Бими – всичко, което е нужно да знаем за този специален зеленчук
Кратко съдържание на страницата
- Бими е кръстоска между зеле и броколи, а вкусът му наподобява този на аспержи.
- Зеленчукът осигурява витамини, минерали и вторични растителни вещества.
- Въпреки че е кръстоска между броколи и аспержи, този зеленчук се приготвя по-скоро като броколи.
Какво представлява зеленчукът бими?
Той е кръстоска между два зеленчука. Зеленият цвят и формата много напомнят на броколите. Съцветията обаче са по-малки и по-крехки. Иначе казано – броколи плюс зеле е равно на бими. Зеленчукът е създаден в Япония през 1993 г. чрез кръстосване на китайското зеле кай-лан и броколи. Зеленчукът обикновено произхожда от Испания, Кения или Великобритания. Името „бими“ не се използва навсякъде. В англоговорящите страни често се среща и с названието „броколини“. Заради деликатния си вкус се нарича още броколи-аспержи, въпреки че няма нищо общо с аспержите.
Какъв вкус има зеленчукът бими?
При тази кръстоска броколито има водеща роля не само на външен вид, но и на вкус. Освен това вкусът е фин и леко сладък, като на зелени аспержи. Всеки човек усеща малко повече от едното или другото, разбира се. Ето защо си струва да експериментираме и да включим този модерен зеленчук в нашия списък за пазаруване. Дори да не харесваме обикновените броколи, все пак има шанс този зеленчук да ни допадне.
Информация за хранителните вещества Какво съдържа?
Що се отнася до хранителните вещества, той съдържа витамини А и С, калций, фолиева киселина, желязо и цинк. Както и при другите кръстоцветни зеленчуци, той се отличава с високо съдържание на т.нар. гликозиди на синапеното масло. Те имат ролята да отблъскват бактериите и плесените от растението. Чрез своето антиоксидантно и антибиотично действие, подпомагат здравето на клетките в човешкия организъм. Не са устойчиви на топлина, което означава, че зеленчукът трябва да се приготвя внимателно Можем обаче да го консумираме суров.
Приготвяне – имаме множество възможности
В сравнение с броколите и аспержите, има ясно изразено предимство при готвене – почистването отнема по-малко време и почти не остават отпадъци. Стъблата са толкова крехки, че не е необходимо да ги белим, а само да отрежем краищата им. Листата също са годни за консумация. Бързо измиваме в течаща вода, за да почистим съцветията. За запазване на ценните съставки, добре е да го консумираме суров. Можем да получим вдъхновение от рецепти за свежа салата със сурови броколи. Комбинацията с червена чушка, ябълка, горчичен дресинг и слънчогледови семки е особено апетитна.
Практически съвети за приготвяне
За термична обработка важи следното – не е препоръчително зеленчуците да се варят, тъй като силната топлина не им понася добре и консистенцията им наподобява на каша. Достатъчно е зеленчуците да се задушат или запържат в продължение на няколко минути. Този зеленчук е особено вкусен, ако се запази хрупкав. Само с няколко съставки, напр. масло или зехтин, сол, черен пипер и изстискан лимонов сок, можем бързо да спретнем вкусна зеленчукова салата, която да овкусим допълнително с малко настърган пармезан. Приготвена по този начин, това е и идеалната зеленчукова гарнитура за риба и месо. Освен това е чудесна добавка за паста или запеканки; тъй като отлично се съчетава с пармезан и сирене, може да се ползва успешно и за пица. Често срещана съставка е в азиатските рецепти за уок. Там се съчетава с джинджифил, чесън, соев сос, сусамови семена и нудели. Ако е необходимо да го предпазим от разваляне, можем да го ползваме и като подходяща гарнитура към задушени ястия или зеленчукови пюрета – идеи за рецепти можем да намерим тук.
Рецепти с бими Можем да бъдем креативни
Независимо дали сме вегетарианци или вегани, дали обичаме азиатска кухня или предпочитаме регионални рецепти – той обогатява всяко меню. В повечето рецепти за зелена салата може успешно да замени броколите или зелените аспержи. Ето и най-добрите рецепти.