Лионска наденица – източник на желязо
Лионската наденица е типичен варен колбас без добавки. Произхожда от Лион, Франция, откъдето идва и традиционната рецепта; там обаче колбасът е известен с наименованието „cervelas“. През XVI в. колбасът все още се оцветява с шафран, който му придава розов цвят, но в наши дни това не е обичайна практика.
Лионската наденица притежава следните харакеристики
Месните колбаси се приготвят от сушено свинско и говеждо месо, бекон, като се подправят с чесън, джинджифил, кориандър, кардамон, куркума, индийско орехче и бял пипер. След това тези съставки се нарязват на ситно с лед и се разпределят в обвивки. Почти готовите колбаси се попарват и леко се опушват. Месните наденици се разделят на три вида според качеството: Обикновена месна наденица, месна наденица с добавки и лионска наденица.
Откъде произхожда лионската наденица?
Името и рецептата за лионската наденица са с произход от френския град Лион. Французите наричат този вид варена наденица „Cervelas“ Лионската наденица дори достига от Франция до Швейцария и там се радва на голяма популярност. Освен колбасите без добавки, има и колбаси с добавки, например лионска наденица с лют пипер.
Кога е сезонът на лионската наденица?
Лионската наденица се предлага през цялата година.
За какво може да се използва наденицата и как се съхранява?
Наденицата може да се консумира както сготвена, така и сурова и в различни форми. Месните колбаси се предлагат като студени разфасовки, които се консумират най-често на сандвич или прясно нарязани на парчета. Освен това, месните колбаси са подходящи като добавка в по-засищащи салати.
От друга страна наденицата може да се обработва термично, например да се затопли на водна баня, след което да се сервира в малко хлебче или с друг подходящ продукт, често и с горчица. В някои рецепти надениците се пържат и на тиган, а на вкус донякъде наподобряват баварския леберкез. Лионската наденица често се използва и в яхнии и супи.
Ето как да съхраняваме лионската наденица:
Подобно на всички варени колбаси, наденицата може да се съхранява в хладилника от два до четири дни при температура от нула до четири градуса. Впрочем колбасите се охлаждат най-добре в хладилника точно над отделението за зеленчуци. Вече отворените продукти трябва да се консумират в рамките на няколко дни. Надениците могат и да се замразяват при температура минус 18 градуса. Трябва да се уверим, че опаковката е плътно затворена.
Какво съдържат надениците?
Надениците съдържат желязо, витамини В12 и В6, както и минералите калций и магнезий.
ккал: 300 ккал
Въглехидрати: 0,23 гр
Протеини: 12,11 гр.
Мазнини: 28,3 гр.
Витамин А: 0 µg
Витамин B1: 0,25 мг
Витамин В2: 0,11 мг
Витамин В6: 0,2 мг
Витамин С: 21,3 мг
Витамин Е: 0,76 мг
Калций 0 мг
Желязо: 0,76 мг
Калий 181 мг
Магнезий: 13 мг
Натрий 975 мг