Правилно хранене за деца – най-добрата храна за детето
Съдържание на тази страница от пръв поглед.
- Как родителите могат да повлияят положително на здравословното хранене за деца и да допринесат за балансирано хранене? Тук са най-добрите съвети.
- От съвместното здравословно хранене за деца до закуските през междучасията, тези рецепти гарантирано ще се харесат на децата и тийнейджърите.
- Държиш на здравословно хранене за деца извън дома? Тук ще намериш страхотни рецепти и съвети за из път.
Затова здравословното хранене на децата е толкова важно
Децата имат нужда по много от всичко – много любов, много гушкане, много време, много внимание, много търпение. Имат нужда също и по много от важните хранителни вещества. Защото детето расте и се развива доста бързо. Децата наистина имат по-висока потребност от хранителни вещества в сравнение с възрастните, дори и да се нуждаят от по-малко енергия. Затова здравословното хранене за деца е особено важно през този период. Растежът се подпомага най-добре, когато ежедневно консумираните хранителни продукти съдържат правилните градивни елементи. Впрочем три основни хранения обикновено не са достатъчно, за да заситят децата за цял ден. Тяхното хранително поведение е различно от това на възрастните, тъй като стомахът им все още няма голям капацитет. Ето защо те се нуждаят от редовни закуски между храненията.
Междинните закуски помагат да се структурира деня
Повечето родители имат същия опит – колкото по-малко е детето, толкова по-важно е деня да бъде разпределен равномерно. Денят започва със ставането и ходенето на детска градина и завършва с вечерните ритуали за четене на глас. Ритуалите помагат на хората да се ориентират в света и да се чувстват в безопасност. Структурираният начин на хранене през деня също подпомага този процес. Храната помага да се създаде структура на деня. Затова е по-добре на детето да се предлага не нещо, което то може да гризе и хапва постоянно, а да се правят междинни балансирани хранения с вкусни леки закуски, които детето да обича и очаква с нетърпение. Здравословното хранене за деца изисква то да не се случва по време на игра или пред телевизора, тъй като това измества фокуса от най-важното. Основните хранения трябва да се случват заедно на масата, доколкото това е възможно. Препоръчителна е по-сериозна закуска сутрин и следобед. Може да я организираш в по-свободен вид, например пикник в детската стая или чиния с храна. Топла напитка преди лягане е сигнал – денят върви към своя край.
Какво да има в чинията? Сравнение на различните хранителни продукти
Ясно е, че се стремиш да готвиш със здравословни хранителни продукти за цялото семейство. Но какво всъщност означава това? Кои хранителни продукти трябва да присъстват редовно в списъка за пазаруване? Препоръчително е месото да присъства в чинията по-рядко, а зеленчуците да бъдат ежедневна част от балансирания начин на хранене, тъй като те съдържат редица важни витамини, минерали и вторични растителни вещества, от които организмът се нуждае за различни процеси. Плодовете също са съществена част от балансираното хранене на детето, но не забравяй, че макар да са полезни, в зависимост от сорта те могат да са и с много високо съдържание на захар. Семейството ти обича да яде риба? Това е чудесно – рибата съдържа изобилие от белтъци и ценни омега-3 мастни киселини. Тези протеини и мазнини се съдържат също в яйцата, ядките, семената и зърната. Млечните продукти също играят важна роля в здравословното хранене за деца. Съдържащият се в млякото калций е необходим за растежа на костите и зъбите. Не бива да липсват и въглехидрати, естествено, тъй като те осигуряват по-голямата част от енергията за целия ден. Това означава хранителни продукти, приготвени от зърнени храни, зеленчуци с нишесте и варива, например хляб, макаронени изделия, ориз, картофи, боб или леща. При това е препоръчително да се използва по-малко пшенично брашно и повече пълнозърнести храни и варива, тъй като това пълноценно хранене държи децата сити по-дълго. Те съдържат също повече от ценните фибри, които подпомагат обмяната на веществата и храносмилането.
Перфектните закуски за из път
Държиш на здравословно хранене за деца по време на пътуване? В такъв случай постарай се да разполагаш с определени храни у дома, така че да можеш винаги да приготвиш правилната храна за децата, когато излизате. Ето списък с разнообразни лакомства за най-малките деца и за децата на възраст за детска градина.
- Зеленчукови класики: Обелените моркови детето просто може да вземе в ръка и да хапва. По-големи парчета чушки също са подходящи за това.
- При плодовете за децата са подходящи грозде без семки, мандарини без семки или ягоди, защото не се налага да режеш нищо.
- Хрупкав хляб или оризови крекери
- Гризини от пълнозърнесто брашно, солети от пълнозърнесто брашно или пълнозърнести бисквити с ниско съдържание на захар
- Ядки и семена, например бадеми или тиквени семки за деца на четири и повече години
- Пуканки без захар или сол
- Сладки или солени кексчета или гофрети от овесени ядки, настъргани ядки или пълнозърнесто брашно
В чинията за междинно хапване винаги е добре да има зеленчуци, плодове, ядки и още.
Ежедневните порции зеленчуци и плодове са основните градивни елементи на здравословното хранене за деца. За да са част от менюто възможно най-много, можеш да приготвиш чиния за похапване, когато имаш време. Към апетитно приготвената чиния цялото семейство посяга с удоволствие. Какво да сложиш в чинията зависи от твоя вкус и творчество. Ето няколко съвета:
- Зеленчукови пръчици, например от моркови, алабаш, краставици
- Задушени броколи или карфиол на розички, леко мариновани в зехтин
- Плодови резени, например от ябълка, банан, праскови.
- Различни видове горски плодове или череши
- Ядки, семена, зърна
- Малки количества стафиди или сушени плодове, например кайсии или смокини, поради високото съдържание на захар.
Лесно е да дадеш на малчуганите чинията за следобедна закуска в детската стая.
Здравословно хранене в училище Така става ли?
Щом децата тръгнат на училище, съвместното хранене по правило ще е едва вечерта, а на обяд често вече ще липсва топла храна. Правилно приготвеният сандвич за междучасието може да е също толкова полезен. Ако избереш оптимизирана смесена храна, увери се, че сандвичите освен животински винаги съдържат и растителни хранителни продукти, така че да осигуриш на детето си възможно най-разнообразно хранене. В кутията за обяд можеш да включиш и закуски от сурови храни. Най-подходящи са пресните плодове и зеленчуци, тъй като те са лесни за консумация в ненарязан вид и не се развалят твърде бързо. В зависимост от сезона най-добре е да избереш ябълка, круша, мандарина, банан, мини краставички или репички. За пиене най-подходяща е водата. За малко вкус неподсладеният или поне леко подсладен плодов чай също е добра алтернатива на безалкохолните напитки.