Ядливи растения – пълна наслада
Кратко съдържание на страницата
- Да използваме цялото растение означава да изхвърляме по-малко отпадъци, както и да спестяваме пари и ресурси.
- Корените, листата и корите съдържат ценни вещества. Приготвени по различни начини, те стават годни за консумация.
- С подхода „ядливи растения“ можем да опознаем плодовете и зеленчуците по съвсем нов начин.
Какво по-конкретно означава ядливи растения?
Английското название на този подход е „Leaf to root“. Това е растителният аналог на концепцията „от носа до опашката“ при месото, при която в кухнята се обработват не само първокласните разфасовки като филе или бут, но и всички части на животното. Така е и с много растения – ядем само определени части от тях, често плода или грудката. Останалите части на растението, като напр. стъбла, листа и корени, отиват в кошчето за боклук. Въпреки това, някои от тях са годни за консумация и дори много вкусни, ако ги приготвяме правилно. Тук ще научим всичко, което трябва да знаем, за да вникнем по-добре в този нов кулинарен свят.
Предимствата на принципа „ядливи растения“
Най-очевидната добавена стойност на подхода „ядливи растения“ е, че той е в противовес на разхищението на храна. Съгласно мотото „Нулеви отпадъци“, при готвене не създаваме повече отпадъци от необходимото и живеем по-устойчиво. С листата от колраби, които обикновено попадат в кошчето за отпадъци, можем да придадем оригинален привкус на салати и други ястия. Но също така е важно да научим повече за храната, която консумираме всеки ден. Хората постоянно придобиват нови знания относно ядливостта на растенията. Сега това кулинарно наследство се преоткрива. Независимо дали говорим за ежедневните хранителни продукти или за реколта от собствената градина, знанията за това с какво друго можем да се храним, освен „с най-добрата част“ от определено растение са изключително ценни. По този начин внасяме нови кулинарни изкушения в кухнята.
Чудесни рецепти с моркови – как да оползотворим цялото цвекло
Зелените листа на много видове зеленчуци са годни за консумация и дори много вкусни. Можем да добавим листа на растения, например целина, към зеленчуков бульон или да ги използваме, за да добавим нов вкус в салатите. Листата от репички придават специална вкусова нотка на сандвичите. Зелените листа на фенела също са годни за консумация и имат чудесен вкус като добавка към зеленчуци на скара или печени зеленчуци. Зелените листа на морковите също са подходящи за консумация. Тъй като морковът е многофункционален зеленчук, много хора взимат цяла връзка, когато пазаруват. Зелените листа на морковите често не са отрязани. Какво можем да направим с тях? Можем да приготвим прясно песто от листа на морковите, например, като пасираме листата до получаване на кремообразна смес и я овкусим със съставки, които правят пестото наистина вкусно, като например орехи или кедрови ядки, счукана скилидка чесън, щипка пармезан, сол и черен пипер – и, разбира се, разумно количество зехтин. Можем да пробваме сами – тук ще открием вкусна рецепта за палачинки от картофи и моркови със зелено песто от моркови. Съвет – да планираме пазаруване с приложението Kaufland.
Кои зеленчуци могат да се използват?
Не всички зеленчуци са ядливи растения, но със сигурност са повече, отколкото си мислим. Листата на кои зеленчуци са годни за консумация? Какво да кажем за стъблата или семената за ядене? От растението зависи кои части са годни за консумация и кои – само за консервиране и готвене.
От цвета до стъблото – това са частите, които можем да използваме
Този обзор дава идеи относно това кои части на растенията можем да спасим от кошчето за органични отпадъци в близко бъдеще.
- Ядливи цветя – дивият чесън, лукът и руколата са красиви гарнитури за купата със зеленчуци.
- Нарязваме стъблата и дръжките на карфиола, зелето, копъра или броколите на малки парченца и ги сготвяме заедно с плодовете.
- Обелките от моркови и йерусалимски артишок са вкусни като чипс, просто ги поръсваме с малко царевично брашно и ги пържим в олио.
- Корените, например на зелето и целината, трябва да се измият добре. След това се подсушават, посоляват и се пържат в олио.
- Зелените части и листата на морковите, целината, фенела, репите, тиквите или колрабито са подходящи за цветни салати, супи, върху зеленчуци на скара или в сандвичи, в зависимост от вкуса.
- Семките от тиква или диня, както и семето от броколи за ядене, са изключително приятни. Можем да изпечем тиквено семе, след като сме го почистили и сме отстранили целулозата. Една лесна рецепта – подсушаваме семките, овкусяваме ги със сол и други подправки на вкус и ги заливаме с малко рапично олио. След това печем в продължение на 15 до 20 минути при температура 190 градуса отгоре и отдолу – ето идеалната закуска между храненията. Динените семки също могат да се консумират. Тук можем да прочетем повече по темата.
- Можем да добавим фино настъргана кора или кората на плодове, напр. ябълки, круши, мандарини, портокали и лимони към тестото за торта или да ги смесим във вкусни лимонади. Внимание – при цитрусови плодове се уверяваме, че кората е годна за консумация съгласно етикета и наистина използваме само външната част на кората – бялата мека част е горчива.
Важно! В днешно време плодовете и зеленчуците са все по-замърсени с пестициди, особено надземните им части. Затова е препоръчително използването на пресни органични продукти. Във всеки случай трябва да ги почистим и измием добре преди да ги използваме. Съвет – не е задължително използването на обелките и дръжките на зеленчуците да бъде сложно. Например, ако след приготвянето на цветен зеленчуков киш е останала голяма порция от тях, можем да ги сварим с вода и сол и да приготвим домашен зеленчуков бульон. След това можем да изхвърлим сварените парчета, след като те са освободили хранителните си вещества в бульона.
Внимание, отровно – това са частите на растението, които не бива да консумираме
Не всички части на растенията са годни за консумация. Това означава, че преди да ги консумираме, трябва да сме сигурни, че в тях няма токсини или други вредни вещества. Правилото тук е следното – количеството прави отровата. Листата на растението ревен, например, съдържат оксалова киселина в такива количества, че не бива да ги използваме. Това обаче не прави оксаловата киселина сама по себе си опасна, тъй като тя се съдържа в малки количества и в спанака и цвеклото. Също така не са подходящи за консумация и следните – листата и стъблата на доматите, боба, картофите и краставиците.
Рецепти – как да готвим ядливи растения?
Както е видно, съществуват много различни начини да извлечем всичко полезно от зеленчуците и плодовете Принципът „ядливи растения“ може лесно да се приложи в ежедневието – за да се вдъхновим, можем да разгледаме подходящата селекция от рецепти тук. Съвет – за да сме винаги информирани относно предлаганите зеленчуци, можем да се абонираме за бюлетина на Kaufland тук!