Майорана – незаменима за колбаси, месо
Майораната е кулинарна билка от клас Двусемеделни. Тя произхожда от Мала Азия, но оттогава се е наложила като подправка по целия свят. Билката, която е близка до ригана, е популярна за овкусяване на колбаси и месо. Оттук идва репутацията ѝ като подправка за колбаси и субпродукти.
Майораната има следните специални свойства
Подобно на ментата, босилека и градинския чай, майораната принадлежи към семейството на ментата. Тя е много ароматна, когато се използва прясна, но придава уникален аромат и като сушена подправка – нарязана или стрита на прах. Вкусът ѝ е пикантен, леко сладък и леко горчив. Най-много напомня на чубрица или риган. Докато вкусът на ригана се характеризира с етеричните си масла и съдържанието на феноли, при майораната тези сложни ароматни киселини напълно липсват, което обяснява разликите във вкуса, както и различния аромат. Освен това майораната съдържа и етерични масла. В зависимост от климатичната зона, почвата и времето на прибиране на реколтата, тяхното съдържание може да бъде по-малко от 1%, а може да достигне и до 3,5%.
Откъде произхожда майораната?
Майораната е растителен вид, който произхожда от Мала Азия и принадлежи към групата на ароматните билки, чието пълноценно ухание зависи от отглеждането им в топъл климат. Предполага се, че името произлиза от латинското „amaracum“ или гръцкото „amarakos“. Счита се, че думата „amor“ (любов) е включена в името, тъй като майораната е била смятана от древните гърци за растението на богинята на любовта и в римската литература е възхвалявана като афродизиак.
Каква е нейната сезонност?
Майораната е достъпна през цялата година.
За какво може да се използва майораната и как се съхранява?
Със силния си аромат, майораната се съчетава добре с всички обилни ястия. Особено подходящо се комбинира и допълва с пипер, дафинови лист и хвойна, а други подправки като чесън също се използват заедно с майораната, особено в средиземноморския регион. Италианците например я използват заедно с чесъна за приготвяне на сочни доматени сосове. В Лигурия се използва заедно с други билки в популярните пайове от бутер тесто и за зеленчукови плънки. Изсушената майорана се запазва много дълго време. Като пресен продукт, тя трябва да се консумира в рамките на една седмица. Препоръчва се да се съхранява в отделението за зеленчуци на хладилника.
Какво съдържа майораната
Майораната се смята за лечебно растение поради съдържащите се в нея вторични растителни вещества, като етерични масла, танини и горчиви вещества. Твърди се, че в допълнение към важните им ароматни и вкусови свойства, етеричните масла имат разнообразни ефекти и върху здравето. Счита се, че майораната има отхрачващо и спазмолитично средство, влияе благотворно на стомаха и облекчава нервното напрежение. Предполага се също и че майораната има и антисептично действие, но то вероятно е доста слабо в сравнение с това на лука, например.
ккал: 50 ккал
Въглехидрати: 7,4 г
Протеини: 2,3 г
Мазнини: 1,2 г
Витамин А: 0 µg
Витамин B1: 0,05 мг
Витамин B2: 0,06 мг
Витамин B6: 0,01 мг
Витамин C: 9 мг
Витамин E: 0,1 мг
Калций: 350 мг
Желязо: 7 мг
Калий: 270 мг
Магнезий: 60 мг
Натрий: 15 мг