Нахутът – подходящ за вегетарианци, вегани
Нахутът е растение от семейство Бобови. Хората го отглеждат от хиляди години и ги използват за производство на храни и фуражи. Въпреки че нахутът е бобово растение, той не е сроден с местния грах.
Нахутът има следните специални свойства
В зависимост от сорта нахут, растенията цъфтят в бяло, червено или дори в синьо. Самият нахут образува шушулка с дължина около три сантиметра и бобовото растение има перести листа. Обвивката на шушулката е сравнително тънка, шушулката обикновено съдържа от едно до максимум три зърна нахут с неправилна форма. Консистенцията на нахута е хрупкава и твърда, когато е суров, но когато е сготвен, той е мек и млечен. Има сравнително неутрален, но богат вкус с леко горчива до ядкова нотка.
Откъде произхожда нахута?
Днес нахутът се отглежда предимно в Турция, Пакистан и Индия. Нахутът, основен хранителен продукт най-вече в Ориента, произхожда от Турция, където се отглежда още от преди 8 до 10 хиляди години.
Кой е върховият сезон на нахута?
Нахутът се отглежда почти по цял свят и е наличен почти целогодишно в търговската мрежа. Тъй като обаче е предимно вносен продукт, той се предлага само в изсушен или замразен вид. Освен в чист вид се продават и хранителни продукти, приготвени от нахут, като например хумус.
За какво можем да използваме нахута и как да го съхраняваме?
Преди употреба трябва да се свари, изпече или задуши на пара. Той е идеална зеленчукова гарнитура за обилни ястия и служи като основна съставка за приготвяне на ястието хумус. Освен това нахутът се използва и за приготвяне на яхнии или супи.
Как да съхраняваме нахута
Сушеният нахут може да се съхранява дълго време, обикновено в пластмасови опаковки. Предлага се също консервиран или в буркани. Нахутът може да се съхранява до една година на хладно, сухо и защитено от светлина място.
Какво се съдържа в нахута
Бобовите растения са изключително полезни. Нахутът съдържа повече протеини от много видове месо и риба, поради което може да играе важна роля в диетата на веганите и вегетарианците. Зеленчуците са със сравнително високо съдържание на калории, но благодарение на фибрите си засищат за много дълго време.
ккал: 150 ккал
Въглехидрати: 21,24 г
Протеини: 7,5 г
Мазнини: 2,7 г
Витамин А: 0 µg
Витамин B1: 0,3 мг
Витамин B2: 0,13 мг
Витамин B6: 0,16 мг
Витамин C: 25 мг
Витамин E: 2,7 мг
Калций: 58 мг
Желязо: 2,95 мг
Калий: 53 мг
Магнезий: 56 мг
Натрий: 19 мг