Постите намират място в живота на все повече хора, защото по този начин се осъществява пречистване на целия организъм от токсините, натрупани от животинските продукти, най-вече от месото. Постенето не се препоръчва за деца, бременни и майки кърмачки, както и на хора със заболявания на стомашно-чревния тракт, а също и при болни от захарен диабет. Въобще хората, които страдат от хронични заболявания трябва да обсъдят решението си за пост с лекуващия лекар.
Както всяко нещо, което изисква лишение, така и постът, е въпрос на вътрешна нагласа и мотивация. След това нещата се случват по-лесно, отколкото предполагаме, защото разнообразието от рецепти прави храненето наистина вкусно.
Хранене по време на пости
- Планирай менюто си старателно, защото постните ястия обикновено изискват не по-малко време за приготвяне, отколкото тези с месо.
- Не оставай без храни от основните групи – плодове, зеленчуци, зърнени, бобови и ядки.
- Тъй като често постната храна се усвоява по-бързо от организма, е необходимо да се храниш през по-кратки интервали от време.
- Не подценявай силата на зелевата салата – тя може да те държи сит за продължителен период от време.
- Следи да не пада нивото на кръвната ти захар – мед, халва или фурми ще ти помогнат да не се чувстваш замаян.
- Не се колебай и експериментирай с по-нестандартни комбинации на постни храни, защото постно не означава безвкусно и еднообразно.
- Не забравяй, че има дни, в които рибата е позволена. Не ги пропускай и смело посегни към водните обитатели.
Зеленчуците са незаменими по време на пости. Най-добре е да се спреш на сезонните – така ще се насладиш в максимална степен на вкусовите им качества.
Карфиол
Дали заради миризмата, или заради нещо друго, но в миналото различните видове зеле не са вдъхновявали прекалено много готвачите. Е, нещата днес са значително по-различни. Карфиолът става все по-популярен - с него се приготвя не само класическата царска туршия, но и много други вкусни и интересни рецепти. И не забравяй - за да се съхранят най-много витамини, слагай розичките във вече кипяща вода и вари не повече от 5 минути.
Броколи
Въпреки полезните свойства на карфиола, броколите са тези, които са значително по-популярни и обичани. Важно е и да знаеш как да ги приготвиш, разбира се. Подправките, които подчертават аромата и вкуса на броколите, са босилек, копър, чесън, риган (пресен или сушен) и мащерка. Предлагаме ти три варианта за приготвяне на броколи:
- Поръси задушените броколи с лимонов сок и сусам и им се наслади;
- Към сварената паста прибави маслиново масло, ядки и леко задушени цветчета броколи. Разбъркай, добави сол и черен пипер на вкус;
- Пасирай бланшираните броколи и карфиол, комбинирай с подправки по избор, за да направиш вкусна супа;
Зеле
То е хранително и много полезно. При покупка отдавай предпочитание на здравите, тежки и блестящи зелки. Много красиво, с виолетови листа, червеното зеле е близък роднина на бялото. Приличат си много, но в ястия може да оцвети другите продукти в червен цвят. За да съхраниш цвета му, добави малко лимонов сок или оцет. Както и обикновеното зеле, червеното е отлично за салати.
Не е тайна, че ние българите обичаме фасула. Вероятно, той е сред първите храни, за които повечето от нас се сещат при споменаването на български ястия и пости. В световната кухня бобът понякога се приготвя с паста или под формата на кюфтенца, а зеленият фасул най-често бива бланширан и използван в супи, салати и ястия с ориз.
Няколко препоръки:
- Когато приготвяме зрял фасул е препоръчително предварителното му, продължително, целодневно или нощно накисване във вода;
- За да не се налага да вариш вечно зрелия боб, продукти като лимонов сок, оцет, домати, кетчуп и вино се добавят към края на готвенето, тъй като киселите съставки пречат на зърната да омекнат;
- Чесън, оцет и копър са основните подправки, необходими, за да приготвиш свежа салата от зелен фасул;
Без значение дали като добавка към коктейлни хапки, вкусни салати или сезонни зеленчукови яхнии, маслините са любими с деликатния си, ненатрапчив вкус. Мнозина предпочитат вкуса на класическата черна маслина, но не е малка и групата от почитатели на зелената маринована маслина. Маслините са основен продукт в класическата гръцка салата, а когато са с костилките, придават на различните яхнии особен и неповторим привкус.
Нахутът се радва на богато кулинарно приложение. С него може да приготвиш почти всичко – супи, салати, яхнии, различни гарнитури и предястия. От нахут може да се смели брашно, което се използва за панировки, а когато се прибави към сухо мляко или пшенично брашно, нахутът е идеален за приготвянето на различни детски храни, тестени и макаронени изделия. Смятан е за една от най-лесно смилаемите бобови култури. Вкусът на сварения нахут наподобява този на боба и царевицата, а това е отлична предпоставка за кулинарни експерименти.
Лещата е била на почит още от най-ранни времена и се е отглеждала редом с пшеницата, ечемика, граха и лена. Древните гърци са я обожавали и са я използвали не само в супи, но правели от нея и хляб. Лещата е изключително популярен продукт в индийската кухня и предпочитан вариант за приготвяне на ястия в много страни по време на пости. Наред с червената леща, в списъка на трите основни вида се нареждат кафявата и зелената леща. Кафявата е наричана още континентална или египетска. Зелената, известна и като френска леща, е най-фината и най-скъпата. Тя е най-хранителната, с най-много вкусови качества и това я прави чудесен избор за салати.
Фурми – бонбоните на постещите
Меки или сухи, фурмите могат да се консумират сурови. Опитай фурми пълнени с бадеми, захаросан портокал и лимонова кора. Слагат се в пудинги, кексове и други десерти, дори и в хляб. Могат да бъдат преработени в захарни бучки, пастети, сиропи, оцети или дори алкохол.