Алабаш – укрепва имунната система
Алабашът се нарича също гулия. Това е култивиран сорт зеленчуково зеле. Алабашът също така е вид ряпа. Произходът и историята му са неясни, но се предполага, че идва от Средиземноморието и Централна Азия.
Алабашът има следните специални свойства
Зеленото или червеникаво-синьо на цвят стъбло на алабаша е много полезно. То укрепва имунната система и може да помогне за отслабване. Твърдият алабаш, който е бял отвътре, дължи леко ароматната си свежест на горчичните масла, съдържащи сяра и азот. Алабашът има леко сладникав ядков вкус. По зеления цвят на листата може надеждно да се определи дали алабашът е пресен – ако листата не са увиснали надолу, значи е пресен. Друг метод е пробиването на основата на корена с игла. Ако има съпротивление, значи стъблото има добра консистенция. Свежите листа са с по-високо съдържание на полезни вещества, отколкото стъблото – те имат високо съдържание на витамин C, каротин, желязо и калций.
Откъде произхожда алабаша?
Като потомък на други видове зеле, алабашът произхожда от северните части на Европа или от Средиземноморския регион. Растението вирее добре в богати на хранителни вещества и средно-тежки почви. Основно се отглежда в Германия.
Каква е неговата сезонност?
Алабашът се предлага като вносен продукт през цялата година, като реколтата се бере от юни до ноември.
За какво може да се използва алабаша и как се съхранява?
Алабашът е традиционна гарнитура за различни ястия и за тази цел се задушава на пара за около 15-20 минути. Той също е хрупкава, здравословна закуска и е чудесно допълнение към сурови зеленчукови салати и различни дипове. Нежните сърцевидни листа, богати на витамини и минерали, могат да се използват за супи, салати или песто, както и за готвене със зеленчуци. Алабашът може да се съхранява в хладилник в продължение на около 14 дни. Ако се остави на открито, той изсъхва бързо и придобива твърда консистенция. Най-добре е да съхранявате алабаша в хладилника, увит във влажна домакинска кърпа.
Какво съдържа алабаша
Стъблото на алабаша се отличава с изключително високото си съдържание на витамин С: Само един алабаш покрива около половината от дневните нужди от този повишаващ имунната защита витамин. Съдържащият се в него бета-каротин предпазва от сърдечни заболявания и понижава нивата на холестерол. Витамин В1, В2 и В6, както и фолиевата киселина, са важни за мускулите и нервите. Магнезият, калият и калцият стабилизират кръвното налягане и поддържат здравината на костите. Алабашът има високо съдържание на храносмилателни фибри, почти никакви калории и мазнини, както и малко въглехидрати. Поради това е подходящ за диета с ниско съдържание на въглехидрати.
ккал: 28 ккал
Въглехидрати: 3,7 г
Протеини: 1,94 г
Мазнини: 0,16 г
Витамин А: 0 µg
Витамин B1: 0.05 мг
Витамин B2: 0,05 мг
Витамин B6: 0,07 мг
Витамин C: 63,3 мг
Витамин E: 0,4 мг
Калций: 59 мг
Желязо: 0,47 мг
Калий: 322 мг
Магнезий: 43 мг
Натрий: 20 мг