Солети – хрупкаво содено печиво
Солетите произхождат от САЩ. За производството им са необходими следните съставки: брашно, сол, вода, растително масло, малц, мая и сода каустик. Тези съставки се замесват на тесто, което се оформя в подходяща форма и накрая се пече като хляб, докато придобие своята хрупкавост. След това се поръсва със сол на кристали. Оттук идва и името им.
Солетите имат следните специални качества
Солетите са с ниско съдържание на мазнини и обикновено дори не съдържат захар. Само съдържанието на сол е доста високо. Алтернативни варианти съществуват със сусам или без сол. Размерът и формата също могат да варират. Има солети във формата на брецели, малки и големи, тънки и много дебели. Основните съставки са брашно, най-често пшенично (специални форми от пълнозърнесто брашно или брашно от спелта), растително масло (рапично, слънчогледово), сол, вода, мая. Също така задължителната баня в сода каустик, която придава типичния соден вкус.
Откъде произхождат солетите?
Така наречените „брецели-солети“ произлизат от брецелите, внесени в САЩ през ХVІІІ век. Солетите се превръщат в популярна лека закуска през 50-те и 60-те години на ХХ век.
Каква е сезонността на солетите?
Солетите са лека закуска и се консумират като такава.
За какво може да се използват солетите и как се съхраняват?
Те са любима класика по партита. Запечатаната опаковка има много дълъг срок на годност, тъй като съдържанието на вода в солетите е много ниско. Запечатаната опаковка има много дълъг срок на годност, тъй като съдържанието на вода в солетите е много ниско. След отваряне в идеалния случай трябва да се съхраняват на сухо място в затворен съд. Колкото по-дълго се съхраняват, толкова по-малко хрупкави стават.
Ето какво съдържат солетите
Солетите могат да служат за захранване след диария.
ккал: 347 ккал
Въглехидрати: 76 г
Протеини: 9,7 г
Мазнини: 0,5 г
Витамин А: 0 µg
Витамин B1: 0,01 мг
Витамин B2: 0,04 мг
Витамин B6: 0 мг
Витамин С: 0 мг
Витамин Е: 0,4 мг
Калций: 147 мг
Желязо: 0,7 мг
Калий: 124 мг
Магнезий: 0 мг
Натрий: 1790 мг