Свински бут – най-голямото парче
Свинският бут е част от задната четвърт на прасето. Поради размера си, двата свински крака съставляват около 25% от теглото на животното; всеки крак тежи между 5 и 10 кг според възрастта на клане и теглото на прасето.
Свинският бут притежава следните специални характеристики
Свинският бут е най-голямото парче месо от прасето. Той се изрязва от задната част на прасето. Бутът включва бедрото, тазобедрената област и таза. Свинският бут обикновено се предлага нарязан на парчета. Това са долен бут, горен бут, шол и пояс. Всяка част е подходяща за различна форма на приготвяне, поради своето естество.
Месото се нарича още шунка. Целият свински бут с кожата, сланината и костите се нарича шунка с кост. От него се приготвят специалитети като шунка „Серано“ и „Парма“.
Откъде произхожда свинският бут?
Домашната свиня произхожда от опитомената свиня от Близкия изток, която е пренесена в Европа преди около 8500 години.
Кога е сезонът на свинския бут?
Свинският бут се предлага през цялата година.
За какво може да се използва свинския бут и как се съхранява?
Кръглата част на свинския бут, която граничи с долния бут и се намира пред коляното на прасето, се нарича момица, а поради своята формата понякога се наричана и топка. Поради естествената си форма, тя често се суши като цяло парче и се продава с наименованието „нусшинкен“. Благодарение на крехкото месо, свинският бут е подходящ и за запържване.
Освен това може да се приготвя и като цяло парче. Може, например, да се нареже на парчета и да се отстранят страничните участъци с повече тлъстини, да се осоли или се предлага изсушена на въздух като шунка с кост. Италианската шунка „Парма“ и испанската шунка „Серано“ са особено популярни като изключително ароматни разновидности на свинския бут.
Как да съхраняваме свинския бут?
Суровото и все още необработено месо от свински бут следва да се съхранява в хладилника в продължение на два до три дни. Освен ако не е опакован херметически, свинският бут трябва да се съхранява в колкото може по-плътно затворен контейнер. Важно е контейнерът да се изплакне за кратко с гореща вода, за да не останат микроби. Замразеното месо може да се съхранява дори до една година, при условие че хладилната верига не е била прекъсвана или месото е било замразено незабавно.
Какво съдържа свинският бут?
Свинският бут съдържа важни витамини и минерали. Сред тях са ценните витамини от групата В1, В2, В3, В5 и В6. Други важни минерали са магнезият, калцият и фосфорът.
ккал: 136 ккал
Въглехидрати: 0 гр
Протеини: 21,2 гр
Мазнини: 5,6 гр
Витамин А: 0,01 µg
Витамин B1: 0,9 мг
Витамин В2: 0,23 мг
Витамин В6: 0,5 мг
Витамин С: 0 мг
Витамин Е: 0,41 мг
Калций: 2 мг
Желязо: 1.09 мг
Калий: 300 мг
Магнезий: 25 мг
Натрий: 75 мг