къпини са добра алтернатива и могат да се използват в кухнята по всяко време. При тях трайността е една година.
Ето какво съдържат къпините*
Къпините са идеална лека закуска.
kcal: 44 kcal
Въглехидрати: 6,2 g
Белтъчини: 1,2 g
Мазнини: 1 g
Витамин А: 45 µg
Витамин B1: 0,03 mg
Витамин B2: 0,04 mg
Витамин B6: 0,05 mg
Витамин С: 17 mg
Витамин Е: 0,7 mg
Калций: 44 mg
Желязо: 0,9 mg
Калий: 180 mg
Магнезий: 30 mg
Натрий: 2 mg